Kalendarium

Rocznica pierwszego wejścia zimowego na Sziszapangmę

Piotr Morawski fot. www.piotrmorawski.com

14 stycznia 2005 r., o godzinie 13:15 czasu nepalskiego, Piotr Morawski i Włoch Simone Moro jako pierwsi na świecie stanęli zimą na szczycie Sziszapangmy.

Czytaj więcej...

Urodziny Aleksandry Dzik

Aleksandra Dzik, źr. ola-dzik.pl

Aleksandra Dzik urodziła się 13 grudnia 1982 r. w Siemianowicach Śląskich. Z wykształcenia magister psychologii i socjologii, absolwentka Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz doktorantka socjologii na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

Czytaj więcej...

Rocznica pierwszego wejścia zimowego na Manaslu

Maciej Berbeka na szczycie Manaslu (fot. Ryszard Gajewski), źr. off.sport.pl

12 stycznia 1984 r., dwóch ratowników TOPR-u: Ryszard Gajewski i Maciej Berbeka zdobyli Manaslu (8156 m), dokonując tym samym pierwszego zimowego wejścia na ten ośmiotysięcznik i to bez tlenu! Jeszcze w 1983 r. Reihnold Messner uznawał zdobycie szczytu ośmiotysięcznego zimą bez korzystania z tlenu za niemożliwe.

Czytaj więcej...

Rocznica urodzin Ryszarda Kołakowskiego

Ryszard Kołakowski

Ryszard Kołakowski urodził się w 1954 r., zginął 14 października 1988 r. na Makalu. Był taternikiem, alpinistą i himalaistą.

Czytaj więcej...

Rocznica pierwszego zimowego wejścia na Kanczendzongę

30 lat od zimowego wejścia na Kanczendzongę

Dziś rocznica pierwszego zimowego wejścia na trzecią górę świata, Kanczendzongę (8586 m n.p.m.). Stało się to za sprawą wejścia dwóch legendarnych polskich wspinaczy, mianowicie Krzysztofa Wielickiego i Jerzego Kukuczki. Poza tym, że wyprawa przyniosła sukces, wydarzyła się również tragedia związana ze śmiercią innego polskiego wspinacza Andrzeja Czoka. Czok zasłabł po dotarciu do obozu IV, następnie znalazł się z pomocą członków wyprawy w obozie III, tam zmarł na obrzęk płuc. Jego ciało spoczęło w szczelinie na zboczach Kanczendzongi.

Czytaj więcej...

Urodziny Piotra Henschke

Piotr Henschke, źr. www.szkw.extremal.pl

Piotr Henschke urodził się 11 grudnia 1945 r. w Nietuszkowie. Taternik, alpinista i himalaista. Instruktor wspinaczki wysokogórskiej oraz instruktor PZA, należy do szczecińskiego Klubu Wysokogórskiego. Zdobywca ośmiotysięczników Czo Oyu i Sziszapangma Central.

Czytaj więcej...

Urodziny Krzysztofa Wielickiego

Krzysztof Wielicki, źr. blog.arcimowicz.com

Krzysztof Wielicki urodził się 5 stycznia 1950 r. w Szklarce Przygodzickiej. Jest inżynierem elektronikiem, absolwentem Politechniki Wrocławskiej. Jako piąty człowiek w historii zdobył Koronę Himalajów i Karakorum (1980-1996). Wspinał się w Tatrach, Alpach, Kaukazie, Hindukuszu, Pamirze i Himalajach.

Czytaj więcej...

Rocznica urodzin Andrzeja Łapińskiego

K2’1976. Andrzej Łapiński odpoczywa na wysokości 7200 m w drodze do obozu V (fot. Janusz Kurczab), źr. wspinanie.pl

Andrzej Łapiński urodził się 7 grudnia 1945 r. w Krakowie, zmarł 19 października 2014 r. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, z zawodu górnik. Taternik i himalaista.

Czytaj więcej...

Rocznica urodzin Piotra Morawskiego

Piotr Morawski, źr. blog.arcimowicz.com

Piotr Morawski urodził się 27 grudnia 1976 r., zmarł 8 kwietnia 2009 r. w Nepalu, w wyniku wypadku na Dhaulagiri. Był doktorem chemii i adiunktem na Politechnice Warszawskiej. Był wiceprezesem PZA. Wspinać zaczął się w 1996 r. W 2001 r. stanął na szczycie Chan Tengri, próbował też sił na Piku Pobiedy.

Czytaj więcej...

Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

male dolomity

Popularne

Blogi

FundacjaTOPR 271x62_v1

TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

Statystyki

  • Artykułów: 7605
  • Odsłon artykułów: 21001876

';