Nie żyje Hayden Kennedy

Kategoria: Nowości / Artykuły

Kennedy był amerykańskim alpinistą, wspinaczem i po prostu kochającym wolność oraz górskie powietrze sportowcem. W sobotę 7 października 2017 roku Hayden i jego dziewczyna - Inge Perkins - wybrali się na skitourową wyprawę w góry południowo-zachodniej Montany. Kiedy podchodzili na szczyt Imp Peak zeszła lawina.

Inge została całkowicie przysypana. Haydenowi udało się wydostać. Zaczął szukać Perkins. Niestety dziewczyny nie udało się odnaleźć. Następnego dnia, 8 października 2017, Hayden Kennedy popełnił samobójstwo. Miał 27 lat.

Hayden Kennedy 1990-2017, źr. instagram.com/blackdiamondHayden Kennedy 1990-2017, źr. instagram.com/blackdiamond

Hayden był dwukrotnym laureatem Złotych Czekanów. Miał na swoim koncie wiele trudnych przejść w skałach, ale w historii zapisał się przede wszystkim swoimi wysokogórskimi dokonaniami. W 2012 roku wspólnie z Kylem Dempsterem i Urbanem Novakiem wytyczył nową drogę na wschodniej ścianie K7 w Karakorum. Na tej samej wyprawie, tylko z Dempsterem, poprowadził nową drogę na Baintha Brakk. Za to drugie przejście dostał swój pierwszy Złoty Czekan.

W tym samym roku wspólnie z Jasonem Krukiem wspięli się na Cerro Torre w Patagonii przez Drogę przez kompresor (Compressor Route, która nazywana bywa też Drogą Maestriego) bez użycia nitów osadzonych na drodze przez Cesare Maestriego w 1970 roku. Podczas zjazdu, Kennedy i Kruk, usunęli większość nitów. Wywołali tym wyczynem ogromne kontrowersje. Hayden dla jednych pozytywnie, dla innych negatywnie, ale zapisał się tym wyczynem na stałe na kartach wspinaczkowej historii.

Dziewczyna Haydena - Inge Perkins - była narciarką i wspinaczem. W skałach wspinała się na poziomie 8b+ i pokonywała wymagające drogi wielowyciągowe.

Matylda Młocka

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  logo biale_proste2

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Statystyki

  • Artykułów: 8195
  • Odsłon artykułów: 23032668
  
  ';