Andrzej Sikorski urodził się 16 stycznia 1948 r. zginął 29 lipca 1975 r. podczas zejścia z Broad Peak Middle. Absolwent Szkoły Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie oraz Instytutu Dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Z zawodu publicysta i dziennikarz. Ale nie tylko dziennikarstwo było jego pasją. Równie ważne miejsce w jego życiu zajmowały góry.

Wspinać zaczął się w Tatrach w 1968 r. Dwa lata później, 2 sierpnia 1970 r., dokonał drugiego przejścia drogi Kurczaba Na Wielkiej Jaworowej Turni.

W 1971 r. pojechał na warszawską wyprawę eksploracyjną w góry Iranu, gdzie m.in. wytyczył nowe drogi na Alam Kuh (4848 m), Kohe Bisutum i Zadr Kuh (2095 m).

Rok później, ponownie w ramach warszawskiej wyprawy pod kierownictwem Janusza Kurczaba, wspinał się w Hindukuszu Wysokim. Zdobył tam dwa dziewicze pięciotysięczniki. Dnia 14 sierpnia 1972 r. wraz z Wandą Rutkiewicz, Janem Holnickim-Szulcem i Krzysztofem Zdzitowieckim dokonał pierwszego wejścia północno-wschodnim filarem na W82 (5980 m), a następnie trawersem 15 sierpnia, w tym samym składzie, zdobył W81 (5980 m) w grani Aspe Safed. Podczas tej wyprawy stanął również na szczycie Noszaka, na który wspinał się z Wandą Rutkiewicz od strony zachodniej.

W latach 1973 i 1974 jeździł w górach Kaukazu. 13 sierpnia 1973 r. wraz z Januszem Fereńskim, Ludwikiem Musiałem i Andrzejem Skłodowskim zdobył Bżeduch (4272 m), było to pierwsze wejście prawym filarem zachodniej ściany. Zdobył także Czegetkara oraz przetrawersował grań Muru Bezingi ze wschodu na zachód, w zespole z Mirosławem Budnym, Krzysztofem Cieleckim, Janem S. Jaworskim i Janiną Zygadlewicz.

Uczestnicy wyprawy na Broad Peak Middle. Od lewej w pierwszym rzędzie: oficer łącznikowy Abdul Ghani, Janusz Fereński, Zbigniew Jurkowski i Jerzy Woźnica; w drugim rzędzie: Bogdan Nowaczyk, Kazimierz Glazek, Tadeusz Barbacki, Roman Bebak, Stanisław Anioł i Wojciech Jonak; stoją: Andrzej Sikorski, Marek Kęsicki, Jan Juszkiewicz, Marian Sajnóg i Janusz Kuliś (fot. Janusz Fereński), źr. off.sport.plUczestnicy wyprawy na Broad Peak Middle. Od lewej w pierwszym rzędzie: oficer łącznikowy Abdul Ghani, Janusz Fereński, Zbigniew Jurkowski i Jerzy Woźnica; w drugim rzędzie: Bogdan Nowaczyk, Kazimierz Glazek, Tadeusz Barbacki, Roman Bebak, Stanisław Anioł i Wojciech Jonak; stoją: Andrzej Sikorski, Marek Kęsicki, Jan Juszkiewicz, Marian Sajnóg i Janusz Kuliś (fot. Janusz Fereński), źr. off.sport.pl

W 1975 r. Sikorski brał udział w wyprawie na dziewiczy Broad Peak Middle w Karakorum. Ekspedycję pod kierownictwem Janusza Fereńskiego zorganizował Klub Wysokogórski we Wrocławiu. W składzie znaleźli się: Stanisław Anioł, Tadeusz Barbacki, Roman Bebak, Kazimierz Głazek, Wojciech Jonak, Zbigniew Jurkowski, Jan Juszkiewicz, Marek Kęsicki, Janusz Kuliś, Bohdan Nowaczyk, Marian Sajnog, Andrzej Skoczylas i Jerzy Woźnica. 28 lipca 1975 r. pięciu wspinaczy zdobyło szczyt – Sikorski, Kuliś, Głazek, Kęsicki oraz Nowaczyk. Był to ogromny sukces, zapisali się oni w historii jako pierwsi Polacy, którym udało się wspiąć na szczyt o wysokości powyżej ośmiu tysięcy metrów. Podczas schodzenia warunki były bardzo złe – zimno, silny wiatr i opady śniegu. Radość ze zdobycia wierzchołka nie trwała długo. Podczas zejścia doszło do tragedii, trzech himalaistów pozostało w górach na zawsze. Pierwszy zginął Bohdan Nowaczyk, następnie Marek Kęsicki. Zginął także Andrzej Sikorski, którego ciało udało się odnaleźć.

Anna Makowska

Źródła:
- Wielka Encyklopedia Gór i Alpinizmu tom VI, Wydawnictwo Stapis
- wspinanie.pl/2009/10/historia-polskiego-wspinania-hindukusz-cz-ii
- www.spg.apsl.edu.pl/baza/wydawn/spg10/marek_2.pdf
- wspinanie.pl/2010/07/historia-polskiego-wspinania-karakorum-czi-lata-1969-1980
-menstream.pl/wiadomosci-reportaze-i-wywiady/nieznana-tragedia-na-broad-peak-niewiarygodne-ale-taka-sama-historia-wydarzyla-sie-40-lat-temu,0,1266582.html