Artykuły

Korona Himalajów i Karakorum – Peter Hámor

źr. Facebook

Peter Hámor urodził się 18 września 1964 r. w Popradzie na Słowacji. Jest zdobywcą Korony Ziemi oraz pierwszym Słowakiem, który skompletował Koronę Himalajów i Karakorum. Dwukrotnie wszedł na wierzchołek Annapurny oraz trzykrotnie na Denali, Aconcaguę i Island Peak. Na swoim koncie ma też tzw. Tryptyk Alpejski i Tryptyk Himalajski. Wielokrotnie wspinał się z Polakami.

Czytaj więcej...

Czyste Tatry - Made in Małopolska

Czyste Tatry - Made in Małopolska

Pochodzenie ma znaczenie – taka idea przyświeca Małopolsce w tworzeniu nowego projektu, którego głównym celem jest wsparcie solidnego regionalnego biznesu, ciekawego dizajnu, dobrego smaku, wartościowych inicjatyw a także miejsc i obiektów szczególnie atrakcyjnych w regionie. W ten właśnie sposób Czyste Tatry stały się produktem regionalnym, którym Małopolska może chwalić się w całej Polsce. 29 i 30 czerwca w Zakopanem finał projektu, którego celem jest posprzątanie górskich szlaków i zostawienie czystych Tatr. Gorąco zapraszamy!

Czytaj więcej...

Czyste Tatry i spotkania z ludźmi gór

Czyste Tatry i spotkania z ludźmi gór

Któż lepiej zna góry, niż ludzie, którzy zasłynęli w świecie zdobywaniem kolejnych ośmiotysięczników i pokonywaniem barier? Kto lepiej opowie o magii gór i ich wielkiej wartości, niż osoby, dla których niemożliwe nie istnieje, a góry stały się nie tylko pasją, ale też sensem życia i terenem, gdzie mogą najlepiej wyrazić swoje ja? Czyste Tatry Made in Małopolska zaszczycą w tym roku swą obecnością bohaterowie polskiej wyprawy na K2: Krzysztof Wielicki i Artur Małek, a także dziewczyna, która nie zna słowa niemożliwe - Angelika Chrapkiewicz-Gądek.

Czytaj więcej...

Korona Himalajów i Karakorum – Romano Benet

Romano Benet, źr. FB Nives Meroi & Romano Benet

Romano Benet urodził się 20 kwietnia 1962 r. w Travisio we Włoszech. Przygodę ze wspinaniem zaczął w wieku 17 lat. Na swoim koncie ma liczne pierwsze przejścia w Alpach Julijskich. Drogę po Koronę Himalajów i Karakorum pokonał wraz ze swoją żoną Nives Meroi, i podobnie jak ona, wszystkie wierzchołki zdobył bez używania dodatkowego tlenu. Są pierwszym małżeństwem, któremu udało się zdobyć wszystkie 14 szczytów.

Czytaj więcej...

Dee Molenaar – setne urodziny uczestnika wyprawy na K2 z 1953 roku

Dee Molenaar z książką „In Memoriam Tadeusz Piotrowski. K2 1986”

Dee Molenaar urodził się 21 czerwca 1918 roku w Los Angeles w stanie Kalifornia. Jest amerykańskim alpinistą, artystą i autorem znanym szczególnie z wyjątkowej publikacji The Challenge of Rainier, która ujrzała światło dzienne w 1971 roku. Publikacja uważana jest za ostateczną pracę nad historią wspinaczki na Mount Rainier, stratowulkan w Stanach Zjednoczonych położony około 90 kilometrów na południowy wschód od Seattle.

Czytaj więcej...

Śmierć na Rysach po raz kolejny

zdjęcie z bazy zdjęć PG, Rysy / fot. Magdalena Grzelak

W ostatnim czasie na Rysach doszło do kilku poważniejszych (w tym śmiertelnych również) wypadków. Także i dziś (tj. w poniedziałek) podczas schodzenia z tego najwyższego polskiego szczytu, w wyniku poślizgnięcia na zmrożonym płacie śniegu, zginął młody mężczyzna. Podobnych zdarzeń nie brakuje.

Czytaj więcej...

Tatry. Człowiek „kontra” zwierzę

Fot. FB/Tatrzański Park Narodowy

Nie sposób uniknąć sytuacji, by w Tatrach, najpopularniejszych górach w kraju, człowiek nie natknął się na zwierzę – i odwrotnie. Niestety komunikaty pracowników Tatrzańskiego Parku Narodowego nadal potwierdzają smutną rzeczywistość - mimo popularności świat gór i przyrody nadal dla wielu odwiedzających szlaki to wręcz terra incognita.

Czytaj więcej...

21 lat temu Jan Paweł II wjechał koleją na Kasprowy Wierch

fot. Paweł Murzyn

Ogromne przeżycie duchowe, wzruszenie – tak do dziś pracownicy PKL wspominają niespodziewaną wizytę Ojca Świętego na Kasprowym Wierchu. Po odwiedzinach pozostał m.in. wpis w księdze pamiątkowej „Benedicite montes Dominum – Góry błogosławcie Pana”. Papież wjechał na szczyt 6 czerwca 1997 r.

Czytaj więcej...

Beskidy. Nie widzą drzew, ale je sadzą

fot. FB/Pogranicze Bez Barier

Góry to nie tylko skały, ale i drzewa. Zwłaszcza w Beskidach. Wiedzą o tym, choć nie mogą tego zobaczyć, również osoby niewidome, które na Podbeskidziu dbają o zachowanie przyrody dla potomnych.

Czytaj więcej...

Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

male dolomity

logo biale_proste2

Popularne

Blogi

FundacjaTOPR 271x62_v1

TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

Statystyki

  • Artykułów: 8118
  • Odsłon artykułów: 22852284

';