18. Mistrzostwa Polski w Technikach Jaskiniowych już za namiW dn. 25-26 maja w Wojcieszowie odbyły się 18. Mistrzostwa Polski  w Technikach Jaskiniowych.  Organizatorem był Speleoklub „Bobry” z Żagania. Zabawa była przednia a frekwencja dopisała. Zapraszamy do przeczytania relacji z turnieju.

Fot. Zenon KondratowiczWojcieszów to malowniczo położone miasto w Górach Kaczawskich, 20 kilometrów od Jeleniej Góry. Tu „Bobry” mają swoją bazę badawczą. Tu od wielu lat organizują speleomistrzostwa – jedyne takie zawody rangi ogólnopolskiej, które są równocześnie eliminacjami do mistrzostw Europy.

Wszystkie miejsca na podium zajęły dziewczyny z Dąbrowy Górniczej: od lewej - Agnieszka Włosek, Izabela Włosek i Magda Rembecka. Fot. Zenon Kondratowicz

W sumie w zawodach udział wzięło 33 zawodników i zawodniczek z Polski, sympatyków i osób, które przyjechały zobaczyć mistrzostwa były dziesiątki.

Zawodnicy wychodzili po linie na czas, pokonywali trudne technicznie odcinki, przeciskali się przez błotny, skalny zacisk. Wymagało to od nich szybkości, sprawności, wytrzymałości i doświadczenia.

Na podium w kategorii damskiej stanęły panie ze Speleoklubu Dąbrowa Górnicza. I miejsce zajęła Izabela Włosek, II – Magda Rembecka, III – Agnieszka Włosek. W kategorii męskiej na I miejscu uplasował się Michał Macioszczyk z Wielkopolskiego Klubu Taternictwa Jaskiniowego, II miejsce przypadło Pawłowi Tomaszewskiemu z Sopockiego Klubu Taternictwa Jaskiniowego, III – Marcinowi Furtakowi z „Bobrów”.

Mistrzostwom towarzyszyły inne atrakcje: mecz grotołazi – Wojcieszów, wystawa jaskiniowa, konkurs plastyczny „Moje Góry Kaczawskie” prelekcje, ognisko integracyjne, koncert zespołu, taniec ognia, zabawy dla dzieci, tyrolka, konkurs „Pchnięcie kulą” (waga 7,6 kg), układanie wieży ze skrzynek.