male dolomity

Popularne

Blogi

FundacjaTOPR 271x62_v1

TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

Kalendarium

Dziś rocznica urodzin Andrzeja Marciniaka

Andrzej Marciniak na wierzchołku Everestu, 24 maja 1989. Fot. E. Chrobak, źr. pza.org.pl

Andrzej Marciniak urodził się 23 maja 1959 r. w Kolbudach koło Gdańska, zginał 7 sierpnia 2009 r. na Pośredniej Grani w słowackich Tatrach. Był doświadczonym alpinistą.

Czytaj więcej...

Dziś rocznica urodzin Tadeusza Łaukajtysa

Tadeusz Łaukajtys - źr. pza.org.pl, fot. Agnieszka Stefanowicz

Tadeusz Łaukajtys urodził się 15 maja 1940 r. w Sobotnikach, na terenie dzisiejszej Białorusi. Zmarł po długiej i ciężkiej chorobie 4 maja 2015 r. Taternik i alpinista, w latach 60. i 70. ubiegłego wieku należał do ścisłej czołówki polskich wspinaczy. Wieloletni prezes Klubu wysokogórskiego w Toruniu. Zdobywca Dhaulagiri. Uprawiał również spadochroniarstwo.

Czytaj więcej...

Rocznica urodzin Krzysztofa Apanasewicza

Krzysztof Apanasewicz - fot. Andrzej Radecki, Zakończenie Sezonu 2007 r.

Krzysztof Apanasewicz urodził się 22 maja 1971 r., zginął 1 sierpnia 2008 r. w tadżyckim Pamirze, w wieku 37 lat. Z wykształcenia był górnikiem, pracował jako ratownik górniczy w kopalni „Borynia” w Jastrzębiu-Zdroju. Od 1998 r. należał do Speleoklubu w Bielsku-Białej i od 2005 r. do Klubu Wysokogórskiego w Jastrzębiu-Zdroju. Był doświadczonym alpinistą. Jeździł na rowerze górskim, był sternikiem jachtowym, zajmował się ekstremalnym narciarstwem wysokogórskim.

Czytaj więcej...

Dziś obchodzi urodziny Adam Bielecki

Adam Bielecki (fot. Jakub Ociepa / Agencja Gazeta), źr. wyborcza.pl

Adam Bielecki urodził się 12 maja 1983 r. w Tychach. Jest absolwentem psychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wspina się od 13 roku życia. Należy do Klubu Wysokogórskiego w Krakowie. Jest pierwszym zimowym zdobywcą ośmiotysięczników Gasherbrum I (2012) i Broad Peak (2013) w Karakorum.

Czytaj więcej...

Rocznica pierwszego wejścia na Kanczendzongę Środkową

Kanczendzonga (widok z Gangtok), źr. wikipedia

22 maja 1978 r. Wojciech Brański, Zygmunt Andrzej Heinrich i Kazimierz Olech zdobyli dziewiczą Kangchendzongę Środkową (8482 m). Warto wspomnieć, że 3 dni wcześniej Eugeniusz Chrobak i Wojciech Wróż stanęli na również niezdobytym dotąd wierzchołku Kangchendzongi Południowej (8494 m). Był to ogromny sukces polskich himalaistów.

Czytaj więcej...

Dziś obchodzi urodziny Artur Małek

Artur Małek

Artur Małek urodził się 9 maja 1979 r. w Tychach. Absolwent fizjoterapii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Taternik i alpinista, członek Klubu Wysokogórskiego w Katowicach. Organizował i uczestniczył w wielu wyprawach m.in. w Alpy, Andy, Himalaje czy góry Afryki. Wspinał się zimą w Tatrach, Alpach a także w Andach (Alpamayo 5947 m). W 2013 r. dokonał pierwszego zimowego wejścia na ośmiotysięcznik Broad Peak.

Czytaj więcej...

Dziś urodziny obchodzi Piotr Snopczyński

Piotr Snopczyński, źr. 601100300.pl/nasi-eksperci/wpisy-ratownikow/piotr-snopczynski

Piotr Snopczyński urodził się 19 maja 1950 r. w Świdwinie. Studiował na Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Był ratownikiem Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, a w latach 1998-2002 pełnił funkcję wiceprezesa tej organizacji. Instruktor, himalaista, fotograf, sportowiec, specjalista od robót na wysokości, pedagog. Jest pomysłodawcą świdnickich „Dni Gór”, które organizuje wraz ze Świdnickim Ośrodkiem Kultury.

Czytaj więcej...

Dziś obchodzi urodziny Bogdan Jankowski

Bogdan Jankowski - fot. z arch. Bogdan Jankowski

Bogdan Jankowski urodził się 18 kwietnia 1938 r. w Grodnie. Z zawodu jest elektronikiem, dr inż., pracownik Politechniki Wrocławskiej. Alpinista i od 1964 r. instruktor alpinizmu, łącznościowiec, fotograf górski.

Czytaj więcej...

Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"