Silny wiatr znacznie zwiększył i dalej zwiększa istniejące zagrożenie lawinowe. Poruszanie się po górach wymaga BARDZO DUŻEGO DOŚWIADCZENIA oraz posiadania BARDZO DUŻEJ ZDOLNOŚCI do lawinoznawczej oceny sytuacji. Prosimy o uważne czytanie definicji stopni zagrożenia lawinowego oraz apelujemy o stosowanie się do związanych z nimi zaleceń.

Osobom nie posiadającym umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego, zdecydowanie odradzamy wycieczki w teren wysokogórski.  - czytamy w komunikacie Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
W Tatrach wzrasta zagrożenie lawinowe, fot: globtroter.pl

W polskich tatrach ogłoszono 3 stopień zagrożenia lawinowego, po stronie słowackiej ogłoszono już czwart stopień


Poniżej zamieszczamy komunikat turystyczny opublikowany przez Tatrzański Park Narodowy:

Stabilność pokrywy śniegowej:

Pokrywa śnieżna jest umiarkowanie lub słabo związana na wielu stromych stokach.
Prawdopodobieństwo samoistnego i mechanicznego wyzwolenia lawiny:

Wyzwolenie lawiny jest możliwe już przy małym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromych stokach. W niektórych przypadkach możliwe jest samorzutne schodzenie średnich, a sporadycznie także dużych lawin.

Zalecenia dla ruchu osób:

Warunki w znacznej mierze niekorzystne. Poruszanie się wymaga bardzo dużego doświadczenia oraz posiadania bardzo dużej zdolności do lawinoznawczej oceny sytuacji. Należy unikać stromych stoków szczególnie wskazanych pod względem wystawy i wysokości.

Warunki na szlakach

W wyższych partiach Tatr panują trudne warunki do uprawiania turstyki. Szlaki przysypane są grubą warstwą śniegu i w wielu miejscach potworzyły się głębokie zaspy. Przetarte są tylko drogi dojściowe do schronisk i szlaki w partiach reglowych Tatr. W wyższych partiach, powyżej górnej granicy lasu tylko na niektórych szlakach założone są pojedyncze ślady. W górach wieje silny, porywisty wiatr powodujący zamiecie śnieżne.

Zagrożenia

W wyższych partiach szlaki turystyczne przysypane są grubą wartwą śniegu i przejście nimi wiąże się z torowaniem, co znacznie wydłuża czas przejścia od podawanych w przewodnikach i na kierunkowskazach turystycznych. Niewidoczny przebieg szlaku może być przyczyną pobłądzeń.

Podczas silnego wiatru na szlaki turystyczne mogą łamać się drzewa i gałęzie, stanowiąc zagrożenie dla życia i zdrowia.

Zalecenia

Ze względu na niewidoczny przebieg szlaku, osobom nie posiadającym doświadczenia i umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego zdecydowanie odradzamy wycieczek w teren wysokogórski.

Wybierając się w góry należy odpowiednio się przygotować, a trasę wycieczki tak zaplanować, aby wrócić przed zmrokiem. Na dłuższych trasach mogą przydać się latarki.

Trasę wycieczki należy dostosować do aktualnie panujących warunków, swoich możliwości i doświadczenia.

Do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr niezbędne jest doświadczenie górskie, posiadanie sprzętu zimowego (raki, czekan, zestaw lawinowy-detektor, sonda, łopata) oraz umiejętności posługiwania się tym sprzętem.

więcej informacji na temat aktualnych warunków w Tatrach pod tym linkiem