male dolomity

Popularne

Blogi

FundacjaTOPR 271x62_v1

TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

Statystyki

  • Artykułów: 7167
  • Odsłon artykułów: 19299849

Artykuły

Król Tatr

Zdjęcie z bazy zdjęć PG: Gerlach i Mały Gerlach

Nazywają go „królem Tatr”. I słusznie! Jak na prawdziwego króla przystało jest wielki, masywny, najwyższy i nie tak łatwo dostępny. Na wierzchołku stoi sobie krzyż – mniejszy od tego na Giewoncie. Ale Gerlach swoją wysokością „rozkłada” Giewont i inne tatrzańskie szczyty „na łopatki”.

Czytaj więcej...

Lucyfer topi lodowiec w Alpach

źr. www.youtube.com/watch?v=TZbXRhcr51o

Nawiedzająca Europę fala upałów Lucyfer przeszła także przez Włochy, pozostawiając po sobie trwały ślad. Rekordowe temperatury oraz gwałtowne burze zebrały żniwo w postaci ofiar śmiertelnych, pożarów i strat materialnych. Wysychają zbiorniki wodne, zniszczone są winnice, rolnicy liczą straty, topi się lodowiec. Wysokie temperatury odbijają się na turystyce.

Czytaj więcej...

Ratownicy GOPR podsumowali pierwsze półrocze

GOPR / fot. Adam Klimek

W polskich górach ratownicy GOPR-u interweniowali w pierwszym półroczu tego roku 856 razy (dane PAP). Uratowano 910 osób w trakcie akcji. Bezpieczeństwo i tak się poprawia, ale zwiększyła się liczba ludzi odwiedzających szlaki – wypadki są i będą – uważa naczelnik GOPR-u.

Czytaj więcej...

Treningowa wyprawa Ryszarda Pawłowskiego

fot. Joanna Całka

Ryszard Pawłowski po zakończeniu etapu górskich podbojów zdecydował się nie rezygnować ze swojego zajęcia i założył agencję górską „Patagonia”, którą nazwał na cześć ukochanego regionu górskiego. Przez cały okres istnienia agencji himalaista wprowadzał swoich klientów na najwyższe szczyty w różnych łańcuchach górskich świata.

Czytaj więcej...

Projekt 100 wulkanów Grzegorza Gawlika - Tanzania

Ol Doinyo Lengai (2954 m n.p.m.)

Pierwszy Pamirowy wyjazd w 2017 roku do Tanzanii za nami. Plan był ambitny, uczestnicy również, dlatego osiągnęliśmy wszystkie założone cele. Na początek Małe Meru 3820m i Meru 4566m (Socialist Peak). Ten najwyższy aktywny wulkan Afryki (i piąta góra kontynentu), oferuje ciekawą wędrówkę skrajem starej kaldery, z efektownym widokiem na ciągle aktywny krater (ostatnia erupcja w 1910r.). Poniżej lasy tropikalne i sawanny. Przy dobrej pogodzie okazale prezentuje się pobliskie Kilimandżaro.

Czytaj więcej...

Akcja na masywie Gerlacha

fot. TOPR

W sobotni wieczór tatrzańscy ratownicy interweniowali w okolicach Gerlacha. Akcje utrudniał zapadający zmrok. Do akcji doszło po godzinie 20:00. Wtedy to ratownicy słowackiej HZS poprosili o pomoc w ewakuacji turystów z masywu Gerlacha. Zgubili się oni w trakcie zejścia i znaleźli w eksponowanym terenie w zachodniej ścianie Gerlacha.

Czytaj więcej...

Rusza rowerowa akcja charytatywna - podróż dla innych

Rowerowe trio: Edwin Osiecki, Paweł Matczyński i Stanisław Wojtanek

Rowerem 1200 km przez Pomorze – Karkonosze – Ustrzyki Górne. W tym roku znowu jadą – w Podróż dla Innych, której celem jest zebranie środków na pomoc Annie i Paulinie. Uczestnikami 3. charytatywnej akcji jest niezmiennie rowerowe trio – entuzjaści sportu, wolontariusze, a na co dzień menadżerowie firmy DHL Express – Edwin Osiecki, Paweł Matczyński i wieloletni klient firmy, Staszek Wojtanek.

Czytaj więcej...

Kielecki policjant z ekipą dobroczynnie na Elbrusie

Łukasz Pabian z ekipą na Elbrusie

Łukasz Pabian, alpinista, na codzień policjant z Kielc wraz z towarzyszami zdecydował się ruszyć na najwyższy szczyt Kaukazu, Elbrus (5642 m n.p.m.). Postanowił w ten sposób pomóc dwójce podopiecznych Fundacji Miśka Zdziśka, Julce i Kacperkowi. Dzieci potrzebują kosztownej rehabilitacji.

Czytaj więcej...

Karkonosze. Tych akcji można było uniknąć

Karkonosze, fot. Anna Makowska

Ratownicy karkonoskiego oddziału Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego podsumowali akcje przeprowadzone w pierwszej części tegorocznych wakacji. Niestety, nieodpowiedzialni turyści znów dali się we znaki ratownikom górskim.

Czytaj więcej...

Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"


';