Kalendarium

Dziś urodziny obchodzi Paweł Michalski

Pawel Michalski, źr. facebook.com/PawelMichalskiClimber

Paweł Michalski urodził się 11 marca 1973 r. w Łodzi. Himalaista z górami związany jest od dziecka. Członek Łódzkiego Klubu Wysokogórskiego oraz kadry narodowej Polskiego Związku Alpinizmu. Wspinał się w górach wszystkich kontynentów, zarówno jako uczestnik wypraw, jak też i ich organizator. Jest zdobywcą czterech ośmiotysięczników, bez używania dodatkowego tlenu i bez korzystania z pomocy tragarzy wysokościowych. Absolwent Wydziału Organizacji i Zarządzania na Politechnice Łódzkiej, w 2011 r. obronił pracę doktorską w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

Czytaj więcej...

Dziś urodziny obchodzi Piotr Tomala

Piotr Tomala na Broad Peak (arch. Piotra Tomali, źr. www.dziennikwschodni.pl)

Piotr Tomala urodził się 9 lutego 1972 r. Himalaista wspina się od ponad 20 lat. Jest członkiem Klubu Wysokogórskiego w Lublinie. Na co dzień prowadzi firmę zajmującą się pracami wysokościowymi. Turystyką zainteresował się kiedy chodził do szkoły podstawowej, zaczął wówczas jeździć na rajdy i obozy wędrowne. Kiedy miał 17 lat ukończył kurs skałkowy w Lubelskim Klubie Wysokogórskim, a następnie szkolenia tatrzańskie. W tym czasie zaczął też pracować na linach. Ma na swoim koncie kilkadziesiąt dróg w Tatrach i Alpach, organizował i kierował wyprawami w Alpy, Andy, góry Alaski i Himalaje.

Czytaj więcej...

Rocznica zimowego zdobycia Gasherbrum I

Rocznica zimowego zdobycia Gasherbrum I

9 marca to kolejna arcyważna data w kalendarium polskiego himalaizmu. To właśnie tego dnia w 2012 roku o godzinie 8:30 czasu lokalnego Adam Bielecki i Janusz Gołąb dokonali pierwszego zimowego wejścia na szczyt Gasherbrum I (8068 m n.p.m.) w Karakorum. Wyprawą kierował Artur Hajzer. W roli kierownika bazy znalazła się Agnieszka Bielecka, siostra Adama.

Czytaj więcej...

Rocznica urodzin Wandy Rutkiewicz

Wanda Rutkiewicz w New Delhi w 1978 r., po zdobyciu Everestu (Fot. AP/Sondeep / East News, źr. wiadomosci.onet.pl)

Wanda Rutkiewicz (z domu Błaszkiewicz) urodziła się 4 lutego 1943 r. w Płungianach (na terenie obecnej Litwy), zaginęła 13 maja 1992 r. na stokach Kanczendzongi w Himalajach. Zajmowała się lekkoatletyką, w latach 1961-1965 wyczynowo uprawiała siatkówkę, należała nawet do kadry olimpijskiej, była jedną z najwybitniejszych himalaistek świata i propagatorką alpinizmu kobiecego. Do jej największych sukcesów należy wejście na Mount Everest, czego dokonała jako pierwszy Polak, a jednocześnie trzecia kobieta w historii. Była także pierwszą kobietą, która stanęła na wierzchołku K2.

Czytaj więcej...

Rocznica zimowego wejścia Polaków na Broad Peak

Dziś kolejna ważna rocznica w dziejach polskiego himalaizmu. Dokładnie 5 marca 2013 roku Polacy w składzie: Maciej Berbeka, Tomasz Kowalski, Artur Małek i Adam Bielecki pod kierownictwem Krzysztofa Wielickiego zdobyli Broad Peak w Karakorum.  Jako Portal Górski mieliśmy wtedy przyjemność  być patronem medialnym tego wydarzenia.

Czytaj więcej...

Rocznica zimowego wejścia Polaków na Annapurnę I

Dziś przypada kolejna rocznica pierwszego zimowego wejścia na 10 pod względem wysokości szczyt ziemi, Annapurnę I (8091 m n.p.m.). W 1987 roku dokonało tego dwóch polskich himalaistów, mianowicie Artur Hajzer i Jerzy Kukuczka. Organizacja wyprawy właściwie do ostatniej chwili wisiała na włosku. 

Czytaj więcej...

Dziś urodziny obchodzi Maciej Pawlikowski

Maciej Pawlikowski, źr. img.24tp.pl

Maciej Pawlikowski urodził się 19 lutego 1951 r. w Zakopanem. Z zawodu jest technikiem budowlanym. W Tatrach na poważnie zaczął się wspinać w 1972 r. Od 1976 jest zawodowym ratownikiem TOPR, a rok później został przewodnikiem tatrzańskim i instruktorem taternictwa. Należy do Zakopiańskiego Klubu Wysokogórskiego, w którym w latach 1998–2012 pełnił funkcję prezesa, a obecnie jest członkiem zarządu odpowiedzialnym za działalność skialpinistyczną. Wybitny polski Himalaista, międzynarodowy przewodnik IVBV.

Czytaj więcej...

Rocznica urodzin Adama Bilczewskiego

źr. Wielka Encyklopedia Gór i Alpinizmu tom VI, Wydawnictwo Stapis

Adam Bilczewski urodził się 3 lutego 1934 r., zmarł 27 września 1987 r. w Murzasichlu. Był taternikiem i alpinistą, a od 1956 r. instruktorem taternictwa, a także pisarzem, publicystą górskim oraz działaczem organizacyjnym. Ukończył AGH w Krakowie, pracował w przemyśle ceramicznym i budowlanym.

Czytaj więcej...

Rocznica pierwszego zimowego wejścia na Cho Oyu

31 lat temu Polacy weszli zimą na Cho Oyu

Dokładnie 12.02.1985 roku Maciej Berbeka wraz z Maciejem Pawlikowskim stanęli na 6 szczycie ziemi położonym w Himalajach. Wejście na Cho Oyu odbyło się w ramach wyprawy polsko-kanadyjskiej pod kierownictwem Andrzeja Zawady (nową drogą, południowo-wschodnim filarem). Warto wiedzieć, że już 3 dni po wejściu Berbeki i Pawlikowskiego na wierzchołku stanęli także Andrzej Heinrich i Jerzy Kukuczka.

Czytaj więcej...

Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

male dolomity

Popularne

Blogi

FundacjaTOPR 271x62_v1

TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

Statystyki

  • Artykułów: 7841
  • Odsłon artykułów: 21880767

';