Wanda Gentil-Tippenhauer

Kategoria: Nowości / Artykuły

Znamy ją jako malarkę, miłośniczkę Tatr oraz narciarstwa. Urodziła się w 1899 r. na Haiti. Ostatecznie jednak, po wielu perturbacjach, przeprowadzkach i podróżach (Niemcy, Francja, Szwajcaria, USA) osiadła na stałe w Polsce w Zakopanem. Tu zresztą w 1965 r. zmarła i w tej miejscowości ją pochowano.

Udzielała się w wielu organizacjach artystycznych. związanych ze sztukami plastycznymi. Jednak nie można pominąć członkostwa Wandy Gentil-Tippenhauer w Polskim Związku Narciarskim. Była też autorką 11 dróg narciarskich w Tatrach, które zostały opisane przez Oppenheima w książce pt. „Szlaki narciarskie Tatr Polskich i główne przejścia na południową stronę”.

fot. ze zbiorów państwa Misztalfot. ze zbiorów państwa Misztal

Jeśli chodzi zaś o twórczość artystyczną, malowała głownie akwarelą i temperą pejzaże tatrzańskie lub scenki rodzajowe związane z Podhalem, góralszczyzną. Wykonywała również inne prace, ze sztuką powiązane (np. tworzyła w Zakopanem dekoracje budynku Orbisu i Sali TPPR – Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Radzieckiej).

Jej twórczość związana z Tatrami, zainteresowanie podhalańską sztuką ludową wynikało głównie z tego, iż w okresie międzywojennym sama uprawiała tu turystykę latem i zimą.

Pisywała o ludowych artystach podhalańskich. Jest współautorką (z Józefem Oppenheimem) wspomnień Pamięci zmarłych schronisk. Ze Stanisławem Zielińskim zaś napisała W stronę Pysznej (wspomnienia turystyczno-narciarskie, w dużej mierze związane z Józefem Oppenheimem). Odnaleźć też można (ale nigdy nie wydane) jej SOS w Tatrach (maszynopis poświęcony Oppenheimowi i wyprawom TOPR). Przetrwało też sporo listów Wandy do Oppenheima.

Najbardziej zagadkowa pozostaje jej relacja właśnie ze wspominanym tu często Józefem Oppenheimem.

Józef Oppenheim - polski narciarz żydowskiego pochodzenia, taternik, ratownik górski, naczelnik TOPR.

Czy była to relacja czysto przyjacielska? A może coś więcej? Oficjalnie przecież Wanda Gentil-Tippenhauer była żoną Ludwika Widigiera - kolekcjonera dzieł sztuki. W 1945 r. jednak zamieszkała razem z Oppenheimem, który to na jej oczach w 1946 r. został zastrzelony. Również na wielu zdjęciach zobaczyć ich można razem…

fot. www.altius.com.plfot. www.altius.com.pl

fot. images.arcadja.comfot. images.arcadja.com

fot. images.arcadja.comfot. images.arcadja.com

Bartek Michalak

Źródła:
TATRY nr 60,
Internet.

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  logo biale_proste2

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Statystyki

  • Artykułów: 8676
  • Odsłon artykułów: 24390963
  
  ';