W mediach pojawiła się wspaniała informacja. Otóż organizatorzy 24 edycji wspinaczkowych Oscarów, czyli nagród Złotego Czekana (Piolet d’Or) poinformowali, że Piolet d’Or Carrière (za całokształt dokonań) 2016 zostanie wręczony Wojciechowi Kurtyce.

Kurtyka został określony jako tajemnicza i fascynująca postać oraz jako człowiek legendarny za sprawą imponujących przejść. Na szczególną uwagę zasługuje pierwsze przejście zachodniej ściany Gasherbruma IV ( „Świetlista ściana”) z 1985 roku. Przejście to po dzisiejsze czasy uznawane jest za jedno z największych i najwspanialszych przejść alpejskich XX wieku. Cały festiwal odbędzie się w dniach od 14 do 17 kwietnia we francuskiej miejscowości La Grave. Gratulujemy Panu Wojciechowi z całych serc i cieszymy się wraz z całą polską społecznością „ludzi gór”. Oby jak najwięcej takich wyrównień dla polskich wspinaczy.

fot. wyborcza.plfot. wyborcza.pl

Przybliżmy sylwetkę Wojciecha Kurtyki

Wojciech Kurtyka jest polskim taternikiem, alpinistą, himalaistą, wspinaczem skałkowym i wielkościanowym. Zaczął swoją przygodę ze wspinaniem w roku 1968 w Tatrach, gdzie powtórzył wiele ekstremalnych dróg i dokonał pierwszych letnich i zimowych przejść. Jest autorem dróg na ścianach Małego Młynarza, Kazalnicy Mięguszowieckiej, Kotła Kazalnicy i na Raptawickiej Turni. Jest autorem licznych nowych dróg o wysokim stopniu trudności bez asekuracji w skałkach Jury. W latach 1973-1975 wspinał się w Alpach uczestnicząc w przejściach nowych dróg na północnej ścianie Petit Dru i północnej ścianie Grandes Jorasses. W 1974 dokonał pierwszego zimowego przejścia w Trollrygenie w Norwegii. Najwięcej dokonań przypada jednak na góry najwyższe. W latach 1972-1977 brał udział w wyprawach w Hindukusz, gdzie wchodził na szczyty nowymi drogami. W Himalajach wytyczył nową drogę między innymi na Dhaulagiri, Cho Oyu i Shisha Pangmę. W Karakorum wszedł nowymi drogami na Gasherbrumy I i II. Wielki sukces odniósł w 1985 roku dokonując pierwszego przejścia „Świetlistej Ściany” Gasherbruma IV. Wojciech Kurtyka jest autorem książek i artykułów o tematyce górskiej. Jest także twórcą skali trudności wspinaczkowych dróg skalnych, nazywanej skalą Kurtyki bądź skalą krakowską. Kurtyka jest członkiem honorowym KW Kraków. Dla wielu z ludzi Wojciech Kurtyka jest znany z jednej z najpopularniejszych par wspinaczkowych w historii, którą tworzył z Jerzym Kukuczką.

Bartek Andrzejewski