Inne

Puchar Europy w Triathlonie na dystansie sprinterskim w Olsztynie nie tylko dla Elity!

Puchar Europy w Triathlonie na dystansie sprinterskim w Olsztynie nie tylko dla Elity!

Po tegorocznym sukcesie zawodów z cyklu Pucharu Europy w Triathlonie na dystansie sprinterskim, stolica Warmii i Mazur ponownie ugości najlepszych europejskich triathlonistów. Kolejny raz Olsztyn wygrał rywalizację o możliwość organizacji tej prestiżowej imprezy. Zawodnicy z Elity, ale także Juniorzy zmierzą się na dystansie sprinterskim już 18 maja 2019 roku (sobota). W drugim dniu zmagań (19 maja) rozegrany zostanie Puchar Polski w Triathlonie w ramach cyklu Elemental Tri Series.

Czytaj więcej...

Idealny czas na Nordic walking

 Zdjęcie z bazy zdjęć PG: Z Rusinowej Polany

Piękna pogoda trwa na całego. Słońce, kolory, rześkie powietrze... Jest po prostu wspaniale. I to nie tylko w górach. Warunki tego typu utrzymują się w całym kraju i jeśli wierzyć prognozom i synoptykom, tak jeszcze przez kilka dni będzie. Nie ma co zatem czekać i siedzieć w domu. Wszyscy – miłośnicy górskich wycieczek, spacerów po osiedlowym parku, z ukochanym psem po lesie itd., niech tłumnie wyruszają na tego typu aktywności.

Czytaj więcej...

Górskie breloczki

Zdjęcie z bazy zdjęć PG: Zakopane, Gubałówka – fot. Joanna Nieściór

Przeglądając, po raz kolejny zresztą, produkty naszego sklepu, szczególną moją uwagę przykuły tym razem breloki różnego typu. Mała rzecz, a cieszy. Zapewne nie zastąpią one nam górskich wrażeń i widoków, ale z całą pewnością umilą długie i często mało ciekawe życie na „nizinach”.

Czytaj więcej...

Mateusz Waligóra przeszedł samotnie pustynię Gobi jako pierwszy w historii

Mateusz Waligóra przeszedł samotnie pustynię Gobi jako pierwszy w historii

W ciągu 58 dni pokonał 1785 km. Wszystko, co potrzebne, ciągnął za sobą na specjalnie przygotowanym do wyprawy wózku, który momentami ważył ponad 200 kg. Jest pierwszym człowiekiem, który samotnie przeszedł największą pustynię Azji. - Jeśli wyprawa zakończy się powodzeniem, Mateusz Waligóra dokona wyczynu wielkiej wagi, który nie będzie miał sobie równych w dotychczasowej eksploracji pustyń przez Polaków - mówił przed wyprawą Marek Kamiński, pierwszy człowiek, który w jednym roku zdobył oba bieguny.

Czytaj więcej...

Świstak – jeden wielki śpioch!

zdjęcie z bazy zdjęć PG: Świstaki w Tatrach

Tytuł wcale nie wziął się przypadkowo. Liczby mówią same za siebie. 90 % czasu swojego życia, świstaki spędzają pod ziemią. Mają wtedy sporo chwil, aby skrupulatnie i precyzyjnie drążyć korytarze podziemne, bo przecież te przydadzą się zimą. I tu zaskoczenie! Świstaki mają też swoje specjalne, lekkie korytarze, przeznaczone specjalnie na porę letnią.

Czytaj więcej...

Ręce opadają...

Zdjęcie z bazy zdjęć PG: Zakopane, Gubałówka - fot. Joanna Nieściór

Zdarzały się już i to nieraz dziwne telefony do TOPR i TPN z prośbą o bezsensowne interwencje, wypadki wynikające z ewidentnej głupoty czy też pod wpływem alkoholu, grille na łąkach z krokusami w Chochołowskiej itd., itd. Aktualnie, o miejsce w ścisłej czołówce „głupich zachowań turystów” dzielnie walczy kierowca auta, który zamiast zostawić samochód na pobliskim parkingu (tylko 200 m niżej!), postanowił wjechać na sam środek tatrzańskiej łąki skąd rozpościerają się przecudowne widoki.

Czytaj więcej...

Pożar w schronisku na Hali Kondratowej

Schronisko PTTK na Hali Kondratowej - źr. Wikipedia, fot. Makary

Wczoraj (20 października) w Schronisku na Hali Kondratowej wybuchł niegroźny pożar – zapaliła się sadza w kominie, ale ogień został przez strażaków szybko zdławiony. Schronisko na Hali Kondratowej jest najmniejszym obiektem tego typu w Tatrach. Słynie z rodzinnej, domowej i kameralnej atmosfery. Obok różnych potraw, na deser można tu skosztować przepysznego piernika.

Czytaj więcej...

„Pan Tadeusz z M3” na szczycie Kasprowego Wierchu – to był spektakl na najwyższym poziomie!

„Pan Tadeusz z M3” na szczycie Kasprowego Wierchu – to był spektakl na najwyższym poziomie!

„Tak wysoko jeszcze nie graliśmy” – mówił w górnej stacji kolei PKL Kasprowy Wierch Jan Jakub Należyty, autor sztuki „Pan Tadeusz z M3”. 4 października 2018 r. z okazji obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, Krakowski Teatru Komedia wystawił na Kasprowym Wierchu swój najnowszy spektakl. Tatrzański szczyt zamienił się tego dnia w najwyżej położoną scenę teatralną w Polsce.

Czytaj więcej...

Pomaganie przez wspinanie - po wózek na Denali

Pomaganie przez wspinanie -  po wózek na Denali

Często słyszę pytanie: "Dlaczego się wspinasz?" Nie bez kozery zdanie: „Bo ta góra tam jest” - pada często w wypowiedziach ludzi gór. To moja pasja i wielka szkoła. Żaden uniwersytet nie nauczy mnie tego, czego nauczyły mnie góry. Walka z własnymi słabościami, chwilami załamania, uparte dążenie do założonego celu. Nie byłbym sobą gdybym nie wspomniał o pokorze. Każda góra to przeciwnik, czasem bestia, ale to ona zawsze ma ostatnie zdanie. To ona pozwala nam wspiąć się na swój wierzchołek. Zawsze o to prosimy w cichej modlitwie podczas wędrówki. By pozwoliła się zdobyć.

Czytaj więcej...

Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

male dolomity

logo biale_proste2

Popularne

Blogi

FundacjaTOPR 271x62_v1

TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

Statystyki

  • Artykułów: 8520
  • Odsłon artykułów: 24022720

';