Bałkańskie góry są wciąż mało popularne wśród turystów. Urzekają swoim pięknem i dzikością przyrody. Podobno kto raz tam zawitał, zakochuje się na zawsze. W związku z tym chcielibyśmy przybliżyć naszym czytelnikom te niesamowite pasma górskie. Zapraszamy na II część artykułu Huberta Jarzębowskiego, przewodnika tatrzańskiego, założyciela biura High Away, który w bałkańskich górach zakochał się od pierwszego wejrzenia oraz przemierzył w nich nie jeden szlak.

Miejsce 6: Velebit
Gdzie: Chorwacja
Najwyższy szczyt: Vaganski Vrh (1757 m)

Park narodowy Paklenica w Chorwacji to mekka wspinaczy. Jeśli jesteś łojantem to z pewnością już przeszedłeś setkę dróg wspinaczkowych na potężnych wapiennych ścianach Paklenicy (w tym kultowy Anica Kuk). A przynajmniej o niej słyszałeś. Tutaj możesz wspinać się do upadłego i tego samego dnia pluskać w błękitnym Adriatyku i zajadać risotto z ośmiornicą.

Nieco dalej na północ znajduje się drugi park narodowy, Północny Velebit, który może nie oferuje takich wrażeń wspinaczkowych, ale za to jest rajem dla piechurów, łazików i włóczęgów. Najwyższy szczyt pasma, Vaganski Vrh osiąga wysokość 1757 metrów, co biorąc pod uwagę fakt, że leży nad samym morzem, wcale nie jest mało.

Przez pasmo Velebitu prowadzi jedna z najpiękniejszych górskich tras Chorwacji, 57-kilometrowy szlak Premužicia (Premužićeva staza) z lat trzydziestych. Do dziś uznawany za wzór przygotowania i oznakowania szlaku turystycznego. Także tutaj lepiej trzymaj się szlaków, gdyż nie wszystkie miny z początku lat dziewięćdziesiątych udało się usunąć...

VelebitVelebit

VelebitVelebit

Miejsce 5: Riła
Gdzie: Bułgaria
Najwyższy szczyt: Musała (2925 m)

Kto by nie chciał, żeby Tatry były większe? Znaleźć w nich nowe doliny, nieznane wcześniej szczyty. Takie marzenie możesz zrealizować odwiedzając bułgarską Riłę. To jedno z najstarszych pasm górskich w Europie przypomina Tatry do tego stopnia, że będziesz się zastanawiali, co to za góra wyrosła obok Rohaczy i czemu stawy w Dolinie Staroleśnej poustawiane są w innej kolejności. Warto zaglądnąć na Musałę (2925 m), najwyższy szczyt całych Bałkanów.

Jak już spełnisz obywatelski obowiązek, dużo stracisz, jeśli nie połazisz po innych szlakach Riły. Świetnym celem będzie najpiękniejszy szczyt Bułgarii - Malowica, równie malownicza Dolina Siedmiu Jezior Rylskich i słynąca ze wspaniałego widoku przełęcz Rozdziele. Jeśli lubisz klimatyczne schroniska zachwyci cię hyża Iwan Wazow położona w polodowcowej dolinie na wysokości 2300 metrów.

Koniecznie odwiedź również najciekawszy zabytek tej części Bułgarii, Monastyr Rylski, symbol tożsamości narodowej Bułgarów.

RiłaRiła

RiłaRiła

Miejsce 4: Korab
Gdzie: Albania / Macedonia
Najwyższy szczyt: Golem Korab (2763 m)

W górach Korab na pograniczu Albanii i Macedonii poczujesz się jak bohater Stepów Akermańskich Mickiewicza. Pochłonie cię prawdziwy ocean górskich połonin. Poczujesz się jak w innym świecie, albo w innym czasie. Poza nielicznymi turystami napotkasz tylko pasterzy, żyjących dokładnie tak samo jak przed kilkoma wiekami (z wyjątkiem lepszych namiotów i łatwiejszego dostępu do coca-coli).

Szlaków nie ma tu zbyt wiele, właściwie istnieją tylko te, które prowadzą na szczyt Golem Korab (2763 m), najwyższy wierzchołek obu krajów u jego stóp. Od strony macedońskiej jest to stary jugosłowiański szlak, którym co roku w okolicach święta niepodległości Macedonii 9 września na szczyt wychodzą uczestnicy wycieczki narodowej. Od strony Albanii czerwony szlak wyznakowany przez naszych rodaków. Poza tym pustka, przestrzeń i samotność.
Jeśli zastanawiasz się jak wyglądałyby Bieszczady, gdyby były dwa razy wyższe, w górach Korab znajdziesz odpowiedź na to ważne pytanie.

KorabKorab

KorabKorab

Tekst i fotografie:
Hubert Jarzębowski,
www.highaway.pl,
www.facebook.com/highawaytravel
Fotografie z Paklenicy: Iga Janur

Kolejna część już 25.02

Jeśli chcesz przejść do części I – kliknij tutaj