Co zabrać ze sobą do plecaka w góry

Kategoria: Artykuły / Inne

Spakowanie plecaka wcale nie jest tak łatwym zadaniem jak mogłoby się wydawać. Ważne by nie przesadzić z ciężarem, bo przecież cały czas niesiemy go na plecach. Przeciążenie kręgosłupa może nieść poważne konsekwencje, a sama wędrówka stanie się udręką. Inaczej pakujemy się zimą, inaczej latem.

Ważne jest też także czy to wyjazd jednodniowy, czy dłuższy, i w jakie góry się wybieramy. Rodzaj wędrówki będzie wyznacznikiem tego co musimy schować do plecaka.

Co zabrać ze sobą do plecaka w góry?Co zabrać ze sobą do plecaka w góry?

Plecak
Okazuje się, że „pierwszy lepszy” to nie do końca dobry wybór. Jeżeli wybieramy się na jednodniową wycieczkę to prosty-klasyczny plecak powinien wystarczyć. Należy pamiętać, że plecak powinien być praktyczny, a nie ładny.
Coraz częściej wędrujemy z kijkami trekkingowymi, które warto byłoby przyczepić do plecaka. Niestety zazwyczaj podczas wyboru pierwszego plecaka nie wiemy na co zwracać uwagę.

Poniżej przedstawiam przydatne wskazówki na co zwrócić uwagę przy zakupie plecaka:

- pojemność (od niej zależy co zdołamy do plecaka zapakować),
- czy plecak ma regulowany komin (jest to wygodne i bardzo praktyczne w użytkowaniu),
- warto sprawdzić czy plecak ma wbudowany pokrowiec przeciwdeszczowy (ograniczamy dodatkowe koszty),
- dobrze by w zasięgu ręki znajdowały się kieszenie, np. na praktyczne schowanie butelki,
- warto zwrócić uwagę na wszystkie dodatkowe paski i gumeczki, które mają swoje zastosowanie – sprawdź czy da się przyczepić do plecaka namiot, kije trekkingowe, czekan czy karimatę,
- praktyczne w większych plecakach jest odpinanie dolnej komory, by swobodnie dostać się np. do śpiwora
- sprawdź z jakiego tworzywa zrobiony jest plecak, czy materiał „oddycha” - to bardzo ważne by plecak nie był słabej jakości,
- dosłownie „przymierz” plecak i zobacz jak się z nim czujesz bez obciążenia,
-  sprawdź czy plecak posiada system nośny – pas piersiowy, pas biodrowy i stelaż (nikt z nas nie chce chyba obciążać kręgosłupa, dlatego ten punkt jest naprawdę bardzo ważny).

Co zabrać ze sobą do plecaka w góry?Co zabrać ze sobą do plecaka w góry?

Poniżej przedstawiam podstawową listę rzeczy jakie należy spakować do plecaka góry na jednodniową wycieczkę:

- Jedzenie:
kanapki, zapas wody mineralnej (lepiej zabrać wody więcej niż za mało), batony energetyczne lub czekoladę, przekąski.
- Podstawowe wyposażenie:
pokrowiec przeciwdeszczowy, aparat fotograficzny i baterię do niego, gotówkę, latarkę lub czołówkę + baterie, mapę, kompas, okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem UV, zapałki, telefon, scyzoryk, kije trekkingowe, gwizdek do wzywania pomocy, worek na śmieci, chusteczki higieniczne, stuptuty przy błocie lub gorszej pogodzie, zimą raki lub nakładki antypoślizgowe na buty, dla tych bardziej zaawansowanych czekan jeżeli trasa go wymaga.
- Ubranie
bluzę, kurtkę przeciwdeszczową, skarpetki na zmianę, czapkę lub komin, rękawiczki.
- Apteczkę
warto ją mieć ją przy sobie, jeśli nie mamy możliwości wziąć w pełni wyposażonej apteczki, zaopatrzmy się w podstawowe elementy: plastry, bandaż elastyczny, jednorazowe rękawiczki lateksowe, wyjałowione gotowe opatrunki, chustę trójkątną, koc termiczny, wodę utlenioną.

Jeżeli nocujemy w schronisku lub pod namiotem to wiadomo, że wyposażenie plecaka ulegnie zmianie i rzeczy będzie więcej . Rodzaj wyjazdu definiuje zawartość plecaka.

Poniżej przedstawiam kilka ciekawostek, które ułatwią pakowanie:

- kosmetyki (przy wyjazdach na kilka dni): wszystko co duże zamień na małe i zabierz tylko to co jest Ci potrzebne, na rynku są dostępne buteleczki o pojemności 100 ml, warto do nich przelać szampon czy żel pod prysznic, kremy zaś można zabrać do małych słoiczków,
- zamiast kosmetyczki zabierz woreczki strunowe – są przeźroczyste i praktyczne, zajmują mniej miejsca,
- zestaw do szycia + karabinki (gdy rozpruje się namiot lub pójdzie szew na spodniach to zestaw do szycia uratuje sytuację, karabinki można zaś zaczepić o odstające uszy plecaka i zaoszczędzić w środku miejsce zaczepiając np. kubek czy worek z ręcznikiem na zewnątrz,
- zabierz „nerkę” do której dasz dokumenty i małe podręczne rzeczy, dzięki temu nie musisz sięgać non-stop do plecaka.

Nie da się ukryć, że na jednodniowy wyjazd zabierzemy ze sobą o wiele mniej niż na 3 dni, a jeżeli jeszcze śpimy pod namiotem to lista zawartości plecaka będzie na pewno dłuższa.

Co zabrać ze sobą do plecaka w góry?Co zabrać ze sobą do plecaka w góry?

Jednodniówka też wymaga przygotowania

Nawet jeżeli to tylko kilka godzin wędrówki to nie zapominajmy o tym, by się dobrze przygotować. Dzięki temu dbamy o bezpieczeństwo swoje i innych. Pogoda w górach jest nieprzewidywalna, należy o tym pamiętać. Nie warto także robić z siebie bohatera i głodzić się cały dzień czekając na posiłek w schronisku. Szczególnie w ciepłe dni, pamiętajcie by kanapki robić z czymś, co nie zepsuje się w ciągu kilku godzin. Nie zapominajmy także o dużej ilości wody. Lepiej nieść jej więcej niż czuć podczas marszu pragnienie.

Zdarzyło mi się doświadczyć kilku dziwnych sytuacji. Coś co wydawało mi się oczywiste dla innych nie było. W schronisku zamówiłam posiłek, koleżanka też i wyciągnęła kartę do płacenia. Usłyszała, że można płacić tylko gotówką – myślałam, że ją ze sobą ma ..., ale nie miała.

Kolega, będąc ze mną w Tatrach pod koniec pewnego lata, w łagodnie słoneczny, dzień uznał, że nie posmaruje się kremem, bo nie ma takiej konieczności, a ja przesadzam z ochroną. Mnie nic nie było, a on pod wieczór w wyniku poparzenia słonecznego był tak spuchnięty, że o mało nie wzywałam pogotowia – skończyło się tylko wizytą w aptece i wykładem „dlaczego mnie nie posłuchałeś”. Uratowaliśmy na szczęście sytuację, ale wyglądało to groźnie.
Będąc w Norwegii na trekkingu w górach poznałam sympatyczną Tajwankę, która świadomie dzień wcześniej umówiła się ze mną w góry. Czekało nas 5 godzin wędrowania a ona nie zabrała ze sobą nic do jedzenia. Całe szczęście, że miałam więcej i podzieliłam się z nią. Sama później przyznała, że było to nieodpowiedzialne.
Tych sytuacji było więcej. Ja oczywiście też popełniam błędy, ale idąc w góry staram się podejść do tematu rozsądnie. To są proste rzeczy o których zazwyczaj pamiętamy, ale te przykłady pokazują, że nie zawsze albo nie wszyscy.

Życzę Wam lekkich plecaków podczas wędrówek i cudownych wrażeń w górach – bo o to właśnie chodzi, by skupiać uwagę na krajobrazach i cieszyć się nimi, a nie narzekać na ciężar lub otarcia. Pamiętajcie by zabrać wszystko, co potrzebne. Do zobaczenia na szlaku!

Katarzyna Irzeńska
www.kirzenska.wordpress.com

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  logo biale_proste2

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Statystyki

  • Artykułów: 9299
  • Odsłon artykułów: 25404746
  
  ';