Ludzie Gór

Korona Himalajów i Karakorum – Azim Gheychisaz

źr. azimgheichisaz.com

Azim Gheychisaz urodził się w 1981 r. w Tabriz. Jest pierwszym Irańczykiem, który skompletował Koronę Himalajów i Karakorum, na wszystkie szczyty wszedł bez dodatkowego tlenu oraz wsparcia tragarzy wysokogórskich. Jego osiągnięcie budzi jednak kontrowersje i nie wszyscy uznają zdobycie Manaslu.

Czytaj więcej...

Marc-André Leclerc - gospodarz Patagonii

Na szczycie Aguja Standhardt, w tle Hielo Continental, źr. marcleclerc.blogspot.ca

Marc-André Leclerc był bez wątpienia gwiazdą światowego wspinania, a przy tym skromnym i pogodnym człowiekiem. Kochał przygody i wyzwania związane z zimową wspinaczką. Największe sukcesy odnosił w Patagonii i w Kanadzie, skąd pochodził. Często wspinał się solo i bez asekuracji (lub korzystając z niej w niewielkim stopniu).

Czytaj więcej...

Korona Himalajów i Karakorum - Ferrán Latorre

Ferran Latorre, źr. Facebook

Ferrán Latorre urodził się 18 października 1970 r. w Barcelonie. Jest alpinistą, fotografem i kamerzystą. Jako pierwszy Katalończyk zdobył Koronę Himalajów i Karakorum, w dodatku dokonał tego bez korzystania z tlenu z butli.

Czytaj więcej...

Korona Himalajów i Karakorum - Nives Meroi

www.explorersweb.com

Nives Meroi urodziła się 17 września 1961 r. w Bonate Sotto we Włoszech. Po Baskijce Edurne Pasaban i Austriaczce Gerlinde Kaltenbrunner jest trzecią alpinistką, która może poszczycić się zdobyciem Korony Himalajów i Karakorum oraz drugą, która dokonała tego bez korzystania z dodatkowego tlenu. Ponadto, na każdy z 14 ośmiotysięczników wspięła się wraz z mężem Romano Benetem i tym samym zostali pierwszą parą, której udało się tego dokonać.

Czytaj więcej...

Korona Himalajów i Karakorum – Peter Hámor

źr. Facebook

Peter Hámor urodził się 18 września 1964 r. w Popradzie na Słowacji. Jest zdobywcą Korony Ziemi oraz pierwszym Słowakiem, który skompletował Koronę Himalajów i Karakorum. Dwukrotnie wszedł na wierzchołek Annapurny oraz trzykrotnie na Denali, Aconcaguę i Island Peak. Na swoim koncie ma też tzw. Tryptyk Alpejski i Tryptyk Himalajski. Wielokrotnie wspinał się z Polakami.

Czytaj więcej...

Korona Himalajów i Karakorum - Radek Jaroš

Radek Jaroš, źr. facebook

Radek Jaroš urodził się 29 kwietnia 1964 r. w Nowym Mieście na Morawach. Jest pierwszym Czechem, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum, w dodatku dokonał tego bez wspomagania się dodatkowym tlenem. Zajęło mu to 16 lat, 2 miesiące i 7 dni. Na ostatnim, czternastym ośmiotysięczniku stanął w wieku 50 lat.

Czytaj więcej...

Dee Molenaar – setne urodziny uczestnika wyprawy na K2 z 1953 roku

Dee Molenaar z książką „In Memoriam Tadeusz Piotrowski. K2 1986”

Dee Molenaar urodził się 21 czerwca 1918 roku w Los Angeles w stanie Kalifornia. Jest amerykańskim alpinistą, artystą i autorem znanym szczególnie z wyjątkowej publikacji The Challenge of Rainier, która ujrzała światło dzienne w 1971 roku. Publikacja uważana jest za ostateczną pracę nad historią wspinaczki na Mount Rainier, stratowulkan w Stanach Zjednoczonych położony około 90 kilometrów na południowy wschód od Seattle.

Czytaj więcej...

Korona Himalajów i Karakorum - Kim Chang-Ho

Kim Chang-Ho (explorersweb.com), źr. off.sport.pl

Pochodzący z Południowej Korei Kim Chang-Ho urodził się w 1970 r. Przygodę z Himalajami zaczął stosunkowo późno. Mając 43 lata stanął na czternastym ośmiotysięczniku i tym samym zdobył Koronę Himalajów i Karakorum. Jest piątym południowokoreańskim alpinistą, który tego dokonał, a jednocześnie pierwszym, który wspiął się na wszystkie wierzchołki bez użycia butli tlenowych. W sumie kolekcjonowanie najwyższych szczytów zajęło mu 7 lat, 10 miesięcy i 6 dni, i tym samym pobił rekord czasu należący wcześniej do Jerzego Kukuczki (7 lat, 11 miesięcy i 14 dni).

Czytaj więcej...

Korona Himalajów i Karakorum – Romano Benet

Romano Benet, źr. FB Nives Meroi & Romano Benet

Romano Benet urodził się 20 kwietnia 1962 r. w Travisio we Włoszech. Przygodę ze wspinaniem zaczął w wieku 17 lat. Na swoim koncie ma liczne pierwsze przejścia w Alpach Julijskich. Drogę po Koronę Himalajów i Karakorum pokonał wraz ze swoją żoną Nives Meroi, i podobnie jak ona, wszystkie wierzchołki zdobył bez używania dodatkowego tlenu. Są pierwszym małżeństwem, któremu udało się zdobyć wszystkie 14 szczytów.

Czytaj więcej...

Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

male dolomity

logo biale_proste2

Popularne

Blogi

FundacjaTOPR 271x62_v1

TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

Statystyki

  • Artykułów: 8184
  • Odsłon artykułów: 23021155

';