Ludzie Gór

W wieku 81 lat zmarł Tom Frost

Tom Frost podczas wspinaczki drogą Salathé Wall na El Capitan we wrześniu 1961 r., źr. www.climbing.com

W wieku 81 lat zmarł Tom Frost (1937 - 24 sierpnia 2018), amerykański wspinacz, znany z przejść wielkościanowych w Dolinie Yosemite, fotograf, konstruktor i producent sprzętu alpinistycznego. Jego nazwisko przywodzi na myśl ducha złotego wieku wspinaczki skałkowej w Yosemite, kiedy powietrze pachniało przygodą, a styl był tym, co się liczyło.

Czytaj więcej...

Korona Himalajów i Karakorum - Ferrán Latorre

Ferran Latorre, źr. Facebook

Ferrán Latorre urodził się 18 października 1970 r. w Barcelonie. Jest alpinistą, fotografem i kamerzystą. Jako pierwszy Katalończyk zdobył Koronę Himalajów i Karakorum, w dodatku dokonał tego bez korzystania z tlenu z butli.

Czytaj więcej...

Jeff Lowe – legenda światowej wspinaczki

źr. rockandice.com

Po przeszło 15 latach zmagań z nieznaną chorobą neurodegeneracyjną, w wieku 67 lat zmarł legendarny amerykański alpinista Jeff Lowe (13.09.1950 – 24.08.2018). Uznawany był za jednego z najsilniejszych wspinaczy swojego pokolenia. Znany z lodowej i mikstowej wspinaczki, na swoim koncie ma przeszło tysiąc pionierskich przejść w różnych częściach świata, wielokrotnie nagradzany za górskie osiągnięcia. Współzałożyciel firmy Lowe Alpine oraz konstruktor sprzętu alpinistycznego. Był zwolennikiem wspinaczki w stylu alpejskim, w górach działał samotnie lub w małych zespołach.

Czytaj więcej...

Korona Himalajów i Karakorum – Peter Hámor

źr. Facebook

Peter Hámor urodził się 18 września 1964 r. w Popradzie na Słowacji. Jest zdobywcą Korony Ziemi oraz pierwszym Słowakiem, który skompletował Koronę Himalajów i Karakorum. Dwukrotnie wszedł na wierzchołek Annapurny oraz trzykrotnie na Denali, Aconcaguę i Island Peak. Na swoim koncie ma też tzw. Tryptyk Alpejski i Tryptyk Himalajski. Wielokrotnie wspinał się z Polakami.

Czytaj więcej...

O alpinistce, która chciała być pierwszą zdobywczynią Korony Himalajów i Karakorum

Oh Eun-sun utrzymywała, że zdjęcie to zostało zrobione na szczycie Kanczendzongi w maju 2009 r., źr. www.climbing.co.za

Oh Eun-sun urodziła się 5 marca 1966 r., w południowokoreańskim mieście Namwŏn. Jest znaną himalaistką, jednak sławy nie zawdzięcza swoim osiągnięciom, a kontrowersjom związanym ze zdobyciem Korony Himalajów i Karakorum.

Czytaj więcej...

Dee Molenaar – setne urodziny uczestnika wyprawy na K2 z 1953 roku

Dee Molenaar z książką „In Memoriam Tadeusz Piotrowski. K2 1986”

Dee Molenaar urodził się 21 czerwca 1918 roku w Los Angeles w stanie Kalifornia. Jest amerykańskim alpinistą, artystą i autorem znanym szczególnie z wyjątkowej publikacji The Challenge of Rainier, która ujrzała światło dzienne w 1971 roku. Publikacja uważana jest za ostateczną pracę nad historią wspinaczki na Mount Rainier, stratowulkan w Stanach Zjednoczonych położony około 90 kilometrów na południowy wschód od Seattle.

Czytaj więcej...

Wojtek Kurtyka i „Ścieżka Góry”

Wojciech Kurtyka, na świecie znany pod pseudonimem „Voytek”. Wybitna postać himalaizmu, jeden z ojców stylu alpejskiego. Wyznaczał nowe kanony we wspinaczce wysokogórskiej. Zainicjował przejście w stylu alpejskim trzynastu wielkich ścian w Himalajach (w tym sześciu ośmiotysięczników).

Czytaj więcej...

Korona Himalajów i Karakorum – Romano Benet

Romano Benet, źr. FB Nives Meroi & Romano Benet

Romano Benet urodził się 20 kwietnia 1962 r. w Travisio we Włoszech. Przygodę ze wspinaniem zaczął w wieku 17 lat. Na swoim koncie ma liczne pierwsze przejścia w Alpach Julijskich. Drogę po Koronę Himalajów i Karakorum pokonał wraz ze swoją żoną Nives Meroi, i podobnie jak ona, wszystkie wierzchołki zdobył bez używania dodatkowego tlenu. Są pierwszym małżeństwem, któremu udało się zdobyć wszystkie 14 szczytów.

Czytaj więcej...

Korona Himalajów i Karakorum – Azim Gheychisaz

źr. azimgheichisaz.com

Azim Gheychisaz urodził się w 1981 r. w Tabriz. Jest pierwszym Irańczykiem, który skompletował Koronę Himalajów i Karakorum, na wszystkie szczyty wszedł bez dodatkowego tlenu oraz wsparcia tragarzy wysokogórskich. Jego osiągnięcie budzi jednak kontrowersje i nie wszyscy uznają zdobycie Manaslu.

Czytaj więcej...

Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

male dolomity

logo biale_proste2

Popularne

Blogi

FundacjaTOPR 271x62_v1

TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

Statystyki

  • Artykułów: 8364
  • Odsłon artykułów: 23577229

';