Kalendarium

Urodziny Kingi Baranowskiej

Kinga Baranowska, fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta, źr. natemat.pl

Kinga Baranowska urodziła się 17 listopada 1975 r. w Wejherowie. Z wykształcenia geograf i ekonomistka. Jest członkinią kadry narodowej Polskiego Związku Alpinizmu.

Czytaj więcej...

Dziś urodziny obchodziłby Andrzej Czok

Andrzej Czok na szczycie Mount Everest (19 maja 1980), źr. Wikipedia

Andrzej Czok urodził się 11 listopada 1948 r. w Zabrzu,  zmarł 11 stycznia 1986 r. na stokach Kanczendzongi. Z zawodu elektronik. Był taternikiem, alpinistą i himalaistą związanym z gliwickim Klubem Wysokogórskim.

Czytaj więcej...

Urodziny Janusza Gołębia

2014 - dzień po zdobyciu K2, w trakcie zejścia, w C1. Fot z arch. Janusza Gołąba

Janusz Gołąb urodził się 16 listopada 1967 r. w Gliwicach. Jest taternikiem, alpinistą i himalaistą. Wspina się od 30 lat i traktuje to jako najbardziej intensywną i subtelną formę obcowania z górami. Wspinanie ma dla niego wspólny mianownik z wolnością i marzeniami. Ale nie samą wspinaczką człowiek żyje.

Czytaj więcej...

Urodziny Anny Okopińskiej

Anna Okopińska. Fot. www.ujk.edu.pl

Anna Okopińska urodziła się 31 października 1948 r. Jest taterniczką, himalaistką, profesorem nauk fizycznych.

Czytaj więcej...

Urodziny Leszka Cichego

Leszek Cichy zimą 1980 prezentuje notatkę, którą w 1979 Ray Genet zostawił na wierzchołku Mount Everest, źr. Wikipedia, autor: Ryszard Dmoch" alt="Leszek Cichy zimą 1980 prezentuje notatkę, którą w 1979 Ray Genet zostawił na wierzchołku Mount Everest, źr. Wikipedia, autor: Ryszard Dmoch

Leszek Cichy urodził się 14 listopada 1951 r. w Pruszkowie. Jest taternikiem, alpinistą i himalaistą. Z zawodu inżynier geodeta, absolwent Politechniki Warszawskiej.

Czytaj więcej...

Urodziny Jana Kiełkowskiego

AGH 2009, źr. www.bg.agh.edu.pl/STUDIOWALI/Kielkowski/

Jan Kiełkowski urodził się 31 października 1943 r. w Katowicach. Studiował na Akademii Górniczo-Hutniczej, gdzie na Wydziale Geologiczno-Poszukiwawczym ukończył kierunek Geologia Węgla.

Czytaj więcej...

Urodziny Krzysztofa Zdzitowieckiego

Krzysztof Zdzitowiecki, źr. www.ipar.pan.pl

Krzysztof „Pomur­nik” Zdzitowiecki urodził się 13 listopada 1939 r. w Warszawie. Jest alpinistą, instruktorem taternictwa, wspinaczem skałkowym, grotołazem i polarnikiem. Studiował na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, profesor doktor habilitowany PAN. Wspinał się w Tatrach, Alpach, Kaukazie, Pamirze, Tienszanie, Hindukuszu, Karakorum, a także w górach Antarkty­ki i Kanady. Zdobywca ośmiotysięcznika Gaszerbrum II, a także pierwszy zdobywca Gaszerbrumu III.

Czytaj więcej...

Urodziny Roberta Szymczaka

Robert Szymczak, źr. www.prestiztrojmiasto.pl

Dziś obchodzi urodziny Robert Szymczak – doktor od wysokości, specjalista medycyny ratunkowej, pracownik Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Swój doktorat poświęcił wpływowi niedotleniania wysokogórskiego na organizm himalaistów.

Czytaj więcej...

Urodziny Krystyny Palmowskiej

Krystyna Palmowska, fot. arch. Janusz Kurczab

Krystyna Palmowska urodziła się 12 listopada 1948 r. w Warszawie. Z wykształcenia inżynier elektronik; alpinistka, członek honorowy Klubu Wysokogórskiego w Warszawie. Znana z uprawiania taternictwa, głównie w zespołach żeńskich.

Czytaj więcej...

Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

male dolomity

Blogi

FundacjaTOPR 271x62_v1

TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

Statystyki

  • Artykułów: 7446
  • Odsłon artykułów: 20376714

';