male dolomity

Popularne

 • Zdjęcie z bazy zdjęć PG: Gerlach, Niżne Rysy, Rysy i Wysoka, fot. Anna Wojciechowska
  Te trzy naj...

  Gerlach (2665 m n.p.m.), Łomnica (2634 m n.p.m.) i Lodowy Szczyt (2630 m n.p.m.) - oto...

 • Quiz
  QUIZ Bezpieczni na szlaku

  Drodzy czytelnicy! Zapraszamy Was do udziału w konkursie, w którym możecie wygrać...

 • Zdjęcie z bazy zdjęć PG, Krywań z Szatana
  Krywań i Giewont

  Obie są owiane legendami, każdy prawdziwy turysta górski choć raz wypadałoby żeby tu...

Blogi

FundacjaTOPR 271x62_v1

TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

Artykuły

Kílian Jornet – narciarz i biegacz górski wszechczasów

źr. www.kilianjornet.cat

Kilian Jornet - jeden z najbardziej wszechstronnych sportowców górskich na świecie. Biegacz górski, długodystansowy i skialpinista. Trzykrotny zwycięzca Skyrunner World Series zwycięzca jednego z najtrudniejszych biegów Western States Endurance Run oraz prestiżowego europejskiego The North Face Ultra Trail du Mont Blanc. Autor projektu Summits of My Life.

Czytaj więcej...

Wywiad z Marcinem „Yeti” Tomaszewskim

Yeti z książką, fot. Materiały Prasowe Góry Books

Marcin był jednym z prelegentów podczas ostatnich Otwartych Dni Wspinania. Dziś prezentujemy ciekawy wywiad z jednym z najlepszych wspinaczy wielkościanowych nie tylko w Polsce ale i na całym świecie. Specjalnie dla czytelników Portalu Górskiego!

Czytaj więcej...

Urodziny Ryszarda Pawłowskiego

Ryszard „Napał” Pawłowski

Ryszard „Napał” Pawłowski urodził się 24 czerwca 1950 r. w Bogatyni. Jest taternikiem, alpinistą i himalaistą, instruktorem alpinizmu oraz jednym z najbardziej doświadczonych przewodników wysokogórskich na świecie, jest także fotografem i filmowcem górskim. Wspina się od 1970 r., zatem za nim już przeszło 40 lat działalności górskiej. Poszczycić się może około trzystoma wyjazdami i wyprawami w góry wysokie, zarówno jako uczestnik jak i organizator. Z powodzeniem można określić go mianem wspinacza uniwersalnego. Na swoim koncie ma sporo nowych dróg i pierwszych polskich przejść.

Czytaj więcej...

Wypadek na Orlej Perci

Wypadek na Orlej Perci

Lepsza pogoda w Tatrach i lepsze warunki turystyczne oznaczają automatycznie wzrost liczby turystów zapędzających się w wysokie partie gór. To jest też równoznaczne - niestety – ze wzrostem liczby wypadków (tych śmiertelnych często też).

Czytaj więcej...

Rafał Sonik i tysiące wolontariuszy znów posprzątają Tatry!

Po raz szósty posprzątamy Tatry!

Już 30 czerwca i 1 lipca wolontariusze z całej Polski zbiorą się w Zakopanem podczas 6. edycji projektu Czyste Tatry! Rafał Sonik, organizator akcji, wspólnie z ambasadorami i wolontariuszami projektu wyruszy na tatrzańskie szlaki, by posprzątać to co zostawili po sobie mniej eleganccy turyści. W wielkim finale, dla wszystkich miłośników czystych Tatr, zagra zespół Blue Cafe! Szykuje się także bicie rekordu Guinnessa!

Czytaj więcej...

Po raz szósty posprzątamy Tatry!

Czyste Tatry

Już 30 czerwca i 1 lipca wolontariusze z całej Polski zbiorą się w Zakopanem podczas 6. edycji projektu Czyste Tatry! Rafał Sonik, organizator akcji, wspólnie z ambasadorami i wolontariuszami projeku wyruszy na tatrzańskie szlaki, by posprzątać to co zostawili po sobie mniej eleganccy turyści. W wielkim finale, dla wszystkich miłośników czystych Tatr, zagra zespół Blue Cafe! Szykuje się także bicie rekordu Guinnessa!

Czytaj więcej...

Cholita climbers – czyli kilka słów o kobietach wspinających się w górach Boliwii

fot. Great Big Story

Cholita czyli? Chola lub w zdrobnieniu cholita to słowo oznaczające tubylcze kobiety zamieszkujące Boliwię, Chile i Peru. Panie wyróżniają się charakterystycznym, kolorowym ubiorem. Są rozpoznawane na całym świecie. Noszą specyficzne kapelusze, które pierwotnie zaprojektowane były dla mężczyzn już w 1920 roku.

Czytaj więcej...

Jest już ciemno – czyli o chodzeniu po górach po zmroku i nocą

Widok na panoramę miasta z Rogacza w Beskidzie Małym, fot. Katarzyna Irzeńska

Temat rzeka. Można się rozpisać i podjąć wiele dyskusji w tej kwestii. Są zwolennicy, są też przeciwnicy. Ja zaś postaram się spojrzeć na temat obiektywnie, ze zdroworozsądkowego punktu widzenia. Dodatkowo przedstawię kilka prawnych faktów dotyczących chodzenia nocą po górach.

Czytaj więcej...

Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"