male dolomity

Popularne

Blogi

FundacjaTOPR 271x62_v1

TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

Artykuły

Anomalia Karakorum - kilka dodatkowych uwag

Lodowiec

Zmiana klimatu, czyli anomalia klimatyczna w Karakorum, jest obecnie największym problemem dla wypraw na K2, szczególnie zimą. Aktualizowana kontynuacja artykułu: "Kilka słów o anomalii Karakorum".

Czytaj więcej...

Fantastyczne góry

Góry Tianzi, Chiny

Ile razy oglądaliście film fantasy zachwycając się nieziemskimi widokami? Kto z nas nie marzy o odwiedzeniu Nowej Zelandii, żeby zobaczyć na własne oczy scenerie z Władcy Pierścieni? Poniżej przedstawiam góry, które nie powstały w procesie orogenezy, lecz zostały stworzone dzięki wyobraźni.

Czytaj więcej...

Jubileuszowe spotkanie miłośników gór na Kasprowym Wierchu

Miłośnicy Gór

23 kwietnia na szczycie Kasprowego Wierchu już po raz 10. spotkali się miłośnicy gór i wielbiciele Tatr, aby uczcić końcówkę sezonu narciarskiego oraz wziąć udział w mszy świętej koncelebrowanej w wyjątkowym miejscu. Uroczyste spotkania na świętej górze narciarzy, które tradycyjnie już od 10 lat odbywają się na przełomie kwietnia i maja gromadzą narciarzy, alpinistów i miłośników Kasprowego Wierchu z całej Polski.

Czytaj więcej...

Korona Himalajów i Karakorum - Hirotaka Takeuchi

Hirotaka Takeuchi, źr. Facebook

Hirotaka „Hiro” Takeuchi urodził się 8 stycznia 1971 r. Jest pierwszym Japończykiem, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum. Zajęło mu to 17 lat (1995-2012), na ostatnim ośmiotysięczniku stanął w wieku 41 lat. Dokonał tego jako trzydziesty w historii. Trzy wierzchołki – Makalu, Mount Everest i K2 zdobył wspomagając się tlenem z butli. Wielokrotnie wspinał się z Ralfem Dujmovitsem i Gerlinde Kaltenbrunner, z którymi od lat się przyjaźni.

Czytaj więcej...

Wywiad z Maryną Gąsienicą-Daniel

Wywiad z Maryną Gąsienicą-Daniel

Maryna Gąsienica-Daniel: „Już wiem, że mogę walczyć o pierwszą trzydziestkę realnie, a nie tylko w marzeniach. To bardzo motywuje!” Maryna Gąsienica-Daniel to czołowa polska narciarka alpejska, riderka Ekipy Atomica. W krótkim wywiadzie podsumowuje udany sezon 2016/17, opowiada o przygotowaniach do następnej zimy i zdradza, czy ma czas na coś poza narciarstwem.

Czytaj więcej...

Janusz Nabrdalik - człowiek spod znaku Lhotse

fot. z archiwum Olgi Nabrdalik

Jerzy Kukuczka, Krzysztof Wielicki, Janusz Majer, Ryszard Pawłowski, to właśnie z tymi osobistościami polskiego i światowego himalaizmu wspinał się pewien człowiek z Sosnowca. Śląsk zawsze był określany kolebką polskiego himalaizmu. I choć niektórzy rzucą, że Sosnowiec to przecież nie Śląsk, a Zagłębie Dąbrowskie, to ten fakt zdaje się mieć tu najmniejsze znaczenie. Pisząc człowiek z Sosnowca nie mam na myśli wielkiego kierownika wypraw w góry wysokie, Ryszarda Szafirskiego. Dziś zatrzymuję się przy osobie Janusza Nabrdalika.

Czytaj więcej...

Tatrzańskie bory, drzewa, zarośla i szałasy

Tatrzańskie bory, drzewa, zarośla i szałasy

Często „w pogoni” za zdobyciem kolejnego szczytu, nie zauważamy znajdujących się (wielokrotnie) tuż obok naszej ścieżki szałasów, wspaniałych, smukłych drzew, lasów, które kryją przebogaty swój, własny świat itd. Bez tych (powiedzmy, że) „dodatków” same, gołe i puste góry, ściany, wierzchołki nie miałyby już takiego uroku jak obecnie.

Czytaj więcej...

Dziś obchodzi urodziny Bogdan Jankowski

Bogdan Jankowski - fot. z arch. Bogdan Jankowski

Bogdan Jankowski urodził się 18 kwietnia 1938 r. w Grodnie. Z zawodu jest elektronikiem, dr inż., pracownik Politechniki Wrocławskiej. Alpinista i od 1964 r. instruktor alpinizmu, łącznościowiec, fotograf górski.

Czytaj więcej...

Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"