male dolomity

Popularne

Blogi

FundacjaTOPR 271x62_v1

TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

Artykuły

Dziś urodziny obchodzi Marek Kamiński

Marek Kamiński, źr. www.facebook.com/MarekKaminskiExplorer

Marek Kamiński urodził się 24 marca 1964 r. w Gdańsku. Jest polarnikiem, alpinistą, żeglarzem, kajakarzem, podróżnikiem, pisarzem i przedsiębiorcą. Studiował filozofię i fizykę na Uniwersytecie Warszawskim. Jest założycielem Fundacji Marka Kamińskiego.

Czytaj więcej...

Dziś urodziny obchodzi Jerzy Natkański

Jerzy Natkański, źr. www.facebook.com/jerzy.natkanski

Jerzy Natkański urodził się 16 marca 1954 r. w Gdyni. Jest absolwentem turystyki na AWF w Krakowie. Ultramaratończyk, alpinista, przodownik turystyki górskiej. Należy do Klubu Wysokogórskiego w Warszawie. Przygodę z górami zaczął w Bieszczadach. Jeździł na trekkingi w Alpy, do Norwegii, Indii (Ladakh, Zanskar) i Nepalu. Wspinał się w Tatrach, Alpach, Andach, Himalajach i Karakorum.

Czytaj więcej...

Dziś rocznica urodzin Jerzego Kukuczki

J. Kukuczka w obozie pod Nanga Parbat 1977 r., źr. kukuczka.net

Jerzy Kukuczka urodził się 24 marca 1948 r. w Katowicach, zginął 24 października 1989 r. na stokach Lhotse. Był taternikiem i wybitnym alpinistą, harcerzem, instruktorem i trenerem alpinizmu. Ukończył zaoczne Studium Trenerów Alpinizmu na AWF w Krakowie. Z zawodu był technikiem elektrykiem, pracował w Głównym Instytucie Górnictwa w Katowicach.

Czytaj więcej...

Korona Himalajów i Karakorum - Maksut Żumajew

Maksut Żumajew, źr. kaspi.kz/hero/Maksut

Maksut Żumajew urodził się 1 stycznia 1971 r. w Fjodorówce w Kazachstanie. Jest Mistrzem Sportu klasy Międzynarodowej. Wielokrotnie wygrywał w kazachskich zawodach alpinistycznych w klasie wspinaczki wysokogórskiej. Wraz z Wasilijem Piwzowem wszedł na wszystkie czternaście ośmiotysięczników i dokonał tego bez użycia dodatkowego tlenu. Po skompletowaniu Korony Himalajów i Karakorum założył kazachski Alpine Club.

Czytaj więcej...

Šíp cz.IV - Informacje praktyczne

sip

Szlaki na Šíp zaczynają się we wioskach Žaškov, Stankovany i na przystanku kolejowym Kraľovany zastávka, kilka kilometrów za Dolnym Kubinem. Dojazd z Zakopanego zajmuje półtora godziny, z Bielska-Białej nieco ponad dwie godziny.

Czytaj więcej...

Kurtka męska Hannah Murray - opinia klienta Sklepu Górskiego

Hannah

Otrzymaliśmy kolejną wiadomość od zadowolonego klienta. Tym razem nie buty, a górna część garderoby sprawiła naszemu klientowi wiele radości. Cieszy nas również opinia pod adresem obsługi sklepu. Cieszy nas zadowolenie kolejnego kupującego i zapraszamy Pana Piotra ponownie. A dzięki jego uprzejmości publikujemy treść wiadomość poniżej :)

Czytaj więcej...

Šíp cz.III - Znakarz Pana Boga

sip

Podziwianie widoków należy rozbić na dwie tury. Z przedwierzchołka Šípu wspaniale prezentuje się krywańska część Małej Fatry. Z wierzchołka głównego natomiast wcale jej nie widać, gdyż zasłonięta jest lasem. Wspaniale prezentuje się natomiast przełom Wagu. Zachwyca Chocz, czarują ośnieżone wierzchołki Tatr na horyzoncie.
Na wierzchołku warto pomyśleć o jednym z mieszkańców dawnego Podšípu, Lácku Chorvácie, który wytyczył ścieżkę na szczyt i starał się o nią, póki starczyło mu sił i nie odszedł "zajmować się szlakami u Pana Boga" w 2011 roku.

Czytaj więcej...

Šíp cz.II - Podšíp, z wizytą w dawnych czasach

sip

Docieramy na rozległą polanę. Za plecami rozpościera się piękny widok na najbardziej reprezentacyjną parę szczytów Małej Fatry — obły, kopulasty Stoh i najeżony setką ostrych skał Veľký Rozsutec. Na skraju polany, w cieniu ogromnego, wspaniałego kasztana rozłożyło się kilkanaście pięknych, drewnianych domków dawnej osady Podšíp.

Czytaj więcej...

Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"