male dolomity

Popularne

 • Zdjęcie z bazy zdjęć PG: Gerlach, Niżne Rysy, Rysy i Wysoka, fot. Anna Wojciechowska
  Te trzy naj...

  Gerlach (2665 m n.p.m.), Łomnica (2634 m n.p.m.) i Lodowy Szczyt (2630 m n.p.m.) - oto...

 • topr
  TOPR. Kulisy akcji na Rysach

  Na najwyższym polskim szczycie doszło do wypadku w poniedziałek 5 czerwca. Nie mogła...

 • Zdjęcie z bazy zdjęć PG, Krywań z Szatana
  Krywań i Giewont

  Obie są owiane legendami, każdy prawdziwy turysta górski choć raz wypadałoby żeby tu...

Blogi

FundacjaTOPR 271x62_v1

TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

Kalendarium

Urodziny Zbigniewa Piotrowicza

Zbigniew Piotrowicz, fot. Marek Arcimowicz, źr. zakopanedlaciebie.pl

Zbigniew Piotrowicz urodził się 1 czerwca 1958 r. w Szprotawie. Jest taternikiem, instruktorem alpinizmu, podróżnikiem i publicystą. Ukończył psychologię na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Przez 7 lat kierował Centrum Kultury i Rekreacji w Lądku-Zdroju, następnie zajął się działalnością polityczną i samorządową (radny miasta, zastępca burmistrza Lądka-Zdroju). Był pomysłodawcą i organizatorem Przeglądu Filmów Górskich im. Andrzeja Zawady.

Czytaj więcej...

Rocznica urodzin Krzysztofa Apanasewicza

Krzysztof Apanasewicz - fot. Andrzej Radecki, Zakończenie Sezonu 2007 r.

Krzysztof Apanasewicz urodził się 22 maja 1971 r., zginął 1 sierpnia 2008 r. w tadżyckim Pamirze, w wieku 37 lat. Z wykształcenia był górnikiem, pracował jako ratownik górniczy w kopalni „Borynia” w Jastrzębiu-Zdroju. Od 1998 r. należał do Speleoklubu w Bielsku-Białej i od 2005 r. do Klubu Wysokogórskiego w Jastrzębiu-Zdroju. Był doświadczonym alpinistą. Jeździł na rowerze górskim, był sternikiem jachtowym, zajmował się ekstremalnym narciarstwem wysokogórskim.

Czytaj więcej...

Rocznica urodzin Eugeniusza Chrobaka

Eugeniusz Chrobak, źr. portalgorski.pl

Eugeniusz Chrobak urodził się 1 czerwca 1939 r. w Bielsku-Białej, zmarł 28 maja 1989 r. w Khumbutse pod Mount Everestem. Z zawodu mgr inż. chemik, absolwent Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Był instruktorem alpinizmu i filmowcem górskim. Taternictwo uprawiał od 1958 r. Był wszechstronny, świetnie wspinał się zarówno w skale jak i lodzie, latem i zimą, w Tatrach, Alpach i górach najwyższych.

Czytaj więcej...

Rocznica pierwszego wejścia na Kanczendzongę Środkową

Kanczendzonga (widok z Gangtok), źr. wikipedia

22 maja 1978 r. Wojciech Brański, Zygmunt Andrzej Heinrich i Kazimierz Olech zdobyli dziewiczą Kangchendzongę Środkową (8482 m). Warto wspomnieć, że 3 dni wcześniej Eugeniusz Chrobak i Wojciech Wróż stanęli na również niezdobytym dotąd wierzchołku Kangchendzongi Południowej (8494 m). Był to ogromny sukces polskich himalaistów.

Czytaj więcej...

Dziś rocznica urodzin Haliny Krüger-Syrokomskiej

Portret Haliny Krüger-Syrokomskiej z lat 70., z arch. Aleksandra Lwowa

Halina Krüger-Syrokomska urodziła się 30 maja 1938 r. w Warszawie, zmarła 30 lipca 1982 r. podczas próby wejścia na K2. Ukończyła historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Pracowała jako zastępca redaktora naczelnego w miesięczniku Fotografia, później w Wydawnictwach Artys­tycznych i Filmowych, a następnie kierowała redakcją literatury pięknej Młodzieżowej Agencji Wydawniczej w Warszawie. Po Tatrach chodziła turystycznie od 1955 r., zaś taternictwem (początkowo letnim, a później także i zimowym) zaczęła się zajmować w wieku 19 lat.

Czytaj więcej...

Dziś urodziny obchodzi Piotr Snopczyński

Piotr Snopczyński, źr. 601100300.pl/nasi-eksperci/wpisy-ratownikow/piotr-snopczynski

Piotr Snopczyński urodził się 19 maja 1950 r. w Świdwinie. Studiował na Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Był ratownikiem Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, a w latach 1998-2002 pełnił funkcję wiceprezesa tej organizacji. Instruktor, himalaista, fotograf, sportowiec, specjalista od robót na wysokości, pedagog. Jest pomysłodawcą świdnickich „Dni Gór”, które organizuje wraz ze Świdnickim Ośrodkiem Kultury.

Czytaj więcej...

Dziś rocznica urodzin Andrzeja Marciniaka

Andrzej Marciniak na wierzchołku Everestu, 24 maja 1989. Fot. E. Chrobak, źr. pza.org.pl

Andrzej Marciniak urodził się 23 maja 1959 r. w Kolbudach koło Gdańska, zginał 7 sierpnia 2009 r. na Pośredniej Grani w słowackich Tatrach. Był doświadczonym alpinistą.

Czytaj więcej...

Dziś rocznica urodzin Tadeusza Łaukajtysa

Tadeusz Łaukajtys - źr. pza.org.pl, fot. Agnieszka Stefanowicz

Tadeusz Łaukajtys urodził się 15 maja 1940 r. w Sobotnikach, na terenie dzisiejszej Białorusi. Zmarł po długiej i ciężkiej chorobie 4 maja 2015 r. Taternik i alpinista, w latach 60. i 70. ubiegłego wieku należał do ścisłej czołówki polskich wspinaczy. Wieloletni prezes Klubu wysokogórskiego w Toruniu. Zdobywca Dhaulagiri. Uprawiał również spadochroniarstwo.

Czytaj więcej...

Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"