male dolomity

Popularne

Blogi

FundacjaTOPR 271x62_v1

TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

Statystyki

  • Artykułów: 7272
  • Odsłon artykułów: 19688010

Ludzie Gór

Mariusz Zaruski

Mariusz Zaruski

„Gdy stanę przed św. Piotrem i ten zapyta, jak mnie zameldować, odpowiem: Łamałem młotem wrzeciądza niewoli, prowadziłem Polaków w góry i na morze, ażeby stali się twardzi jak granit, a dusze mieli czyste i głębokie jak morze.” - M. Zaruski, „Wśród wichrów i fal”, Warszawa 1935.

Czytaj więcej...

Janusz Adamski - pierwszy szczecinianin, który zdobył Everest

Janusz Adamski - fot. z archiwum autora, źr. festiwalterra.pl

Himalaista zdobył Everest… po raz drugi. Za pierwszym razem na najwyższym szczycie Ziemi stanął 18 maja 2006 r., w ramach wyprawy Falvit Everest 2006 (z Martyną Wojciechowską, Tomaszem Kobielskim, Bogusławem Ogrodnikiem i Dariuszem Załuskim). Wejście odbyło się od strony południowej. Tegoroczna ekspedycja miała być inna. Projekt No Oxygen Solo Everest Expedition 2017 zakładał samotne zdobycie wierzchołka od strony północnej, bez wspomagania się tlenem z butli i bez korzystania z pomocy Szerpów wysokogórskich.

Czytaj więcej...

Tytus Chałubiński

Pomnik Tytusa Chałubińskiego i Sabały. Sabała w prawej dłoni trzyma smyczek, źr. wikipedia, fot. Mati7

Właściwie gdyby nie on, Zakopane pozostałoby zwyczajną i cichą, kolejną miejscowością na Podhalu. Tytus Chałubiński jednak - człowiek niezwykle wszechstronny i charyzmatyczny - spopularyzował to miejsce i przyczynił się m.in. do tego, że Zakopane pod koniec XIX w. uzyskało status stacji klimatycznej jako kurort wspomagający leczenie chorób płuc.

Czytaj więcej...

Korona Himalajów i Karakorum - Chhang Dawa

Chhang Dawa Sherpa, źr. wikipedia

Chhang Dawa Sherpa, zwany też Dawa Sherpa, urodził się 30 lipca 1982 r. w Nepalu. Jest najmłodszym himalaistą i drugim Nepalczykiem, któremu udało się zdobyć Koronę Himalajów i Karakorum, a ponadto on i Mingma Sherpa są pierwszymi braćmi, którzy tego dokonali.

Czytaj więcej...

Artur Hajzer

Artur Hajzer, źr. kultura.rybnik.eu

Artur Hajzer - pseud. „Słoń” urodził się 28 czerwca 1962 r., zginął 7 lipca 2013 r. na stoku Gasherbruma I w Karakorum. Był taternikiem, alpinistą, himalaistą, twórcą i kierownikiem programu „Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015” oraz biznesmenem.

Czytaj więcej...

Korona Himalajów i Karakorum - Hirotaka Takeuchi

Hirotaka Takeuchi, źr. Facebook

Hirotaka „Hiro” Takeuchi urodził się 8 stycznia 1971 r. Jest pierwszym Japończykiem, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum. Zajęło mu to 17 lat (1995-2012), na ostatnim ośmiotysięczniku stanął w wieku 41 lat. Dokonał tego jako trzydziesty w historii. Trzy wierzchołki – Makalu, Mount Everest i K2 zdobył wspomagając się tlenem z butli. Wielokrotnie wspinał się z Ralfem Dujmovitsem i Gerlinde Kaltenbrunner, z którymi od lat się przyjaźni.

Czytaj więcej...

Kílian Jornet – narciarz i biegacz górski wszechczasów

źr. www.kilianjornet.cat

Kilian Jornet - jeden z najbardziej wszechstronnych sportowców górskich na świecie. Biegacz górski, długodystansowy i skialpinista. Trzykrotny zwycięzca Skyrunner World Series zwycięzca jednego z najtrudniejszych biegów Western States Endurance Run oraz prestiżowego europejskiego The North Face Ultra Trail du Mont Blanc. Autor projektu Summits of My Life.

Czytaj więcej...

Janusz Nabrdalik - człowiek spod znaku Lhotse

fot. z archiwum Olgi Nabrdalik

Jerzy Kukuczka, Krzysztof Wielicki, Janusz Majer, Ryszard Pawłowski, to właśnie z tymi osobistościami polskiego i światowego himalaizmu wspinał się pewien człowiek z Sosnowca. Śląsk zawsze był określany kolebką polskiego himalaizmu. I choć niektórzy rzucą, że Sosnowiec to przecież nie Śląsk, a Zagłębie Dąbrowskie, to ten fakt zdaje się mieć tu najmniejsze znaczenie. Pisząc człowiek z Sosnowca nie mam na myśli wielkiego kierownika wypraw w góry wysokie, Ryszarda Szafirskiego. Dziś zatrzymuję się przy osobie Janusza Nabrdalika.

Czytaj więcej...

Korona Himalajów i Karakorum - Kim Chang-Ho

Kim Chang-Ho (explorersweb.com), źr. off.sport.pl

Kim Chang-Ho urodził się w 1970 r. w Południowej Korei. W wieku 43 lat zakończył kolekcjonowanie Korony Himalajów i Karakorum. Zajęło mu to 7 lat, 11 miesięcy i 6 dni, tym samym pobił rekord, który należał do Jerzego Kukuczki (7 lat, 11 miesięcy i 14 dni). Wszystkie 14 szczytów zdobył bez wspomagania się dodatkowym tlenem, co nie udało się wcześniej żadnemu z jego rodaków. Czternastym ośmiotysięcznikiem na którym stanął był Everest (20 maja 2013 r.).

Czytaj więcej...

Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"


';