Blogi

FundacjaTOPR 271x62_v1

TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

Statystyki

  • Artykułów: 6521
  • Odsłon artykułów: 17121451

Kalendarium

Dziś urodziny obchodzi Maciej Pawlikowski

Maciej Pawlikowski, źr. img.24tp.pl

Maciej Pawlikowski urodził się 19 lutego 1951 r. w Zakopanem. Z zawodu jest technikiem budowlanym. W Tatrach na poważnie zaczął się wspinać w 1972 r. Od 1976 jest zawodowym ratownikiem TOPR, a rok później został przewodnikiem tatrzańskim i instruktorem taternictwa. Należy do Zakopiańskiego Klubu Wysokogórskiego, w którym w latach 1998–2012 pełnił funkcję prezesa, a obecnie jest członkiem zarządu odpowiedzialnym za działalność skialpinistyczną. Wybitny polski Himalaista, międzynarodowy przewodnik IVBV.

Czytaj więcej...

Dziś urodziny obchodzi Tomasz Kopyś

Satopanth (źr. www.peakware.com/peaks, fot. Colin Harding)

Tomasz Kopyś urodził się 14 lutego 1953 r., jest taternikiem i himalaistą. Wspinał się w Kaukazie, gdzie na przełomie lutego i marca 1984 r., wraz z Ryszardem Kołakowskim i Janem Wolfem, dokonał pierwszego zimowego przejścia drogi Kensickiego, na północnej ścianie czterotysięcznika Piku Szczurowskiego.W lutym 1985 r. wszedł na wschodni wierzchołek Elbrusa, zaś w marcu, wraz z Ryszardem Kołakowskim dokonał pierwszego zimowego wejścia na czterotysięcznik Baszkarę. Alpiniści weszli północną ścianą, prawdopodobnie wytyczając nową drogę (istnieją wątpliwości co do pierwszeństwa na tej drodze).

Czytaj więcej...

Dziś urodziny obchodzi Jacek Berbeka

Jacek Berbeka (źr. www.gazetakrakowska.pl, ©Andrzej Banaś)

Jacek Berbeka urodził się 17 lutego 1959 r. w Zakopanem. Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. Jest taternikiem, alpinistą i himalaistą, należy do Zakopiańskiego Klubu Wysokogórskiego. Ponadto przez 16 lat uprawiał wyczynowo narciarstwo alpejskie. Jest także ratownikiem wodnym.

Czytaj więcej...

Rocznica pierwszego zimowego wejścia na Cho Oyu

31 lat temu Polacy weszli zimą na Cho Oyu

Dokładnie 12.02.1985 roku Maciej Berbeka wraz z Maciejem Pawlikowskim stanęli na 6 szczycie ziemi położonym w Himalajach. Wejście na Cho Oyu odbyło się w ramach wyprawy polsko-kanadyjskiej pod kierownictwem Andrzeja Zawady (nową drogą, południowo-wschodnim filarem). Warto wiedzieć, że już 3 dni po wejściu Berbeki i Pawlikowskiego na wierzchołku stanęli także Andrzej Heinrich i Jerzy Kukuczka.

Czytaj więcej...

Rocznica pierwszego zimowego wejścia na Mount Everest

17.02.1980 roku wydarzyło się coś, co zmieniło na zawsze obraz Polaków działających w górach wysokich. Staliśmy się narodem pionierów w dziedzinie zdobywania ośmiotysięczników zimą. Od tego dnia zapanowała hegemonia Polaków związana z wejściami zimą na najwyższe szczyty Himalajów i Karakorum.

Czytaj więcej...

Dziś urodziny obchodzi Piotr Tomala

Piotr Tomala na Broad Peak (arch. Piotra Tomali, źr. www.dziennikwschodni.pl)

Piotr Tomala urodził się 9 lutego 1972 r. Himalaista wspina się od ponad 20 lat. Jest członkiem Klubu Wysokogórskiego w Lublinie. Na co dzień prowadzi firmę zajmującą się pracami wysokościowymi. Turystyką zainteresował się kiedy chodził do szkoły podstawowej, zaczął wówczas jeździć na rajdy i obozy wędrowne. Kiedy miał 17 lat ukończył kurs skałkowy w Lubelskim Klubie Wysokogórskim, a następnie szkolenia tatrzańskie. W tym czasie zaczął też pracować na linach. Ma na swoim koncie kilkadziesiąt dróg w Tatrach i Alpach, organizował i kierował wyprawami w Alpy, Andy, góry Alaski i Himalaje.

Czytaj więcej...

Rocznica urodzin Bohdana Nowaczyka

Bohdan Nowaczyk w BC pod Broad Peakiem w 1975 r. (źr. lojanci.org)

Bohdan Nowaczyk urodził się 15 lutego 1947 r., zginął 28 lipca 1975 r. podczas zejścia ze szczytu Broad Peak. Absolwent Politechniki Wrocławskiej, magister inżynier elektronik. Był taternikiem i himalaistą. We wspinaczce zadebiutował w czasie studiów. Wspinał się w Tatrach polskich i słowackich, w Alpach, Dolomitach, Kaukazie i Karakorum.

Czytaj więcej...

Rocznica pierwszego zimowego wejścia na Makalu

09.02.2009 roku Denis Urubko oraz Simone Moro jako pierwsi w historii stanęli zimą na 5 szczycie ziemi, Makalu (8481 m n.p.m.). Udało się to po 54 latach od pierwszego wejścia na ten szczyt w ogóle. Urubko i Moro walczyli z górą przez 3 dni na normalnej drodze prowadzącej przez zachodnią oraz północno-zachodnią ścianę.

Czytaj więcej...

Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"