Tak przynajmniej twierdzi Główny Urząd Statystyczny, który opublikował kilka dni temu wyniki spisu ludności z 2011 roku. W tym spisie (po raz pierwszy w historii polskich spisów powszechnych) można było określić swoją tożsamość narodowo- etniczną.

I okazało się, że góralską przynależność etniczną zaznaczyło jedynie 3 tysiące osób. Ta liczba wydaje się nieprawdopodobna, bo na samym Podhalu żyje ponad 200 tysięcy ludzi, a w kojarzonych z góralami powiatach tatrzańskim i nowotarskim mieszka ponad ćwierć miliona osób. Z kolei z danych pochodzących ze Związku Podhalan wynika, że górali jest w Polsce około 400 tysięcy.

goralskie-renifery-m
Dlaczego górale nie przyznali się do tego, że są góralami? – Być może pytania nie były zadawane precyzyjnie? Jedno jest pewne, górale to nie jest naród, górale są Polakami – powiedział portalowi Onet.pl, Andrzej Gąsienica- Makowski, starosta tatrzański.
A co na to sami górale? Zgodnie twierdzą, że to czy się jest góralem nie wynika ze statystycznej deklaracji i że nie przywiązują się do wyników tego typu ankiet. Ich zdaniem prawdziwy góral to ten, kto kultywuje góralską tradycję.