Ogromne przeżycie duchowe, wzruszenie – tak do dziś pracownicy PKL wspominają niespodziewaną wizytę Ojca Świętego na Kasprowym Wierchu. Po odwiedzinach pozostał m.in. wpis w księdze pamiątkowej „Benedicite montes Dominum – Góry błogosławcie Pana”. Papież wjechał na szczyt 6 czerwca 1997 r.

Wizyta nie była zaplanowana, w związku z tym obecni wtedy na Kasprowym Wierchu pracownicy i turyści byli bardzo zaskoczeni i wzruszeni. Kolumna samochodów z Ojcem Świętym pojawiła się tuż przed ostatnim wjazdem kolei.

fot. Paweł Murzyn
fot. Paweł Murzyn

„Bywałem tutaj” – powiedział Jan Paweł II, po czym wskazał w kierunku Doliny Goryczkowej i dodał: „Tam Goryczkowa, jeździcie na nartach”.

- To była najważniejsza Osoba, jaką kiedykolwiek przewoziły Polskie Koleje Linowe. Wszyscy uklękli przed Ojcem Świętym. Dodatkowo podarowano mi różaniec. Tego dnia akurat mam urodziny, więc był to najcudowniejszy prezent jaki dostałem kiedykolwiek w życiu – relacjonuje Paweł Murzyn z Polskich Kolei Linowych.

fot. Paweł Murzyn
fot. Paweł Murzyn

Papież potrafił zachwycać się górami i korzystać z ich uroku jak nikt inny. W Zakopanem pozostało po nim wiele pamiątek, m.in. papieskie narty z herbem Watykanu, galerie zdjęć, zrealizowano także film „Jan Paweł II w Tatrach – wybrane wspomnienia”.

- To ważna rocznica nie tylko dla Polskich Kolei Linowych, ale dla wszystkich mieszkańców Podhala. Jan Paweł II był najważniejszym, honorowym gościem Kasprowego Wierchu – mówi Łukasz Chmielowski z Polskich Kolei Linowych.

W budynku górnej stacji można oglądać zdjęcia i filmy dotyczące wizyty oraz pamiątki należące do Ojca Świętego Jana Pawła II. W gablocie zaprezentowane są narty i kurtka narciarska Papieża oraz przedmioty używane przy górskich wyprawach przez osoby podróżujące z Janem Pawłem II.

***

Polskie Koleje Linowe to przedsiębiorstwo z 80-letnią tradycją działające w branży turystycznej, operator kolei linowych w kluczowych lokalizacjach turystycznych w  Polsce. Spółka oferuje całoroczny, kompleksowy zakres usług turystyczno-wypoczynkowych oraz posiada własną bazę noclegową i restauracyjną. Obecnie PKL działa w siedmiu ośrodkach w Tatrach i Beskidach: Kasprowy Wierch, Gubałówka, Jaworzyna Krynicka, Góra Parkowa, Mosorny Groń, Palenica oraz Góra Żar. PKL jest jednym z największych pracodawców na Podhalu, zatrudniającym ponad 200 osób. Priorytetem PKL jest zrównoważony rozwój, łączący w sobie dalsze inwestycje i poszerzanie oferty turystycznej z jednoczesnym zachowaniem dbałości o środowisko naturalne.