male dolomity

Popularne

Blogi

FundacjaTOPR 271x62_v1

TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

Kalendarium

Dziś urodziny obchodzi Marek Kamiński

Marek Kamiński, źr. www.facebook.com/MarekKaminskiExplorer

Marek Kamiński urodził się 24 marca 1964 r. w Gdańsku. Jest polarnikiem, alpinistą, żeglarzem, kajakarzem, podróżnikiem, pisarzem i przedsiębiorcą. Studiował filozofię i fizykę na Uniwersytecie Warszawskim. Jest założycielem Fundacji Marka Kamińskiego.

Czytaj więcej...

Rocznica zimowego zdobycia Gasherbrum I

Rocznica zimowego zdobycia Gasherbrum I

9 marca to kolejna arcyważna data w kalendarium polskiego himalaizmu. To właśnie tego dnia w 2012 roku o godzinie 8:30 czasu lokalnego Adam Bielecki i Janusz Gołąb dokonali pierwszego zimowego wejścia na szczyt Gasherbrum I (8068 m n.p.m.) w Karakorum. Wyprawą kierował Artur Hajzer. W roli kierownika bazy znalazła się Agnieszka Bielecka, siostra Adama.

Czytaj więcej...

Dziś rocznica urodzin Jerzego Kukuczki

J. Kukuczka w obozie pod Nanga Parbat 1977 r., źr. kukuczka.net

Jerzy Kukuczka urodził się 24 marca 1948 r. w Katowicach, zginął 24 października 1989 r. na stokach Lhotse. Był taternikiem i wybitnym alpinistą, harcerzem, instruktorem i trenerem alpinizmu. Ukończył zaoczne Studium Trenerów Alpinizmu na AWF w Krakowie. Z zawodu był technikiem elektrykiem, pracował w Głównym Instytucie Górnictwa w Katowicach.

Czytaj więcej...

Rocznica zimowego wejścia Polaków na Broad Peak

Dziś kolejna ważna rocznica w dziejach polskiego himalaizmu. Dokładnie 5 marca 2013 roku Polacy w składzie: Maciej Berbeka, Tomasz Kowalski, Artur Małek i Adam Bielecki pod kierownictwem Krzysztofa Wielickiego zdobyli Broad Peak w Karakorum.  Jako Portal Górski mieliśmy wtedy przyjemność  być patronem medialnym tego wydarzenia.

Czytaj więcej...

Dziś urodziny obchodzi Jerzy Natkański

Jerzy Natkański, źr. www.facebook.com/jerzy.natkanski

Jerzy Natkański urodził się 16 marca 1954 r. w Gdyni. Jest absolwentem turystyki na AWF w Krakowie. Ultramaratończyk, alpinista, przodownik turystyki górskiej. Należy do Klubu Wysokogórskiego w Warszawie. Przygodę z górami zaczął w Bieszczadach. Jeździł na trekkingi w Alpy, do Norwegii, Indii (Ladakh, Zanskar) i Nepalu. Wspinał się w Tatrach, Alpach, Andach, Himalajach i Karakorum.

Czytaj więcej...

Dziś urodziny obchodzi Maciej Pawlikowski

Maciej Pawlikowski, źr. img.24tp.pl

Maciej Pawlikowski urodził się 19 lutego 1951 r. w Zakopanem. Z zawodu jest technikiem budowlanym. W Tatrach na poważnie zaczął się wspinać w 1972 r. Od 1976 jest zawodowym ratownikiem TOPR, a rok później został przewodnikiem tatrzańskim i instruktorem taternictwa. Należy do Zakopiańskiego Klubu Wysokogórskiego, w którym w latach 1998–2012 pełnił funkcję prezesa, a obecnie jest członkiem zarządu odpowiedzialnym za działalność skialpinistyczną. Wybitny polski Himalaista, międzynarodowy przewodnik IVBV.

Czytaj więcej...

Dziś urodziny obchodzi Paweł Michalski

Pawel Michalski, źr. facebook.com/PawelMichalskiClimber

Paweł Michalski urodził się 11 marca 1973 r. w Łodzi. Himalaista z górami związany jest od dziecka. Członek Łódzkiego Klubu Wysokogórskiego oraz kadry narodowej Polskiego Związku Alpinizmu. Wspinał się w górach wszystkich kontynentów, zarówno jako uczestnik wypraw, jak też i ich organizator. Jest zdobywcą czterech ośmiotysięczników, bez używania dodatkowego tlenu i bez korzystania z pomocy tragarzy wysokościowych. Absolwent Wydziału Organizacji i Zarządzania na Politechnice Łódzkiej, w 2011 r. obronił pracę doktorską w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

Czytaj więcej...

Dziś urodziny obchodzi Jacek Berbeka

Jacek Berbeka (źr. www.gazetakrakowska.pl, ©Andrzej Banaś)

Jacek Berbeka urodził się 17 lutego 1959 r. w Zakopanem. Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. Jest taternikiem, alpinistą i himalaistą, należy do Zakopiańskiego Klubu Wysokogórskiego. Ponadto przez 16 lat uprawiał wyczynowo narciarstwo alpejskie. Jest także ratownikiem wodnym.

Czytaj więcej...

Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"