male dolomity

Popularne

Blogi

FundacjaTOPR 271x62_v1

TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

Statystyki

  • Artykułów: 7272
  • Odsłon artykułów: 19688010

Kalendarium

Urodziny Janusza Majera

Janusz Majer, fot. Bartek Andrzejewski

Janusz Majer urodził się 25 września 1946 r. w Siemianowicach Śląskich. W 1971 r. ukończył studia na wydziale metalurgicznym krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej. Alpinista, polarnik i podróżnik, zdobywca ośmiotysięcznika Broad Peak. Wraz z Arturem Hajzerem stworzył popularną w latach 90. markę Alpinus, a później HiMountain. Obie firmy zajmowały się produkcją wyposażenia turystycznego i alpinistycznego. Od 2013 r. szef programu "Polskie Himalaje".

Czytaj więcej...

Rocznica urodzin Stanisława Jaworskiego

fot. M. Bała

Stanisław Jaworski urodził się 5 września 1946 r. w Bielsku, zginął 11 grudnia 1983 r. na Manaslu w Nepalu. Był taternikiem, alpinistą oraz fotografem górskim. Ukończył Wyższą Szkołę Teatralną i Filmową w Łodzi, z zawodu był operatorem filmowym. Tworzył filmy fabularne, jednak pociągała go tematyka górska.

Czytaj więcej...

Urodziny Aleksandra Lwowa

Aleksander Lwow - fot. Ja Fryta, źr. Wikipedia

Aleksander Lwow urodził się 18 września 1953 r. w Krakowie. Studiował na Politechnice Wrocławskiej, z zawodu mgr inż. mechanik, pracę dyplomową poświęcił wymaganiom wytrzymałościowym i technice asekuracji jako podstawowym problemom zastosowania lin alpinistycznych. Jest taternikiem, alpinistą, himalaistą, wspinaczem sportowym, dziennikarzem i rolnikiem. Założył i wydawał pierwszy w Polsce miesięcznik poświęcony alpinizmowi – „Góry i Alpinizm”. Zdobywca czterech ośmiotysięczników.

Czytaj więcej...

Urodziny Dariusza Załuskiego

źr. FB Dariusza Załuskiego

Dariusz Załuski – himalaista i filmowiec górski. Zdobywca pięciu ośmiotysięczników. Absolwent Politechniki Warszawskiej, z zawodu magister inżynier materiałoznawca. Właściciel agencji podróżniczej Go Everest.

Czytaj więcej...

Setna rocznica urodzin Tadeusza Orłowskiego

Tadeusz Orłowski, źr. wikipedia

Tadeusz Orłowski urodził się 3 września 1917 r. - zmarł 30 lipca 2008 r. Był przede wszystkim doskonałym lekarzem, nefrologiem, pionierem polskiej transplantologii, członkiem PAN, a także wyśmienitym wspinaczem, alpinistą i taternikiem. Pod koniec II wojny światowej i chwilę po jej zakończeniu pracował kalo ratownik TOPR i brał udział w kilku górskich wyprawach ratunkowych. W latach 1940 - 1945 pełnił funkcję redaktora tajnego wówczas „Taternika”, a w latach 1957 i 1958 stał na czele Klubu Wysokogórskiego.

Czytaj więcej...

Rocznica urodzin Zygmunta Andrzeja Heinricha

Zygmunt Andrzej Heinrich, około r. 1975 w Dolinie Bolechowickiej. Fot. Józef Nyka

Zygmunt Andrzej Heinrich, znany jako „Zyga”, „Dziadek” - taternik, doświadczony alpinista złotej ery polskiego himalaizmu, wspinacz skałkowy, instruktor. Działacz Klubu Wysokogórskiego, Polskiego Klubu Górskiego oraz członek Towarzystwa Przyjaciół Nauk o Ziemi i Himalayan Club. Autor artykułów o tematyce górskiej, a także współautor książki „Ostatni atak na Kunyang Chhisch”.

Czytaj więcej...

Urodziny Anny Barańskiej

Anna Barańska, źr. saltoro.blogspot.com

Anna Maria Barańska urodziła się 8 września 1976 r. w Warszawie. Jest pierwszą Polką, która weszła na Mount Everest od strony północnej. Ponadto, na swoim koncie ma jeszcze dwa inne ośmiotysięczniki - Czo Oju i Gaszerbrum II.

Czytaj więcej...

Rocznica urodzin Andrzeja Zawady

Andrzej Zawada w czasie zimowej wyprawy na Mount Everest w 1980, źr. Wikipedia

Taternik, trener alpinizmu, ikona polskiego himalaizmu, urodzony kierownik i organizator. Był pionierem i propagatorem zdobywania gór wysokich w zimie, organizował i kierował wieloma zimowymi wyprawami. Jako pierwszy człowiek stanął zimą na siedmiotysięczniku oraz jako pierwszy przekroczył w zimie wysokość 8000 m.

Czytaj więcej...

Rocznica urodzin Janusza Kurczaba

Kurczab Janusz, źr. portalgorski.pl

Janusz Kurczab urodził się 6 września 1937 r. w Warszawie, zmarł 11 kwietnia 2015 r. Był szermierzem, wspinaczem skałkowym, alpinistą i trenerem, kierownikiem wypraw, skialpinistą oraz autorem książek i artykułów o tematyce górskiej. W 2015 r. został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla rozwoju sportów wysokogórskich, za promowanie imienia Polski w świecie.

Czytaj więcej...

Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"


';