male dolomity

Popularne

 • Zdjęcie z bazy zdjęć PG: Gerlach, Niżne Rysy, Rysy i Wysoka, fot. Anna Wojciechowska
  Te trzy naj...

  Gerlach (2665 m n.p.m.), Łomnica (2634 m n.p.m.) i Lodowy Szczyt (2630 m n.p.m.) - oto...

 • topr
  TOPR. Kulisy akcji na Rysach

  Na najwyższym polskim szczycie doszło do wypadku w poniedziałek 5 czerwca. Nie mogła...

 • Zdjęcie z bazy zdjęć PG, Krywań z Szatana
  Krywań i Giewont

  Obie są owiane legendami, każdy prawdziwy turysta górski choć raz wypadałoby żeby tu...

Blogi

FundacjaTOPR 271x62_v1

TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

Ludzie Gór

Korona Himalajów i Karakorum - Kim Chang-Ho

Kim Chang-Ho (explorersweb.com), źr. off.sport.pl

Kim Chang-Ho urodził się w 1970 r. w Południowej Korei. W wieku 43 lat zakończył kolekcjonowanie Korony Himalajów i Karakorum. Zajęło mu to 7 lat, 11 miesięcy i 6 dni, tym samym pobił rekord, który należał do Jerzego Kukuczki (7 lat, 11 miesięcy i 14 dni). Wszystkie 14 szczytów zdobył bez wspomagania się dodatkowym tlenem, co nie udało się wcześniej żadnemu z jego rodaków. Czternastym ośmiotysięcznikiem na którym stanął był Everest (20 maja 2013 r.).

Czytaj więcej...

Janusz Nabrdalik - człowiek spod znaku Lhotse

fot. z archiwum Olgi Nabrdalik

Jerzy Kukuczka, Krzysztof Wielicki, Janusz Majer, Ryszard Pawłowski, to właśnie z tymi osobistościami polskiego i światowego himalaizmu wspinał się pewien człowiek z Sosnowca. Śląsk zawsze był określany kolebką polskiego himalaizmu. I choć niektórzy rzucą, że Sosnowiec to przecież nie Śląsk, a Zagłębie Dąbrowskie, to ten fakt zdaje się mieć tu najmniejsze znaczenie. Pisząc człowiek z Sosnowca nie mam na myśli wielkiego kierownika wypraw w góry wysokie, Ryszarda Szafirskiego. Dziś zatrzymuję się przy osobie Janusza Nabrdalika.

Czytaj więcej...

Janusz Adamski - pierwszy szczecinianin, który zdobył Everest

Janusz Adamski - fot. z archiwum autora, źr. festiwalterra.pl

Himalaista zdobył Everest… po raz drugi. Za pierwszym razem na najwyższym szczycie Ziemi stanął 18 maja 2006 r., w ramach wyprawy Falvit Everest 2006 (z Martyną Wojciechowską, Tomaszem Kobielskim, Bogusławem Ogrodnikiem i Dariuszem Załuskim). Wejście odbyło się od strony południowej. Tegoroczna ekspedycja miała być inna. Projekt No Oxygen Solo Everest Expedition 2017 zakładał samotne zdobycie wierzchołka od strony północnej, bez wspomagania się tlenem z butli i bez korzystania z pomocy Szerpów wysokogórskich.

Czytaj więcej...

Korona Himalajów i Karakorum - Mario Luciano Panzeri

Mario Panzeri, źr. www.verdeazzurronotizie.it

Mario Panzeri urodził się 10 maja 1964 r. w Costa Masnaga. Jest włoskim alpinistą i od 1987 r. przewodnikiem górskim. Wspinał się na główne szczyty alpejskie i ma na swoim koncie wiele trudnych klasycznych dróg. Dokonywał też m.in. pierwszych przejść solo lub zimą. Jest czwartym Włochem, któremu udało się zdobyć Koronę Himalajów i Karakorum.

Czytaj więcej...

Korona Himalajów i Karakorum - Chhang Dawa

Chhang Dawa Sherpa, źr. wikipedia

Chhang Dawa Sherpa, zwany też Dawa Sherpa, urodził się 30 lipca 1982 r. w Nepalu. Jest najmłodszym himalaistą i drugim Nepalczykiem, któremu udało się zdobyć Koronę Himalajów i Karakorum, a ponadto on i Mingma Sherpa są pierwszymi braćmi, którzy tego dokonali.

Czytaj więcej...

Korona Himalajów i Karakorum - Kim Jae-soo

Kim Jae-Soo, źr. www.explorersweb.com

Kim Jae-soo urodził się 1 lutego 1961 r. w Busan w Korei Południowej. Wspinać zaczął się za namową starszej siostry w 1977 r., niedługo po ukończeniu szkoły średniej. Jest prezesem firmy Beak-San produkującej podeszwy do butów sportowych, a także dyrektorem Korean Alpine Federation, poza tym nie jest zrzeszony z żadnym klubem górskim.

Czytaj więcej...

Korona Himalajów i Karakorum - Hirotaka Takeuchi

Hirotaka Takeuchi, źr. Facebook

Hirotaka „Hiro” Takeuchi urodził się 8 stycznia 1971 r. Jest pierwszym Japończykiem, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum. Zajęło mu to 17 lat (1995-2012), na ostatnim ośmiotysięczniku stanął w wieku 41 lat. Dokonał tego jako trzydziesty w historii. Trzy wierzchołki – Makalu, Mount Everest i K2 zdobył wspomagając się tlenem z butli. Wielokrotnie wspinał się z Ralfem Dujmovitsem i Gerlinde Kaltenbrunner, z którymi od lat się przyjaźni.

Czytaj więcej...

Korona Himalajów i Karakorum - Maksut Żumajew

Maksut Żumajew, źr. kaspi.kz/hero/Maksut

Maksut Żumajew urodził się 1 stycznia 1971 r. w Fjodorówce w Kazachstanie. Jest Mistrzem Sportu klasy Międzynarodowej. Wielokrotnie wygrywał w kazachskich zawodach alpinistycznych w klasie wspinaczki wysokogórskiej. Wraz z Wasilijem Piwzowem wszedł na wszystkie czternaście ośmiotysięczników i dokonał tego bez użycia dodatkowego tlenu. Po skompletowaniu Korony Himalajów i Karakorum założył kazachski Alpine Club.

Czytaj więcej...

Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"