Artykuły

Urodziny Piotra Henschke

Piotr Henschke, źr. www.szkw.extremal.pl

Piotr Henschke urodził się 11 grudnia 1945 r. w Nietuszkowie. Taternik, alpinista i himalaista. Instruktor wspinaczki wysokogórskiej oraz instruktor PZA, należy do szczecińskiego Klubu Wysokogórskiego. Zdobywca ośmiotysięczników Czo Oyu i Sziszapangma Central.

Czytaj więcej...

Tatry Rafała Malczewskiego

Karykatura Malczewskiego, Wikipedia, obraz udostępniony przez Kazimierza Sichulskiego

Rafał Malczewski (1892-1965) – malarz, rysownik, pisarz, felietonista, taternik, narciarz, popularyzator Tatr i sportu. Był synem Jacka Malczewskiego. Od 1915 do 1939 r. mieszkał w Zakopanem sprawując funkcję ratownika TOPR zarazem. Prywatnie – mąż i ojciec dwójki dzieci. Przyjaźnił się m.in. z Witkacym, Szymanowskim, Kornelem Makuszyńskim i Iwaszkiewiczem. Poznał też góry Hiszpanii, Alpy i Góry Skaliste w USA, góry w Kanadzie.

Czytaj więcej...

Skialpinista zginął pod lawiną

zdjęcie z bazy zdjęć PG, Dolina Staroleśna / fot. Wojtek Rokosz

Słowacki skialpinista został zasypany przez lawinę w Dolinie Staroleśnej. Kiedy z pomocą psów lawinowych Horskiej Służby, po ok. 2,5 godzinie został wreszcie odkopany, niestety już nie żył. Nie miał ze sobą detektora lawinowego, co znacznie przyspieszyłoby całą akcję. W Tatrach na Słowacji panuje lawinowa trójka. W Polsce jest ciut lepiej – ogłoszono „tylko” dwójkę. To nie są przelewki. Pamiętajmy! Tu chodzi o zdrowie i życie!

Czytaj więcej...

Podaj Łapę psom ratowniczym GOPR!

Pomagamy psom ratowniczym GOPR!

Do końca listopada trwa 3. edycja ogólnopolskiej akcji charytatywnej „Podaj łapę”, której celem jest pomoc Górskiemu Ochotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu w szkoleniu i opiece nad psami ratowniczymi. Kupując bransoletkę z łapką w sklepach Maxi Zoo, każdy może przyłączyć się do akcji i wesprzeć czworonożnych bohaterów.

Czytaj więcej...

Rocznica urodzin Andrzeja Łapińskiego

K2’1976. Andrzej Łapiński odpoczywa na wysokości 7200 m w drodze do obozu V (fot. Janusz Kurczab), źr. wspinanie.pl

Andrzej Łapiński urodził się 7 grudnia 1945 r. w Krakowie, zmarł 19 października 2014 r. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, z zawodu górnik. Taternik i himalaista.

Czytaj więcej...

Miłośnicy gór z SAKWY AGH wspinają się już od 20 lat

Miłośnicy gór z SAKWY AGH wspinają się już od 20 lat

Sekcja Akademicka Klubu Wysokogórskiego w Krakowie, SAKWA AGH, obchodzi w tym roku 20-lecie działalności. Z tej okazji 25 listopada, tj. w sobotę, w Centrum Dydaktyki Akademii Górniczo-Hutniczej
w Krakowie odbędą się obchody tego wyjątkowego jubileuszu. W programie wydarzenia znalazły się między innymi prelekcje światowej klasy wspinaczy wysokogórskich.

Czytaj więcej...

Śmierć polskiego narciarza w Tatrach

zdjęcie z bazy zdjęć PG, Tatry Zachodnie / fot. Dariusz Bohn

Smutne wieści. W poniedziałek w Rohackiej Dolinie, pochodzący z polski narciarz nagle upadł i stracił przytomność. Mimo resuscytacji i pomocy innych turystów, a następnie interwencji ratowników słowackiej Horskiej Zachrannej Służby, mężczyzna niestety nie przeżył.

Czytaj więcej...

Rocznica urodzin Marka Danielaka

 Cho Oyu, źr. wikipedia

Marek Danielak urodził się 23 listopada 1952 r. w Łochowie, zginął 19 kwietnia 1988 r. w Andach Kolumbijskich. Wspinał się w Tatrach, Alpach, Kaukazie, Pamirze, Andach i Himalajach. Jest zdobywcą ośmiotysięcznika Cho Oyu.

Czytaj więcej...

Urodziny Józefa Nyki

Józef Nyka, Fot. Janusz Kurczab, źr. kw.warszawa.pl/historia

Józef Nyka urodził się 5 grudnia 1924 r. w Łysininie koło Żnina. Jest polskim taternikiem i alpinistą, a także popularyzatorem turystyki górskiej i alpinizmu, publicystą, redaktorem (był wieloletnim redaktorem naczelnym „Taternika”, redaktorem „Biuletynu Informacyjnego" Klubu Wysokogórskiego i PZA), autorem wielu popularnych przewodników turystycznych (np. Tatry Polskie, Tatry Słowackie, Pieniny) oraz kilku albumów o polskich górach.

Czytaj więcej...

Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

male dolomity

Popularne

Blogi

FundacjaTOPR 271x62_v1

TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

Statystyki

  • Artykułów: 7517
  • Odsłon artykułów: 20613028

';