Nie da się ukryć, że wiosna zawitała także i w górach. W Tatrach tłumy turystów wyruszyły na podbój krokusów. Ich pojawienie się także jest jednym z objawów wiosny. Oprócz tego, że topnieje śnieg, dni będą coraz dłuższe a temperatura coraz wyższa - warto przyjrzeć się innym oznakom wiosny w górach. Bardzo ważne jest także nasze przygotowanie się do tej pory roku w górach.

Zejście ze Skrzycznego niebieskim szlakiem, fot. Katarzyna IrzeńskaZejście ze Skrzycznego niebieskim szlakiem, fot. Katarzyna Irzeńska

Temperatura

Dni są coraz cieplejsze. Chwilami można mieć wrażenie, że właściwie to mamy już lato, gdyż wysokie temperatury mogą nas bardzo zaskakiwać. Trzeba pamiętać, że temperatura wiosną jest bardzo zmienna. O ile w ciągu dnia może być ciepło i słonecznie, tak wieczorami i nocą temperatura może gwałtownie spadać, nawet do wartości zera stopni Celsjusza lub poniżej zera. Warto pamiętać, że kilka pierwszych słonecznych dni nie będzie oznaczało, że śnieg stopnieje od razu. W Tatrach w ostatnim czasie panuje nadal 2 stopień zagrożenia lawinowego. W Beskidach w wielu miejscach występuje jeszcze śnieg, który jeszcze przez jakiś czas będzie się utrzymywał w wyższych partiach.

Zmienność pogody

Pogoda wiosną może być bardzo zmienna w górach. Warto przed wyjściem w góry dokładnie przeanalizować prognozę pogody. Szczególną uwagę warto zwrócić nie tylko na opady deszczu czy temperaturę, ale także na wiatr. Wiosną mogą pojawić się w górach opady deszczu. Na szczęście burze są zjawiskiem występującym głównie w okresie letnim, co nie oznacza, że w czasie deszczu także należy zadbać o swoje bezpieczeństwo w górach.

Lawiny

Mimo, że w kalendarzu zawitała wiosna to w Tatrach nadal w tym okresie zdarzają się zagrożenia lawinowe. Warto na bieżąco sprawdzać komunikaty lawinowe na stronie TOPR-u. Nie powinniśmy się kierować tylko i wyłącznie temperaturą przy planowaniu trasy. Mimo, że w dolinach zawitała już wiosna to w wyższych partiach bardzo często zalega jeszcze mokry i ciężki śnieg.

Gdzie jechać? Rozeznaj się, zaplanuj wcześniej wyjazd w góry

Chęć do chodzenia w góry u wielu osób wzrasta wraz z pojawieniem się dodatniej temperatury. Warto zasięgnąć informacji przed ruszeniem na szlak, czy przypadkiem w tym momencie nie będzie on masowo oblegany. Świetnym przykładem są masowe wycieczki do Doliny Chochołowskiej w celu obserwacji krokusów czy pierwsze wiosenne podejścia na Babią Górę w celu obejrzenia wschodu słońca. A kolejki na Giewont znacie? Najczęściej pojawiają się one latem, aczkolwiek przed wyruszeniem w góry warto poczytać o aktualnych „top” miejscach.

Malinwska Skała – 2 kwiecień 2017, fot. Katarzyna IrzeńskaMalinwska Skała – 2 kwiecień 2017, fot. Katarzyna Irzeńska

Oparzenia słoneczne

Wiosną? Tak wiosną można także doznać oparzeń od Słońca. Jeżeli pogoda będzie słoneczna to warto pamiętać o zabraniu ze sobą kremu z filtrem UV. Pamiętajmy, że w górach nasza skóra szybciej łapie promienie słoneczne. Stwierdzenie, że „opalana nas wiatr” jest jak najbardziej prawdziwe. Ze słońcem nie ma żartów. Nawet wiosną możemy się bardzo mocno opalić i pzregrzać. Dla osób wrażliwych polecane są kremy z wysokim filtrem UV. Skutki oparzeń słonecznych są bardzo nieprzyjemne. Pamiętajmy, że nasze zdrowie i bezpieczeństwo jest najważniejsze. Jeżeli wędrujemy z dziećmi to także powinniśmy pamiętać o ochronie ich bardzo wrażliwej skóry.

Ochrona głowy przed promieniowaniem

Bardzo często wydaje nam się, że udaru jeżeli już to można dostać latem. Gdy świeci mocne słońce, a my jesteśmy na nie wrażliwi i nie zadbamy o prawidłowe nakrycie głowy to także i wiosną możemy dostać udaru słonecznego. Podczas marszu należy pamiętać by pić dużo płynów, najlepiej wody mineralnej. Zakrycie głowy uchroni nas przed przegrzaniem. Dzięki temu możemy uniknąć np. bólu głowy spowodowanego nadmierną ekspozycją na słońce czy nawet udaru.

Ubieraj się rozsądnie

Wiosna sprawia, że chcemy nosić mniej! Zgadza się. Nie wolno doprowadzić do przegrzania organizmu. Trzeba jednak pamiętać, by racjonalnie wybrać wiosenny image w góry. Najlepiej ubrać się na cebulkę. Bez względu na prognozę pogody warto mieć ze sobą zawsze kurtkę przeciwdeszczową, która posłuży nam nie tylko w momencie oberwania chmury, ale w słoneczny dzień na szczycie może spełniać funkcję ochrony przed wiatrem. Jak pisałam pamiętajmy o nakryciu głowy.

W drodze na Skrzyczne, ubiór na cebulkę to podstawa, fot. Katarzyna IrzeńskaW drodze na Skrzyczne, ubiór na cebulkę to podstawa, fot. Katarzyna Irzeńska

Bardzo ważne są buty. Zdarza się, że podczas doboru obuwia sugerujemy się temperaturą. „Aaa dzisiaj jest ciepło to założę niskie treki”. W momencie, gdy przejdziemy w miejsca, gdzie występuje jeszcze śnieg, a reszta jego pozostałości stanowi błoto i samoistne strumyki, to wybór niskiego buta może okazać się nietrafny. Wiadomo, że dobór obuwia jest kwestią indywidualną i zależną od podłoża po jakim się poruszamy, jednakże warto pamiętać, że wiosną w niektórych miejscach spotkamy jeszcze spore zasoby śniegu, błota oraz strumyków, które powstały na skutek ocieplenia.

Wysokie buty trekkingowe były dobrym wyborem, fot. Katarzyna IrzeńskaWysokie buty trekkingowe były dobrym wyborem, fot. Katarzyna Irzeńska

Jeżeli spędzamy czas aktywnie podczas całego roku w górach to należy się jedynie dostosować do aktualnych warunków. Nasza wiedza o stanie gór w jakie się wybieramy dzięki systematycznej aktywności powinna być bieżąca. Jeżeli natomiast wybieramy się w góry po zimowej przerwie to warto się do tego wyjścia dobrze przygotować.

Na stronie GOPR i TOPR znajdziemy aktualne wiadomości o ewentualnych zagrożeniach. Pamiętajcie także by logistycznie rozplanować czas wycieczki. Dłuższe dni nie muszą koniecznie oznaczać tego, że zaplanujecie morderczą trasę. Z dobrej pogody i dłuższego dnia powinno się racjonalnie korzystać.

Do zobaczenia na szlaku. Cześć!

Katarzyna Irzeńska
Obserwatorium podróży
www.obserwatoriumpodrozy.com