Artykuły

Słowacy stanęli na wysokości zadania po raz kolejny

źr. fot. Marek Hajkovsky, Vysoké Tatry – Hory zážitkov

Jak co roku, także i w tym razem, w samym centrum Tatr na Słowacji (a konkretnie Hrebionoku, powyżej Starego Smokowca) powstała Tatrzańska Świątynia Lodowa. Efekt, jak zawsze zresztą, robi wrażenie! Wspomniana konstrukcja powstała z 1880 bloków lodu o łącznej wadze 225 ton! Wielokrotnie inspirowano się kształtami oraz wyglądem Bazyliki św. Piotra i kolumnadą Berniniego.

Czytaj więcej...

Puchar Europy w Triathlonie na dystansie sprinterskim w Olsztynie nie tylko dla Elity!

Puchar Europy w Triathlonie na dystansie sprinterskim w Olsztynie nie tylko dla Elity!

Po tegorocznym sukcesie zawodów z cyklu Pucharu Europy w Triathlonie na dystansie sprinterskim, stolica Warmii i Mazur ponownie ugości najlepszych europejskich triathlonistów. Kolejny raz Olsztyn wygrał rywalizację o możliwość organizacji tej prestiżowej imprezy. Zawodnicy z Elity, ale także Juniorzy zmierzą się na dystansie sprinterskim już 18 maja 2019 roku (sobota). W drugim dniu zmagań (19 maja) rozegrany zostanie Puchar Polski w Triathlonie w ramach cyklu Elemental Tri Series.

Czytaj więcej...

Kobiece sprawy – czy wypada mieć makijaż na szlaku?

Kobiece sprawy – czy wypada mieć makijaż na szlaku?

Kobiety od zawsze dbały o swój wygląd i będą to robić. Makijaż większości Pań kojarzy się z czynnością, którą należy wykonywać codziennie. Są też kobiety, które nie wyjdą z domu bez makijażu. Warto wiedzieć kiedy nie przesadzić.

Czytaj więcej...

Tommy Caldwell – historia o wielkim zwycięstwie

Tommy Caldwell – historia o wielkim zwycięstwie

Uśmiechnięty chłopak, który wcale nie wygląda na mężczyznę po 40-tce, w kraciastej, niepozornej koszuli. Jego outdoorową duszę zdradza markowe ubranie znanej amerykańskiej firmy. Posturą nie przypomina najlepszego wspinacza świata, jakim został okrzyknięty po przejściu Dawn Wall na El Capitanie w kalifornijskich Yosemitach. W Lądku Zdroju przy okazji XXIII Festiwalu Górskiego w Lądku Zdroju spotykam się z czołowym amerykańskim wspinaczem - Tommy’m Caldwell’em.

Czytaj więcej...

Samotna Polka na biegunie. Dowiedz się, co tam odnalazła

Samotna Polka na biegunie. Dowiedz się, co tam odnalazła

W 69 dni przeszła ponad 1200 km, zmagając się z siarczystym mrozem, śniegiem i wiatrem. „Wydaje mi się, że na co dzień jestem sobą, ale dopiero tam odkryłam, że człowiek staje się prawdziwy, kiedy jest sam”- mówi Małgorzata Wojtaczka, pierwsza Polka, która samotnie i bez pomocy z zewnątrz zdobyła Biegun Południowy.

Czytaj więcej...

Górskie breloczki

Zdjęcie z bazy zdjęć PG: Zakopane, Gubałówka – fot. Joanna Nieściór

Przeglądając, po raz kolejny zresztą, produkty naszego sklepu, szczególną moją uwagę przykuły tym razem breloki różnego typu. Mała rzecz, a cieszy. Zapewne nie zastąpią one nam górskich wrażeń i widoków, ale z całą pewnością umilą długie i często mało ciekawe życie na „nizinach”.

Czytaj więcej...

PKL na 100 - lecie odzyskania niepodległości

PKL na 100 - lecie odzyskania niepodległości

Przepłynięcie stu kilometrów wpław, żywa, biało – czerwona flaga na zboczu góry Żar czy spektakl teatralny na szczycie Kasprowego Wierchu – to akcje upamiętniające 100 - lecie odzyskania przez Polskę niepodległości wspierane przez Polskie Koleje Linowe. Każda miała inny charakter, lecz ten sam cel i wszystkie cieszyły się dużym zainteresowaniem.

Czytaj więcej...

Świstak – jeden wielki śpioch!

zdjęcie z bazy zdjęć PG: Świstaki w Tatrach

Tytuł wcale nie wziął się przypadkowo. Liczby mówią same za siebie. 90 % czasu swojego życia, świstaki spędzają pod ziemią. Mają wtedy sporo chwil, aby skrupulatnie i precyzyjnie drążyć korytarze podziemne, bo przecież te przydadzą się zimą. I tu zaskoczenie! Świstaki mają też swoje specjalne, lekkie korytarze, przeznaczone specjalnie na porę letnią.

Czytaj więcej...

Cmentarze symboliczne w polskich i słowackich Tatrach

Cmentarze symboliczne w polskich i słowackich Tatrach

Są w Tatrach takie miejsca, w których zatrzymujemy się na dłużej. I nie chodzi tu o kontemplację przyrody, pochłanianie widoków, ale o zwykłą ludzką empatię. Nutkę ciekawości oraz refleksji, że na tym ziemskim padole jesteśmy tylko gośćmi. Tymi miejscami są tatrzańskie cmentarze symboliczne. Nie są one wszakże cmentarzami w rozumieniu prawno-administracyjnym. Nie grzebie się tu zmarłych, nie pochowane jest tu żadne ciało. To cmentarze, które dzięki tablicom upamiętniają ludzi, którzy zginęli w Tatrach oraz innych górach świata, alpinistów, himalaistów, przewodników, ratowników Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego czy Horskiej Zahrannej Służby.

Czytaj więcej...

Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

male dolomity

logo biale_proste2

Popularne

Blogi

FundacjaTOPR 271x62_v1

TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

Statystyki

  • Artykułów: 8585
  • Odsłon artykułów: 24174665

';