Ludzie Gór

Andy i Tatry W Skale teamu 2018

Andy i Tatry W Skale teamu 2018

Po obwitym w szkolenia, wyprawy i wyjazdy okresie wiosny i lata „W SKALE” team – Jacek i Jacek Jr Czech spędzili ostatnie 2 tygodnie listopada na wspinaniu w celu podnoszenia własnego poziomu sportowego w Chile.Tak w nocy 8 listopada pakujemy ogromne wory i przez Wrocław, Berlin, Paryż, Santiago de Chile docieramy wraz z gospodarzem rejonu Sebastianem Rojos Schmidt do CAJON DEL MAJPO. Rejon ten miałem okazję poznać na zeszłorocznej zimowej wyprawie gdzie z Adamem Bieleckim i Pawłem Migasem poprowadziliśmy trzy nowe drogi: „RUTA POLACA”, „TĘSKNOTA” i „DIEDRO POLAKO”.

Czytaj więcej...

Jeff Lowe – legenda światowej wspinaczki

źr. rockandice.com

Po przeszło 15 latach zmagań z nieznaną chorobą neurodegeneracyjną, w wieku 67 lat zmarł legendarny amerykański alpinista Jeff Lowe (13.09.1950 – 24.08.2018). Uznawany był za jednego z najsilniejszych wspinaczy swojego pokolenia. Znany z lodowej i mikstowej wspinaczki, na swoim koncie ma przeszło tysiąc pionierskich przejść w różnych częściach świata, wielokrotnie nagradzany za górskie osiągnięcia. Współzałożyciel firmy Lowe Alpine oraz konstruktor sprzętu alpinistycznego. Był zwolennikiem wspinaczki w stylu alpejskim, w górach działał samotnie lub w małych zespołach.

Czytaj więcej...

Samotna Polka na biegunie. Dowiedz się, co tam odnalazła

Samotna Polka na biegunie. Dowiedz się, co tam odnalazła

W 69 dni przeszła ponad 1200 km, zmagając się z siarczystym mrozem, śniegiem i wiatrem. „Wydaje mi się, że na co dzień jestem sobą, ale dopiero tam odkryłam, że człowiek staje się prawdziwy, kiedy jest sam”- mówi Małgorzata Wojtaczka, pierwsza Polka, która samotnie i bez pomocy z zewnątrz zdobyła Biegun Południowy.

Czytaj więcej...

O alpinistce, która chciała być pierwszą zdobywczynią Korony Himalajów i Karakorum

Oh Eun-sun utrzymywała, że zdjęcie to zostało zrobione na szczycie Kanczendzongi w maju 2009 r., źr. www.climbing.co.za

Oh Eun-sun urodziła się 5 marca 1966 r., w południowokoreańskim mieście Namwŏn. Jest znaną himalaistką, jednak sławy nie zawdzięcza swoim osiągnięciom, a kontrowersjom związanym ze zdobyciem Korony Himalajów i Karakorum.

Czytaj więcej...

Chce zostać pierwszą niepełnosprawną osobą z KZ na koncie

Chce zostać pierwszą niepełnosprawną osobą z KZ na koncie

Zacznę jak to przystało, czyli od początku: Jestem redaktorem Portalu Górskiego od kilku już dobrych lat. Mój projekt TY TEŻ MOŻESZ ma na celu uświadomienie wszystkim dookoła, że mimo różnych problemów, jeśli się do czegoś mocno dąży, robi się to wytrwale i z zaangażowaniem, można wielu, a wręcz bardzo wielu rzeczy dokonać.

Czytaj więcej...

Wojtek Kurtyka i „Ścieżka Góry”

Wojciech Kurtyka, na świecie znany pod pseudonimem „Voytek”. Wybitna postać himalaizmu, jeden z ojców stylu alpejskiego. Wyznaczał nowe kanony we wspinaczce wysokogórskiej. Zainicjował przejście w stylu alpejskim trzynastu wielkich ścian w Himalajach (w tym sześciu ośmiotysięczników).

Czytaj więcej...

„Tatry są najważniejsze” - wspomnienie o Władysławie Cywińskim w 5. rocznicę Jego śmierci w Tatrach

źr. Facebook

Niedawno minęła rocznica, więc wspomnę Włodka, bo był z Niego nieprzeciętny Gość. 12 października 2013 r., w niedzielę, Władysław Cywiński zginął w Tatrach. Spadł zachodnim urwiskiem Tępej w Tatrach Słowackich. Ta smutna wiadomość zeelektryzowała Zakopane i środowisko ludzi gór. Jakie życie, taka śmierć. Tak powiedzą Ci, którzy Go znali. Z drugiej strony żal. Bo tyle tych śmierci było w tym roku: Tomek, Maciej, Peter, Artur, a teraz On. Taki rok. Po prostu, ktoś powie. Ale czy na pewno? Dość. Teraz wracam do życia Cywińskiego. Jaki był?

Czytaj więcej...

Korona Himalajów i Karakorum – Azim Gheychisaz

źr. azimgheichisaz.com

Azim Gheychisaz urodził się w 1981 r. w Tabriz. Jest pierwszym Irańczykiem, który skompletował Koronę Himalajów i Karakorum, na wszystkie szczyty wszedł bez dodatkowego tlenu oraz wsparcia tragarzy wysokogórskich. Jego osiągnięcie budzi jednak kontrowersje i nie wszyscy uznają zdobycie Manaslu.

Czytaj więcej...

W wieku 81 lat zmarł Tom Frost

Tom Frost podczas wspinaczki drogą Salathé Wall na El Capitan we wrześniu 1961 r., źr. www.climbing.com

W wieku 81 lat zmarł Tom Frost (1937 - 24 sierpnia 2018), amerykański wspinacz, znany z przejść wielkościanowych w Dolinie Yosemite, fotograf, konstruktor i producent sprzętu alpinistycznego. Jego nazwisko przywodzi na myśl ducha złotego wieku wspinaczki skałkowej w Yosemite, kiedy powietrze pachniało przygodą, a styl był tym, co się liczyło.

Czytaj więcej...

Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

male dolomity

logo biale_proste2

Popularne

Blogi

FundacjaTOPR 271x62_v1

TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

Statystyki

  • Artykułów: 8683
  • Odsłon artykułów: 24407204

';