Kalendarium

Urodziny Moniki Witkowskiej

Monika Witkowska, źr. Facebook

Monika Witkowska – podróżniczka, żeglarka, zdobywczyni Korony Ziemi, dziennikarka i autorka książek. Jej pasją są podróże: przede wszystkim rejsy morskie i oceaniczne oraz oczywiście wyprawy w góry. To jednak nie wyczerpuje zainteresowań Witkowskiej, która także nurkuje, uprawia windsurfing, narciarstwo, snowboard, a w przeszłości również sporty powietrzne.

Czytaj więcej...

Rocznica urodzin Tadeusza Kudelskiego

Tadeusz Kudelski w Tatrach (1979), źr. Multimedialna Encyklopedia Gorzowa

Tadeusz Kudelski urodził się 3 lipca 1954 r. w Brzeźnicy pod Świebodzinem, zginął 18 maja 1999 r. na Mount Evereście. W 1978 ukończył poznański wydział AWF w Gorzowie Wielkopolskim, był nauczycielem wychowania fizycznego, potem zajmował się robotami budowlanymi i pracami na wysokości. Był taternikiem, alpinistą i wspinaczem skałkowym.

Czytaj więcej...

Urodziny Stanisława Cholewy

Stanisław Cholewa, źr. Wielka Encyklopedia Gór i Alpinizmu

Stanisław Cholewa - taternik, alpinista, fotograf górski, kolekcjoner znaczków pocztowych i zbiorów etnograficznych z różnych górskich rejonów świata. Urodził się 13 lipca 1940 r. w Borysławiu. Z zawodu mgr inż. elektryk, m.in. pełnił funkcję dyrektora technicznego w firmie Energotest w Gliwicach.

Czytaj więcej...

Rocznica urodzin Artura Hajzera

Artur Hajzer, źr. kultura.rybnik.eu

Artur Hajzer - pseud. „Słoń” urodził się 28 czerwca 1962 r., zginął 7 lipca 2013 r. na stoku Gasherbruma I w Karakorum. Był taternikiem, alpinistą, himalaistą, twórcą i kierownikiem programu „Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015” oraz biznesmenem.

Czytaj więcej...

Urodziny Piotra Pustelnika

Piotr Pustelnik (Fot. Albert Zawada / Agencja Gazeta)

Piotr Pustelnik - himalaista oraz instruktor alpinizmu, zdobywca Korony Himalajów i Karakorum, w latach 2001-2007 redaktor naczelny miesięcznika „n.p.m.”, od 2016 r. prezes PZA, pracownik naukowy Politechniki Łódzkiej.

Czytaj więcej...

Urodziny Ryszarda Pawłowskiego

Ryszard „Napał” Pawłowski

Ryszard „Napał” Pawłowski urodził się 24 czerwca 1950 r. w Bogatyni. Jest taternikiem, alpinistą i himalaistą, instruktorem alpinizmu oraz jednym z najbardziej doświadczonych przewodników wysokogórskich na świecie, jest także fotografem i filmowcem górskim. Wspina się od 1970 r., zatem za nim już przeszło 40 lat działalności górskiej. Poszczycić się może około trzystoma wyjazdami i wyprawami w góry wysokie, zarówno jako uczestnik jak i organizator. Z powodzeniem można określić go mianem wspinacza uniwersalnego. Na swoim koncie ma sporo nowych dróg i pierwszych polskich przejść.

Czytaj więcej...

Urodziny Anny Czerwińskiej

Anna Czerwińska, źr. tvn24.pl

Anna Czerwińska – taterniczka, alpinistka i himalaistka, pierwsza Polka, która wspięła się na wszystkie szczyty Korony Ziemi, zdobywczyni sześciu ośmiotysięczników, propagatorka kobiecego wspinania oraz autorka artykułów i książek o tematyce górskiej. Czerwińska była goście ostatniej edycji Otwartych Dni Wspinania.

Czytaj więcej...

Dziś obchodzi urodziny Adam Bielecki

Adam Bielecki (fot. Jakub Ociepa / Agencja Gazeta), źr. wyborcza.pl

Adam Bielecki urodził się 12 maja 1983 r. w Tychach. Jest absolwentem psychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wspina się od 13 roku życia. Należy do Klubu Wysokogórskiego w Krakowie. Jest pierwszym zimowym zdobywcą ośmiotysięczników Gasherbrum I (2012) i Broad Peak (2013) w Karakorum.

Czytaj więcej...

Urodziny Sylwii Bukowickiej

źr. www.sylwiabukowicka.pl

Sylwia Bukowicka urodziła się 8 lipca 1978 r. w Gorzowie Wielkopolskim. Od dziecka związana jest ze sportem. Przez cztery lata trenowała pływanie, później lekkoatletykę. Lubiła gry zespołowe, szczególnie piłkę ręczną. Góry po raz pierwszy zobaczyła podczas obozu sportowego w Karpaczu i był to moment przełomowy. Nim ponownie w nie wróciła, minęło kilka lat. W tym czasie pochłaniała górską literaturę, a fascynacja światem gór wysokich rosła.

Czytaj więcej...

Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

male dolomity

logo biale_proste2

Popularne

Blogi

FundacjaTOPR 271x62_v1

TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

Statystyki

  • Artykułów: 8184
  • Odsłon artykułów: 23021155

';