male dolomity

Popularne

Blogi

FundacjaTOPR 271x62_v1

TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

Ludzie Gór

Korona Himalajów i Karakorum - Kim Jae-soo

Kim Jae-Soo, źr. www.explorersweb.com

Kim Jae-soo urodził się 1 lutego 1961 r. w Busan w Korei Południowej. Wspinać zaczął się za namową starszej siostry w 1977 r., niedługo po ukończeniu szkoły średniej. Jest prezesem firmy Beak-San produkującej podeszwy do butów sportowych, a także dyrektorem Korean Alpine Federation, poza tym nie jest zrzeszony z żadnym klubem górskim.

Czytaj więcej...

Korona Himalajów i Karakorum - Gerlinde Kaltenbrunner

Gerlinde Kaltenbrunner, źr. globetrotter-magazin.de

Gerlinde Kaltenbrunner urodziła się 13 grudnia 1970 r. w Kirchdorf an der Krems. Austriaczka z wykształcenia jest dyplomowaną pielęgniarką, zaś od 2003 r. zawodową alpinistką. Z górami związana jest od dziecka, a wspinać zaczęła się w wieku szkolnym. Jeździła też na nartach i zdobyła mistrzostwo krajowe w swojej klasie wiekowej. Brała także udział w wyścigach rowerów górskich.

Czytaj więcej...

Korona Himalajów i Karakorum - Maksut Żumajew

Maksut Żumajew, źr. kaspi.kz/hero/Maksut

Maksut Żumajew urodził się 1 stycznia 1971 r. w Fjodorówce w Kazachstanie. Jest Mistrzem Sportu klasy Międzynarodowej. Wielokrotnie wygrywał w kazachskich zawodach alpinistycznych w klasie wspinaczki wysokogórskiej. Wraz z Wasilijem Piwzowem wszedł na wszystkie czternaście ośmiotysięczników i dokonał tego bez użycia dodatkowego tlenu. Po skompletowaniu Korony Himalajów i Karakorum założył kazachski Alpine Club.

Czytaj więcej...

Korona Himalajów i Karakorum - Mingma Sherpa

Mingma Sherpa, źr. Wikipedia

Mingma Sherpa urodził się 16 czerwca 1978 r. w nepalskiej wiosce Nurbu Chaur w dystrykcie Sankhuwasabha. Jest dyrektorem agencji wyprawowej Seven Summit Treks w Nepalu. W wieku niespełna 33 lat ukończył zdobywanie Korony Himalajów i Karakorum.

Czytaj więcej...

Edmund Massalski - ojciec chrzestny Gór Świętokrzyskich

massalski

Edmund Massalski, patron Gór Świętokrzyskich. Poświęcił im całe życie. Jego imię nosi oznaczony na czerwono Główny Szlak Świętokrzyski (105 km). Jeden z najwybitniejszych znawców regionu.

Czytaj więcej...

Dziś urodziny obchodziłby Marek Malatyński

Marek Malatyński i Przemysław Nowacki (fot. Zygmunt A. Heinrich, źr. eurosport.onet.pl)

Marek Malatyński urodził się 28 stycznia 1947 r. w Charsznicy k. Miechowa, zginął 17 września 1981 r. w Karakorum. Absolwent Politechniki Warszawskiej, doktor nauk technicznych, adiunkt w Instytucie Podstawowych Problemów Techniki PAN w Warszawie, taternik i alpinista.

Czytaj więcej...

Korona Himalajów i Karakorum - Wasilij Piwcow

Wasilij Piwcow, źr. mountain.kz

Wasilij Piwcow urodził się 16 sierpnia 1975 r. w Ałma-Acie. Jest absolwentem Kazachskiego Uniwersytetu Narodowego im. Al-Farabi, gdzie uczył się na wydziale biologii i biotechnologii. Himalaista, mistrz sportu międzynarodowej klasy. Wygrywał i zajmował czołowe miejsca w mistrzostwach alpinizmu w Kazachstanie. Razem z Maksutem Żumajewem wspiął się na wszystkie czternaście ośmiotysięczników Korony Himalajów i Karakorum.

Czytaj więcej...

Korona Himalajów i Karakorum - Abele Blanc

Abele Blanc, źr. alchetron.com

Abele Blanc urodził się 2 września 1954 r. w Dolinie Aosty we Włoszech. Jest narciarzem, przewdnikiem, regionalnym ratownikiem górskim oraz himalaistą.

Czytaj więcej...

Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"