male dolomity

Popularne

Blogi

FundacjaTOPR 271x62_v1

TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

Kalendarium

Rocznica urodzin Zygmunta Andrzeja Heinricha

Zygmunt Andrzej Heinrich, około r. 1975 w Dolinie Bolechowickiej. Fot. Józef Nyka

Zygmunt Andrzej Heinrich, znany jako „Zyga”, „Dziadek” - taternik, doświadczony alpinista złotej ery polskiego himalaizmu, wspinacz skałkowy, instruktor. Działacz Klubu Wysokogórskiego, Polskiego Klubu Górskiego oraz członek Towarzystwa Przyjaciół Nauk o Ziemi i Himalayan Club. Autor artykułów o tematyce górskiej, a także współautor książki „Ostatni atak na Kunyang Chhisch”.

Czytaj więcej...

Stanisław Cholewa

Stanisław Cholewa, źr. Wielka Encyklopedia Gór i Alpinizmu

Stanisław Cholewa - taternik, alpinista, fotograf górski, kolekcjoner znaczków pocztowych i zbiorów etnograficznych z różnych górskich rejonów świata.

Czytaj więcej...

Rocznica urodzin Andrzeja Zawady

Andrzej Zawada w czasie zimowej wyprawy na Mount Everest w 1980, źr. Wikipedia

Taternik, trener alpinizmu, ikona polskiego himalaizmu, urodzony kierownik i organizator. Był pionierem i propagatorem zdobywania gór wysokich w zimie, organizował i kierował wieloma zimowymi wyprawami. Jako pierwszy człowiek stanął zimą na siedmiotysięczniku oraz jako pierwszy przekroczył w zimie wysokość 8000 m.

Czytaj więcej...

Urodziny Piotra Pustelnika

Piotr Pustelnik (Fot. Albert Zawada / Agencja Gazeta)

Piotr Pustelnik - himalaista oraz instruktor alpinizmu, zdobywca Korony Himalajów i Karakorum, w latach 2001-2007 redaktor miesięcznika „n.p.m.”, od 2016 r. prezes PZA, pracownik naukowy Politechniki Łódzkiej.

Czytaj więcej...

Urodziny Andrzeja Machnika

Machnik Andrzej, źr. portalgorski.pl

Andrzej „Młody” Machnik - taternik, alpinista, wspinacz skałkowy, instruktor alpinizmu PZA i wspinaczki wysokogórskiej, autor artykułów i książek o tematyce górskiej. Z wykształcenia geograf.

Czytaj więcej...

Urodziny Tadeusza Karolczaka

Tadeusz Karolczak - fot. A. Lwow, źr. Wielka Encyklopedia Gór i Alpinizmu

Tadeusz Karolczak urodził się 11 lipca 1955 r. w Gostyniu. Taternik, alpinista i wspinacz skałkowy. Ukończył studia na Politechnice Poznańskiej, z zawodu jest elektrykiem, a obecnie przedsiębiorcą. Początkowo chodził po górach turystycznie, od 1968 r. jest przewodnikiem turystyki górskiej, zaś wspinaniem zajął się w 1974 r. Honorowy członek Klubu Wysokogórskiego w Poznaniu.

Czytaj więcej...

Urodziny Moniki Witkowskiej

Monika Witkowska, źr. Facebook

Monika Witkowska – podróżniczka, żeglarka, zdobywczyni Korony Ziemi, dziennikarka i autorka książek. Jej pasją są podróże: przede wszystkim rejsy morskie i oceaniczne oraz oczywiście wyprawy w góry. To jednak nie wyczerpuje zainteresowań Witkowskiej, która także nurkuje, uprawia windsurfing, narciarstwo, snowboard, a w przeszłości również sporty powietrzne.

Czytaj więcej...

Urodziny Anny Czerwińskiej

Anna Czerwińska, źr. tvn24.pl

Anna Czerwińska – taterniczka, alpinistka i himalaistka, pierwsza Polka, która wspięła się na wszystkie szczyty Korony Ziemi, zdobywczyni sześciu ośmiotysięczników, propagatorka kobiecego wspinania oraz autorka artykułów i książek o tematyce górskiej.

Czytaj więcej...

Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"