Felietony

Igrzyska tracą na znaczeniu?

Igrzyska tracą na znaczeniu

Koreańczycy z Południa w końcu (bo za trzecim podejściem) dopięli swego. W 2011 roku Pjongczang wybrano na gospodarza rozpoczynających się za kilka dni igrzysk olimpijskich. Azjaci podczas głosowania w pokonanym polu zostawili niemieckie Monachium oraz francuskie Annecy. Europejskie miasta przegrały więc z kretesem. Najważniejsza sportowa impreza w najbliższym okresie na Starym Kontynencie na pewno nie zagości – w 2020 roku najlepszych atletów gościć będzie Tokio, a dwa lata później Pekin.

Czytaj więcej...

Stara buła nie rdzewieje

Stara buła nie rdzewieje

Wspinaczkowa starość. – Stary jestem. Już się nie powspinam. Plecy mnie bolą, forma już nie taka jak kiedyś. Nie dam rady rywalizować z tymi młodymi – takie rozmowy słychać często wśród wspinaczy skałkowych, którzy są już po trzydziestych urodzinach.

Czytaj więcej...

„Z górki na pazurki” #2: Bańka wypełniona nadzieją

„Z górki na pazurki” #2: Bańka wypełniona nadzieją

Nad moim stanowiskiem pracy powiesiłem sobie piękne zdjęcie K2, które otrzymałem w zeszłym roku od Piotra Snopczyńskiego podczas Memoriału Janusza Nabrdalika. Często spoglądam na tę wyjątkową górę i myślę sobie, co dla jej historii przyniesie kolejny rok. Piszę o tym oczywiście nie bez powodu. Zarówno rok 2017, który już za nami, tak i 2018 w polskim środowisku miłośników gór są rocznikami zdominowanymi właśnie przez morderczego giganta z Karakorum. A trzeba było w sobie odnaleźć nowe pokłady cierpliwości, by doczekać się okrzyku: „Jedziemy!”

Czytaj więcej...

Jak to jest z tym górskim "hejtem"?

Jak to jest z tym górskim "hejtem"?

W okresie świąteczno-noworocznym tym razem odwiedziłem Karkonosze. Pogoda była wprost wymarzona, stąd oczywistym celem wędrówki stała się Śnieżka.

Czytaj więcej...

"Chiński maharadża" - co zobaczyłem?

Chiński maharadża

Jak do tej pory, określenie „Chiński maharadża” kojarzyłem jedynie z drogą wspinaczkową o wycenie VI.5 w Dolinie Bolechowickiej. Więcej wiedziałem o Wojciechu Kurtyce, wybitnym polskim wspinaczu, przedsiębiorcy, inżynierze, który w 2016 r. otrzymał Złoty Czekan za całokształt osiągnięć górskich.

Czytaj więcej...

Skok w nowy rok!

Bartosz Andrzejewski

Kończy się kolejny rok w kilkunastoletniej historii działalności Portalu Górskiego. Kolejne 365 dni wielkiej górskiej aktywności za nami. Cieszy fakt, że Was, czytelników i fanów Portalu ciągle przybywa, że darzycie nas zaufaniem i że spędzacie wiele godzin na przeglądaniu obszernej bazy jaką Portal dysponuje.

Czytaj więcej...

„Z górki na pazurki” #1: Góra skrajności

„Z górki na pazurki” #1: Góra skrajności

Świat przepełniony jest skrajnościami. Każdy, kto ma otwarte oczy, ujrzy skrajności świata polityki, skrajności religijne, skrajności kulturowe, skrajności w gustach, guścikach i niemal w każdej cząsteczce materii naszego ziemskiego życia.

Czytaj więcej...

Czapkins i jego Nanga

Wydaje się, że emocje związane z zimowym zdobyciem Nanga Parbat z biegiem miesięcy stopniowo opadły. Jednak nie dla wszystkich ten rozdział himalaizmu jest zamknięty. Kiedy wyprawa Txikona postawiła kropkę nad „i” i otwarły się szampany, Tomasz Mackiewicz był jedną z pierwszych osób, które wejście zakwestionowały.

Czytaj więcej...

Czy górskie schronisko to jeszcze schronisko?

Schronisko

Czy górskie schronisko to jeszcze to schronisko ze starych książek o górach i z opowieści? Zadaję sobie to pytanie już od kilku lat. Skupię się na Tatrach, bo właśnie w najwyższych polskich górach to pytanie najwcześniej przyszło mi na myśl. Czy dzisiejsze tatrzańskie schroniska to jeszcze schroniska, czy raczej już hostele z bufetami. Na wstępie informuję, że to moja luźna dywagacja, gdyż do tej pory nie spędziłem w owych schroniskach jakiejś nadzwyczajnej liczby noclegów. Nie będę też pisał, o które konkretnie schroniska mi chodzi, bo nie chcę tworzyć jakiegoś zalążka konfliktu, czy antyreklamy.

Czytaj więcej...

Więcej artykułów…

  1. Kryzys na wysokościach

Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

male dolomity

Popularne

Blogi

FundacjaTOPR 271x62_v1

TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

Statystyki

  • Artykułów: 7755
  • Odsłon artykułów: 21572672

';