Bałkańskie góry są wciąż mało popularne wśród turystów. Urzekają swoim pięknem i dzikością przyrody. Podobno kto raz tam zawitał, zakochuje się na zawsze. W związku z tym chcielibyśmy przybliżyć naszym czytelnikom te niesamowite pasma górskie. Zapraszamy na artykuł Huberta Jarzębowskiego, przewodnika tatrzańskiego, założyciela biura High Away, który w bałkańskich górach zakochał się od pierwszego wejrzenia oraz przemierzył w nich nie jeden szlak.

Miejsce 10: Szar Planina
Gdzie: Macedonia / Albania / Kosowo
Najwyższy szczyt: Titov Vrv (2748 m)

Góry Szar znane są z kilku powodów. Pierwszym są psy rasy szarplaninec: sześćdziesięciokilogramowe krwiożercze bestie, które potrafią bez trudu zabić człowieka, a na jedną komendę pasterza zmieniają się w urocze, wesoło merdające ogonkami szczeniaczki.

Drugim jest ser szar. Rodzaj dojrzewającego oscypka w zalewie, który zachwyci każdego konesera śmierdzących serowarskich specjałów (ja go uwielbiam, Kasia nienawidzi).

Trzecim są narty. Brezovica to najbardziej znany kurort narciarski w Kosowie, najlepsze miejsce, by zaspokoić ciekawość, jak wyglądało narciarstwo alpejskie w latach siedemdziesiątych.

No a czwartym powodem i najważniejszym są góry Szar same w sobie. To wyjątkowo wspaniałe i imponująca grań. Przypomina najbardziej wyniosłe wierzchołki Tatr Zachodnich. Starorobociański za Starorobociańskim. Po jednej stronie grani leży Kosowo, po drugiej, w głęboko wciętej dolinie Macedonia.

Góra Ljuboten w Kosowie należy do najpiękniejszych masywów całej byłej Jugosławii. Szczyt Rudoka już niedługo może zostać uznany za najwyższy wierzchołek najmłodszego kraju Europy, a po zejściu z gór możesz odwiedzić malowany meczet w Tetovie lub pogubić się w wąskich uliczkach starego miasta w Prizrenie.

Szar PlaninaSzar Planina

Szar PlaninaSzar Planina

Miejsce 9: Stara Planina
Gdzie: Serbia / Bułgaria
Najwyższy szczyt: Botev (2386 m)

Stara Planina, czyli inaczej Bałkan. To właśnie bułgarskie (i po części serbskie) pasmo dało nazwę całemu półwyspowi. Samo słowo "bałkany", oznacza zresztą góry.

Pasmo Starej Planiny ciągnie się przez całą Bułgarię z zachodu na wschód od granicy z Serbią, aż po Morze Czarne na długości niemal 600 kilometrów. Zaczyna się w okolicach niewysokiej góry Vrška Čuka na granicy z Serbią na wysokości słynącego z produkcji najlepszego serbskiego piwa miasteczka Zaječar, kulminuje na wierzchołku Botev (2386 m), nazwanym na cześć Christo Boteva, narodowego wieszcza i bojownika o wolność Bułgarii, a kończy na skalistym przylądku Nos Emine nad Morzem Czarnym.

Mimo że pasmo słynie z najgorszej pogody na całych Bałkanach i przez większą część roku aura przypomina góry Szkocji, Bułgarscy turyści czasem przechodzą całą grań Bałkanu podczas długiej, trzy- czterotygodniowej wędrówki. Kultywują przy tym piękną tradycję. Jeśli chcesz zrobić to w bułgarskim stylu weź na początku grani dwa kamyczki i na końcu wędrówki jeden wyrzuć do morza, a drugi zabierz na pamiątkę.

Stara PlaninaStara Planina

Stara PlaninaStara Planina

Miejsce 8: Maglić
Gdzie: Bośnia i Hercegowina / Czarnogóra
Najwyższy szczyt: Maglić (2383 m)

Chorwacja, Czarnogóra, Albania i Bułgaria są znane i lubiane przez wytrawnych górskich włóczęgów. Bośnia i Hercegowina jednak pozostaje na uboczu. To górska terra incognita i teren oznaczony na mapach "tam, gdzie są lwy". No i niestety miny...

Wiele pasm górskich w Bośni cały czas nie została (poza najpopularniejszymi szlakami) rozminowana i co by tu nie mówić jest dość niebezpieczna. Stąd mała popularność wspaniałego pasma Prenj, czyli hercegowińskich Himalajów. W te okolice zdecydowanie wybierz się w towarzystwie znającego teren lokalsa.

Bezpieczniejsze są okolice najwyższego szczytu Bośni - Maglicia (2383 m), położonego przy granicy z Czarnogórą w Republice Serbskiej (no cóż, historia rozpadu Jugosławii nie należy do prostych), wysoko nad najdzikszą puszczą na Bałkanach. Wapienne ściany Maglicia ponad kotłami polodowcowymi przypominają nasze Czerwone Wierchy, a w dole rzeka Piva (jak to słodko brzmi) meandruje w głębokim kanionie. Jeśli lubisz dziką przyrodę, burzliwą historię i pustkę na szlakach Maglić to pasmo dla ciebie.

MaglićMaglić

MaglićMaglić

Miejsce 7: Dinara
Gdzie: Chorwacja / Bośnia i Hercegowina
Najwyższy szczyt: Veliki Troglav (1913 m)

Dinara to rozległe przestrzenie i krajobraz, który od razu skojarzą ci się z "Winnetou" i Dzikim Zachodem. Dookoła Kninu, najgorętszego miasta Chorwacji rozciąga się prawdziwa górska pustynia. Wąwozy wyschniętych rzek ze znikającymi w lecie wodospadami, płaskowyże z nieliczną, wyschniętą na wiór roślinnością i absolutnie bezludne góry.

Teren krasowy i niegościnny. Kiedyś po okolicznych szczytach wędrowali pasterze z tysiącami owiec, dziś pozostali tutaj nieliczni zdeterminowani do życia w tak niegościnnym paśmie. Bez wody i na niepewnym pograniczu z Bośnią i Hercegowiną.

Z miasta zobaczysz wyraźnie potężną wapienną ścianę Dinary (1830 m), najwyższego szczytu Chorwacji i góry która dała nazwę całemu wielkiemu pasmu Gór Dynarskich. Po stronie Bośni znajdują się nawet wioski do których nie da się dojechać z własnego kraju i najwyższe szczyty pasma, dużo mniej znane niż chorwacka część pasma.

Najwyższy szczyt Chorwacji pod wieloma względami przypomina Babią Górę. Jest podobny z kształtu i potrafi tutaj solidnie powiać. Wiatr Bura, szczególnie zimą, może porwać cię w powietrze, a nawet zamrozić. W zimie temperatury spadają do -30 stopni, w lecie rosną do +40. Jeśli nie pognasz od razu nad Adriatyk, tylko zatrzymasz się na chwilę na chorwacko-bośniackim pograniczu z pewnością nie będziesz żałował. Jeśli oczywiście nie uschniesz.

DinaraDinara

DinaraDinara

Tekst i fotografie:
Hubert Jarzębowski,
www.highaway.pl,
www.facebook.com/highawaytravel
Fotografie z Paklenicy: Iga Janur

Kolejna część już 23.02