Artykuły

Idealny czas na Nordic walking

 Zdjęcie z bazy zdjęć PG: Z Rusinowej Polany

Piękna pogoda trwa na całego. Słońce, kolory, rześkie powietrze... Jest po prostu wspaniale. I to nie tylko w górach. Warunki tego typu utrzymują się w całym kraju i jeśli wierzyć prognozom i synoptykom, tak jeszcze przez kilka dni będzie. Nie ma co zatem czekać i siedzieć w domu. Wszyscy – miłośnicy górskich wycieczek, spacerów po osiedlowym parku, z ukochanym psem po lesie itd., niech tłumnie wyruszają na tego typu aktywności.

Czytaj więcej...

Dołącz do zespołu Cumulusa!

Dołącz do zespołu Cumulusa!

Polski producent ultralekkich produktów, których używają outdoorowcy na całym świecie poszukuje osób do zespołu w Gdyni.

Czytaj więcej...

Mateusz Waligóra przeszedł samotnie pustynię Gobi jako pierwszy w historii

Mateusz Waligóra przeszedł samotnie pustynię Gobi jako pierwszy w historii

W ciągu 58 dni pokonał 1785 km. Wszystko, co potrzebne, ciągnął za sobą na specjalnie przygotowanym do wyprawy wózku, który momentami ważył ponad 200 kg. Jest pierwszym człowiekiem, który samotnie przeszedł największą pustynię Azji. - Jeśli wyprawa zakończy się powodzeniem, Mateusz Waligóra dokona wyczynu wielkiej wagi, który nie będzie miał sobie równych w dotychczasowej eksploracji pustyń przez Polaków - mówił przed wyprawą Marek Kamiński, pierwszy człowiek, który w jednym roku zdobył oba bieguny.

Czytaj więcej...

Matki są dla mnie inspiracją - rozmowa z Natalią Tomasiak o jej babskich górach

images/content/2018/10/nt_bg_1.jpg

O Natalii pisaliśmy niejednokrotnie. Między innymi relację z zeszłorocznych warsztatów z biegów górskich, które Natalia przeprowadziła w ramach Akademii Górskiej na Spotkaniach z Filmem Górskim w Zakopanem. Mimo, że Natalia biegać po górach zaczęła dopiero w 2014 r. to szybko stała się jedną z najlepszych zawodniczek w Polsce. Zaczęła z sukcesami reprezentować nasz kraj m.in. na Mistrzostwach Świata i Europy w Skyrunningu. Od 2016 r. startuje jako członkini Salomon Suunto Team. W tym roku na Spotkaniach z Filmem Górskim mimo napiętego grafiku znalazła chwilę, żeby ze mną porozmawiać o swoim ukochanym biegowym świecie.

Czytaj więcej...

Ręce opadają...

Zdjęcie z bazy zdjęć PG: Zakopane, Gubałówka - fot. Joanna Nieściór

Zdarzały się już i to nieraz dziwne telefony do TOPR i TPN z prośbą o bezsensowne interwencje, wypadki wynikające z ewidentnej głupoty czy też pod wpływem alkoholu, grille na łąkach z krokusami w Chochołowskiej itd., itd. Aktualnie, o miejsce w ścisłej czołówce „głupich zachowań turystów” dzielnie walczy kierowca auta, który zamiast zostawić samochód na pobliskim parkingu (tylko 200 m niżej!), postanowił wjechać na sam środek tatrzańskiej łąki skąd rozpościerają się przecudowne widoki.

Czytaj więcej...

Idzie zima

Ubraniowe ABC na szlaku zimą

Idzie zima... A właściwie to trochę ostatnio postraszyła, że idzie. Mam przynajmniej taką nadzieję. Oczywiście mimo to, iż w ostatnich dniach trochę padał śnieg, zagrożenia lawinowego nie ma. Co prawda nocne przymrozki powodują, że momentami robi się bardzo ślisko i niebezpiecznie, a krótki dzień zdecydowanie wędrówki nie ułatwia, ale póki co nie jest źle.

Czytaj więcej...

„Pan Tadeusz z M3” na szczycie Kasprowego Wierchu – to był spektakl na najwyższym poziomie!

„Pan Tadeusz z M3” na szczycie Kasprowego Wierchu – to był spektakl na najwyższym poziomie!

„Tak wysoko jeszcze nie graliśmy” – mówił w górnej stacji kolei PKL Kasprowy Wierch Jan Jakub Należyty, autor sztuki „Pan Tadeusz z M3”. 4 października 2018 r. z okazji obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, Krakowski Teatru Komedia wystawił na Kasprowym Wierchu swój najnowszy spektakl. Tatrzański szczyt zamienił się tego dnia w najwyżej położoną scenę teatralną w Polsce.

Czytaj więcej...

Sprawdź zanim zaplanujesz wyjazd w góry - ruszają jesienne przeglądy w ośrodkach PKL

  Sprawdź zanim zaplanujesz wyjazd w góry - ruszają jesienne przeglądy w ośrodkach PKL

Wraz z początkiem października Polskie Koleje Linowe rozpoczynają zaplanowane wcześniej sezonowe przeglądy techniczne urządzeń kolei linowych i linowo- terenowych. W trakcie prac konserwacyjnych poszczególne koleje zostaną wyłączone z ruchu pasażerskiego. Na Gubałówkę koleją PKL nie będzie można wjechać od 22 do 26 października, a na Kasprowy Wierch od 5 do 14 listopada. Przeprowadzenie przeglądów technicznych jest niezbędne, by zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa i komfortu klientom oraz pracownikom firmy.

Czytaj więcej...

Prawdziwa złota jesień w Tatrach

Zdjęcie z bazy zdjęć PG: Z Rusinowej Polany

Ona faktycznie przenika aktualnie wszystko. Jest pięknie, kolorowo, rześko i ciepło. A jeśli wierzyć dalszym prognozom, pogoda taka ma się utrzymać jeszcze przez ok. 2 tygodnie. Te wyśmienite warunki pogodowe powodują jednak, że na szlakach, szczególnie w weekendy, turystów jest naprawdę sporo. I dotyczy to nie tylko Tatr po polskiej stronie. Również u naszych sąsiadów, tatrzańskie szczyty i szlaki bywają, delikatnie mówiąc – zatłoczone.

Czytaj więcej...

Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

male dolomity

logo biale_proste2

Popularne

Blogi

FundacjaTOPR 271x62_v1

TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

Statystyki

  • Artykułów: 8445
  • Odsłon artykułów: 23837139

';