Lucyfer topi lodowiec w Alpach

Kategoria: Artykuły / Inne

Nawiedzająca Europę fala upałów Lucyfer przeszła także przez Włochy, pozostawiając po sobie trwały ślad. Rekordowe temperatury oraz gwałtowne burze zebrały żniwo w postaci ofiar śmiertelnych, pożarów i strat materialnych. Wysychają zbiorniki wodne, zniszczone są winnice, rolnicy liczą straty, topi się lodowiec. Wysokie temperatury odbijają się na turystyce.

Bormio jest jednym z najbardziej prestiżowych ośrodków narciarskich w Alpach we Włoszech, a narciarstwo jest tu ogólnie dostępne przez prawie cały rok. Wyjątkowo słabe opady śniegu w ubiegłych latach, a także fala upałów roztopiła lodowiec Passo dello Stelvio. Na przełęczy Stelvio (2758 m), najwyższej położonej we włoskich Alpach, nie ma śniegu, za to wyłoniły się kamienie i pojawiło się ryzyko osuwisk. Doprowadziło do bezprecedensowej decyzji o zamknięciu wyciągów narciarskich do odwołania.

Umberto Capitani, dyrektor wyciągu z Ośrodka Narciarskiego Stelvio poinformował, że o szóstej rano na wysokości 2770 m temperatura wyniosła 12 stopni Celsjusza, a jak na tę porę roku i wysokość, jest to temperatura ekstremalna.

Dron wyposażony w aparat zarejestrował jakże smutny widok wokół ośrodka narciarskiego Stelvio.

Anna Makowska

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  logo biale_proste2

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Statystyki

  • Artykułów: 8211
  • Odsłon artykułów: 23067048
  
  ';