Felietony

"Chiński maharadża" - co zobaczyłem?

Chiński maharadża

Jak do tej pory, określenie „Chiński maharadża” kojarzyłem jedynie z drogą wspinaczkową o wycenie VI.5 w Dolinie Bolechowickiej. Więcej wiedziałem o Wojciechu Kurtyce, wybitnym polskim wspinaczu, przedsiębiorcy, inżynierze, który w 2016 r. otrzymał Złoty Czekan za całokształt osiągnięć górskich.

Czytaj więcej...

Jak to jest z tym górskim "hejtem"?

Jak to jest z tym górskim "hejtem"?

W okresie świąteczno-noworocznym tym razem odwiedziłem Karkonosze. Pogoda była wprost wymarzona, stąd oczywistym celem wędrówki stała się Śnieżka.

Czytaj więcej...

„Z górki na pazurki” #1: Góra skrajności

„Z górki na pazurki” #1: Góra skrajności

Świat przepełniony jest skrajnościami. Każdy, kto ma otwarte oczy, ujrzy skrajności świata polityki, skrajności religijne, skrajności kulturowe, skrajności w gustach, guścikach i niemal w każdej cząsteczce materii naszego ziemskiego życia.

Czytaj więcej...

Skok w nowy rok!

Bartosz Andrzejewski

Kończy się kolejny rok w kilkunastoletniej historii działalności Portalu Górskiego. Kolejne 365 dni wielkiej górskiej aktywności za nami. Cieszy fakt, że Was, czytelników i fanów Portalu ciągle przybywa, że darzycie nas zaufaniem i że spędzacie wiele godzin na przeglądaniu obszernej bazy jaką Portal dysponuje.

Czytaj więcej...

Czy górskie schronisko to jeszcze schronisko?

Schronisko

Czy górskie schronisko to jeszcze to schronisko ze starych książek o górach i z opowieści? Zadaję sobie to pytanie już od kilku lat. Skupię się na Tatrach, bo właśnie w najwyższych polskich górach to pytanie najwcześniej przyszło mi na myśl. Czy dzisiejsze tatrzańskie schroniska to jeszcze schroniska, czy raczej już hostele z bufetami. Na wstępie informuję, że to moja luźna dywagacja, gdyż do tej pory nie spędziłem w owych schroniskach jakiejś nadzwyczajnej liczby noclegów. Nie będę też pisał, o które konkretnie schroniska mi chodzi, bo nie chcę tworzyć jakiegoś zalążka konfliktu, czy antyreklamy.

Czytaj więcej...

Czapkins i jego Nanga

Wydaje się, że emocje związane z zimowym zdobyciem Nanga Parbat z biegiem miesięcy stopniowo opadły. Jednak nie dla wszystkich ten rozdział himalaizmu jest zamknięty. Kiedy wyprawa Txikona postawiła kropkę nad „i” i otwarły się szampany, Tomasz Mackiewicz był jedną z pierwszych osób, które wejście zakwestionowały.

Czytaj więcej...

Stara buła nie rdzewieje

Stara buła nie rdzewieje

Wspinaczkowa starość. – Stary jestem. Już się nie powspinam. Plecy mnie bolą, forma już nie taka jak kiedyś. Nie dam rady rywalizować z tymi młodymi – takie rozmowy słychać często wśród wspinaczy skałkowych, którzy są już po trzydziestych urodzinach.

Czytaj więcej...

Kryzys na wysokościach

Kryzys na wysokościach

Jest marzec 2013. W ramach projektu Polski Himalaizm Zimowy odbywa się ekspedycja, w której skład wchodzą Krzysztof Wielicki (kierownik wyprawy), Maciej Berbeka, Artur Małek, Adam Bielecki i Tomasz Kowalski. Celem wyprawy jest pierwsze zimowe wejście na Broad Peak. 5 marca 2013 media informują, że Polacy potwierdzili swoją zimową dominację na ośmiotysięcznikach zdobywając szczyt. Niestety spośród czwórki himalaistów, którzy stanęli na szczycie do domu nie wrócą już Maciej Berbeka i Tomasz Kowalski.

Czytaj więcej...

Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

male dolomity

Popularne

Blogi

FundacjaTOPR 271x62_v1

TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

Statystyki

  • Artykułów: 7517
  • Odsłon artykułów: 20613028

';