male dolomity

Popularne

Blogi

FundacjaTOPR 271x62_v1

TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

Statystyki

  • Artykułów: 7369
  • Odsłon artykułów: 20054607

Artykuły

Rocznica urodzin Zbigniewa Rubinowskiego

Zbigniew Rubinowski, źr. www.kieleckietowarzystwonaukowe.pl

Zbigniew „Rubinek” Rubinowski urodził się 19 października 1929 r. w Krakowie, zmarł 10 lutego 1997 r. w Salzburgu. Był absolwentem Wydziału Geologiczno-Poszukiwawczego Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, asystentem Katedry Geologii Kopalnianej, od 1957 r. pracował w Państwowym Instytucie Geologicznym w Kielcach, w 1967 r. obronił tytuł doktora, od 1973 r. docent. Taternik, alpinista, narciarz i instruktor narciarstwa, speleolog oraz polarnik.

Czytaj więcej...

Nie żyje Hayden Kennedy

Hayden Kennedy 1990-2017, źr. instagram.com/blackdiamond

Kennedy był amerykańskim alpinistą, wspinaczem i po prostu kochającym wolność oraz górskie powietrze sportowcem. W sobotę 7 października 2017 roku Hayden i jego dziewczyna - Inge Perkins - wybrali się na skitourową wyprawę w góry południowo-zachodniej Montany. Kiedy podchodzili na szczyt Imp Peak zeszła lawina.

Czytaj więcej...

Rocznica urodzin Macieja Berbeki

Maciej Berbeka po pierwszym zimowym wejściu na Manaslu (fot. archiwum Ewy Berbeki), źr. gazeta.pl

Maciej Berbeka urodził się 17 października 1954 r. w Zakopanem, zginął 6 marca 2013 r. na Broad Peak. Był absolwentem Państwowego Liceum Technik Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem oraz Wydziału Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Z wykształcenia był architektem wnętrz. Od 1980 r. nauczyciel w zakopiańskim Liceum Sztuk Plastycznych, artysta malarz, grafik i scenograf. Był taternikiem, alpinistą, himalaistą, ratownikiem TOPR (od 1979 r.), przewodnikiem górskim, narciarzem, zdobywcą pięciu ośmiotysięczników. Należał do pionierów zimowej wspinaczki w górach wysokich, na swoim koncie ma trzy pierwsze wejścia zimowe.

Czytaj więcej...

„Z górki na pazurki” #1: Góra skrajności

„Z górki na pazurki” #1: Góra skrajności

Świat przepełniony jest skrajnościami. Każdy, kto ma otwarte oczy, ujrzy skrajności świata polityki, skrajności religijne, skrajności kulturowe, skrajności w gustach, guścikach i niemal w każdej cząsteczce materii naszego ziemskiego życia.

Czytaj więcej...

Rocznica urodzin Wacława Otręby

Wacław Otręba - fot. facebook/PolskieHimalaje, źr. off.sport.pl

Wacław Otręba urodził się 16 października 1947 r. w Kielcach, zginął 27 maja 1989 r. pod Mount Everestem. Był grotołazem i alpinistą. Wspinał się w Tatrach, Alpach, Andach Peruwiańskich, Pamirze i Himalajach. Zdobył ośmiotysięcznik Dhaulagiri, kierował kilkoma wyprawami w góry wysokie.

Czytaj więcej...

„Nie wyróżniam się z tłumu” – wywiad z Mają Rudką

„Nie wyróżniam się z tłumu” – wywiad z Mają Rudką

Kiedy pierwszy raz spotkałem Maję, niemal natychmiast zyskała moją sympatię. Spokojna, wyważona, inteligentna dziewczyna z uśmiechem od ucha do ucha. Szybko zdałem sobie jednak sprawę, że o to przede mną stoi wielki talent i nadzieja polskiego wspinania sportowego.

Czytaj więcej...

Tatrzańskie powietrze w puszce

Tatrzańskie powietrze w puszce

Dosyć oryginalną pamiątkę z wyjazdu i pobytu w Tatrach Słowackich oferuje popradzka firma Tatrakom. Firma ta jest na Słowacji znana na rynku konserw. Jej najnowszy produkt z puszki to uwaga! - TATRZAŃSKIE POWIETRZE. Jedna, cała puszka (68 g) kosztuje 1.49 euro.

Czytaj więcej...

Pod tatrzańskim niebem

zdjęcie z bazy zdjęć PG, Tatry / fot. Piotr Czerski

Chociaż w tatrzańskich dolinkach przeważają jesienne barwy, to wysoko w Tatrach jest już sporo śniegu. Warunki do uprawiania turystyki są zmienne. Po ostatnich opadach deszczu szlaki w dolnej części są błotniste (szczególnie dużo błota na szlaku na Grzesia oraz na szlaku z Doliny Chochołowskiej na Iwaniackiej Przełęczy), a wyżej jest chłodno i biało. W najbliższych dniach jednak ma zrobić się lepiej. Weekend zapowiada się słoneczny i co ważne – będzie ciepło.

Czytaj więcej...

Druga kobieta w TOPR

Katarzyna Turzańska przyszły ratownik TOPR, źr. facebook.com/1909.topr

Katarzyna Turzańska, anestezjolog ze szpitala w Zakopanem, to druga kobieta, która zostanie ratownikiem TOPR. W pierwszy weekend października zdała pozytywnie ostatnie egzaminy dla kandydatów na TOPR-owców.

Czytaj więcej...

Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"


';