Rocznica zimowego wejścia Polaków na Broad Peak

Kategoria: Artykuły / Kalendarium

Dziś kolejna ważna rocznica w dziejach polskiego himalaizmu. Dokładnie 5 marca 2013 roku Polacy w składzie: Maciej Berbeka, Tomasz Kowalski, Artur Małek i Adam Bielecki pod kierownictwem Krzysztofa Wielickiego zdobyli Broad Peak w Karakorum.  Jako Portal Górski mieliśmy wtedy przyjemność  być patronem medialnym tego wydarzenia.

1

Broad Peak

Broad Peak, jest to 12. pod względem wysokości góra na świecie (8047 m n.p.m.), zlokalizowana na granicy Chin i Pakistanu. Jest to jeden trzech ośmiotysięczników niezdobytych zimą (pozostałe to K2 i Nanga Parbat). Ten potężny masyw wznosi się na południowy wschód od K2. Oba szczyty oddalone są od siebie zaledwie o 9 km i leżą po przeciwległych stronach lodowca Goldwin Austen. Ze względu na rozłożystość masywu, Martin Conway w 1892 nazwał go – Szeroki Szczyt (ang. Broad Peak).

Próby jego zimowego zdobycia podjęło wcześniej sześć wypraw: polsko-kanadyjska wyprawa pod kierownictwem Andrzeja Zawady (1987/88) (na tej wyprawie Maciej Berbeka podczas ataku szczytowego ustanowił zimowy rekord wysokości w Karakorum, który utrzymał się do 2011 – dotarł do przedwierzchołka Rocky Summit), wyprawa hiszpańska Juanito Oiarzabala (2003), dwie wyprawy włoskie Simone Moro (2007 i 2008) i polskie wyprawy kierowane przez Artura Hajzera (2008/09 i 2010/11).

Przebieg wyprawy

W dniu 27.01 zespół w składzie Artur Małek, Tomasz Kowalski, Shaheen Baig, Amin Ullah Baig doszedł do wysokości 5600 m, gdzie założył obóz I. Po wykonaniu platformy i rozstawieniu namiotu Shaheen i Amin zaczęli zejście do bazy, a Tomek i Artur postanowili spędzić noc w obozie.

30.01 Amin Ullah Baig i Shaheen Baig wyszli wcześnie rano z bazy "na lekko" i szybkim marszem dotarli po 4 godzinach do obozu I, skąd wzięli liny poręczowe i ruszyli dalej do góry. Po osiągnięciu końca lin na wysokości 5900 m zaczęli rozwieszać kolejne poręczówki i dociągnęli je aż do miejsca obozu II na 6200 m.

2

fot. Maciej Berbeka

8.02. Maciej Berbeka, Adam Bielecki, Tomasz Kowalski, Artur Małek po jednym dniu wspinaczki z obozu II osiągnęli wysokość 7000 m, gdzie w miejscu zgliszcz po tzw. "obozie koreańskim" założyli obóz III i spędzili w nim noc. Shaheen Baig wycofał się do bazy. Do obozu II doszedł Krzysztof Wielicki, Karim Hayat, Amin Ullah. Ten ostatni po złożeniu ładunku wycofał się do bazy. Wielicki i Hayat spędzili noc w obozie. W tym okresie pogoda nie sprzyjała podjęciu decyzji o ataku szczytowym. Wspinacze musieli uzbroić się w dużą cierpliwość.

 3

fot. Artur Małek

Po wznowieniu akcji górskiej na początku marca, w nocy spędzonej w obozie drugim na wysokości 6200 m himalaiści Artur Małek, Tomasz Kowalski, Maciej Berbeka, Adam Bielecki dotarli do obozu IV na wysokość 7400 m, by spędzić tam noc. Założyli sobie wtedy, że jeżeli nie będzie zimniej niż minus 30 st. Celsjusza, wyjdą do szturmu około północy. Na zespół szturmowy oczekiwał w obozie II Karim Hayat. Kierownik Krzysztof Wielicki, Shaheen Baig i Amin Ullah znajdowali się w bazie.

5 marca, w godzinach od 17:30 do 18:00 czasu lokalnego wszyscy czterej wspinacze zespołu szturmowego dokonali pierwszego zimowego wejścia na szczyt Broad Peak 8047 m. Artur Małek i Adam Bielecki zeszli do obozu IV na wysokości 7400 m.  Tomasz Kowalski i Maciej Berbeka byli zmuszeni zabiwakować na przełęczy, na wysokości 7900 m, co finalnie skończyło się tragedią. Po zdobyciu góry do bazy dotarli jedynie Bielecki z Małkiem. Kowalski i Berbeka już na zawsze pozostali w górach.

 4

fot. Adam Bielecki

Oświadczenie Krzysztofa Wielickiego w związku z zaistniałą sytuacją:

„Mając na uwadze wszystkie okoliczności, zaistniałe warunki, moje doświadczenie i historię himalaizmu jak i wiedzę z zakresu fizjologii i medycyny wysokogórskiej, po jeszcze dodatkowych konsultacjach z lekarzami i współorganizatorami wyprawy w Polsce można uznać  Macieja Berbekę i Tomasza Kowalskiego za zmarłych.

Biorąc pod uwagę czas jaki upłynął od ostatniego kontaktu, wysokość na której miało to miejsce, stan w jakim się już wtedy znajdowali, bieżące fatalne warunki pogodowe i wszystkie inne czynniki podjąłem decyzję o zakończeniu wyprawy.

Pakujemy bazę i rozpoczęliśmy zejście w dół. Marsz przez lodowiec Baltoro potrwa ok. 5 dni. Powrót do Polski nastąpi ok. 20 marca. Ze względu na brak od teraz źródeł prądu nie będziemy mogli więcej się kontaktować telefonicznie ani mailowo i nie będzie żadnych wiadomości od nas aż do ok. 15 marca.”

Sylwetki uczestników wyprawy

Krzysztof Wielicki - kierownik wyprawy - Klub Wysokogórski Katowice. Nestor polskiego himalaizmu. Zdobywca Korony Himalajów. Autor trzech pierwszych zimowych wejść na ośmiotysięczniki. Jako pierwszy człowiek w historii zdobył ośmiotysięcznik - Broad Peak 8047 m - w ciągu jednego dnia, w czasie 16 godzin. Na 3 ośmiotysięczniki wszedł samotnie, wytyczył 3 nowe drogi. Zimą 2003 prowadził zimową wyprawę na K2 a zimą 2007 zimową wyprawę na Nanga Parbat.

Maciej Berbeka - Klub Wysokogórski Zakopane. Nestor polskiego himalaizmu. Dokonał dwóch pierwszych zimowych wejść na ośmiotysięczniki, wytyczył 3 nowe drogi. Zdobył w sumie 5 szczytów ośmiotysięcznych. W 1988 roku był bliski zimowego zdobycia szczytu Broad Peaka, zatrzymał się na przedwierzchołku o wysokości 8027 m - do niego przez 23 lata należał zimowy rekord wysokości w K Karakorum. Opis tamtej legendarnej akcji znajduje się pod tym linkiem wspinanie.pl/Zwyciężyć znaczy przeżyć. Maciej Berbeka jest przewodnikiem wysokogórskim i mieszka w Zakopanem.

Adam Bielecki - Klub Wysokogórski Kraków. Leader kilkudziesięciu wypraw w różne góry na 5 kontynentach. Zdobywca wyróżnienia w konkursie Kolosy 2000 za dokonanie w wieku siedemnastu lat, samotnego i w stylu alpejskim wejścia na Khan Tengri 7010 m. Jesienią 2011 roku zdobył piąty szczyt świata Makalu 8463 m bez użycia tlenu. 9 marca 2012 wraz z Januszem Gołębiem dokonał pierwszego zimowego wejścia na Gasherbrum I 8068 m. W lipcu 2012 wszedł na K-2 8611 m. Pochodzi z Tychów, mieszka w Krakowie.

Tomasz Kowalski - KW Warszawa, 27 lat. Organizator i uczestnik kilkunastu wypraw górskich w m.in. Alpach, Andach, Alasce oraz Pamirze i Tien-Shanie. W 2010 roku przeszedł 100km trawers masywu Mount McKinley. W 2011 roku, w ciągu jednego sezonu zdobył 4 siedmiotysięczniki leżące na terytorium byłego Związku Radzieckiego za co otrzymał wyróżnienie w konkursie Kolosy. Pochodził z Dąbrowy Górniczej, mieszkał w Poznaniu.

Artur Małek - Klub Wysokogórski Katowice. Doświadczony taternik. Ma na swoim koncie zimowe wspinaczki zarówno na Kazalnicy Mięguszowieckiej jak i na Alpa Mayo 5947 m. Jesienią 2012 podczas wyprawy PZA na Lhotse osiągnął wysokość 8000 m.

                                         Galeria zdjęć z wyprawy

http://www.portalgorski.pl/galerie/cpg/thumbnails.php?album=789 

                                          Całość materiału pochodzi z zapisu wyprawy w bazie Portalu Górskiego

Red. Bartek Andrzejewski 

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  logo biale_proste2

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Statystyki

  • Artykułów: 8926
  • Odsłon artykułów: 24799315
  
  ';