W dniu 20 listopada w polkowickiej Auli Forum odbyła się gala, na którą przybyło 21 Warsztatów Terapii Zajęciowej z całego Dolnego Śląska. Obecni byli także przedstawiciele środowisk zajmującym się uspołecznianiem osób z niepełnosprawnościami.

Podczas gali podsumowującej projekt ,,Niepełnosprawni bracia na Dachu Afryki Północnej” zaproszeni goście, mogli przeżyć krótką przygodę z dwoma obszarami wyzwań. Jednym z nich były potężne góry, drugim natomiast bezwzględna niepełnosprawność. Jak podkreśla organizator spotkania Stanisław Rapczuk ,,oba te światy bez wątpienia są trudne i wymagają wysiłku, każdy jednak sukces w obszarze ich posiadania daje siłę do dalszych działań”.

1612wielicki

Niepełnosprawni bracia na Dachu Afryki Północnej to projekt zrealizowany przez Stowarzyszenie Charytatywne Żyć Godnie w Polkowicach przy wsparciu Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Radwanicach oraz firmy CCC S. A. w ramach, którego trzech mężczyzn z niepełnosprawnościami intelektualnymi, zmagających się z upośledzeniami umysłowymi, jako pierwsi na świecie wśród środowisk, które reprezentują, zdobyło czterotysięcznik.

Szczególnie ważną częścią wydarzenia była obecność gościa specjalnego Krzysztofa Wielickiego, który z prelekcją pt. ,,Łamanie barier” zainteresował publiczność szczególnie ciekawymi i inspirującymi historiami. Wyjątkowo autentyczna publiczność, którą stanowiły osoby z niepełnosprawnościami w wielkim skupieniu słuchała opowiadań o wychodzeniu na przeciw istniejącym trudnościom. Szczególnej uwadze zasługiwało osiągnięcie przez Wielickiego Lhotse, na którym stanął samotnie w noc sylwestrową w gorsecie medycznym po wcześniejszym urazie kręgosłupa. Mówca pogratulował Sylwestrowi i Tomaszowi Włodarczykom oraz Łukaszowi Rodzeniowi bycia pionierami w podjętym wyzwaniu, natomiast Warsztat Terapii Zajęciowej w Polkowicach uhonorował Krzysztofa Wielickiego Statuetką Przyjaciela.

To wydarzenie udowodniło, że osoby zagrożone wykluczeniem ,potrafią osiągnąć sukces, którego wielokrotnie nie są w stanie uzyskać ludzie dysponujący pełnym wachlarzem zasobów i możliwości – dodaje pan Rapczuk Członek Zarządu Stowarzyszenia Charytatywnego Żyć Godnie w Polkowicach.

Wydarzenie, w którym wzięło udział blisko 300 osób podkreśliło zmagania ludzi z niepełnosprawnościami intelektualnymi z upośledzeniami umysłowymi i tym samym ich obecność w przestrzeni społecznej.
Gala mogła się odbyć, dzięki przychylności Gminy Polkowice, Firmy CCC S. A. oraz Aqua Hotelu.

źródło: mat.pras.