Andrew Lock urodził się 26 grudnia 1961 r. w Australii. Należał do skautów i aktywnie angażował się w zajęcia outdoorowe. Pomysł zdobycia Everestu zaświtał mu w głowie w 1985 r. po tym, jak obejrzał pokaz slajdów o pierwszych australijskich zdobywcach tego szczytu. Miał wtedy 23 lata.

Wspinaczki uczył się przez kilka lat w Australii. Później przeszedł kurs alpinistyczny w Nowej Zelandii, gdzie wspinał się przez kolejne kilka lat. Następnie atakował góry o niskich i średnich wysokościach w różnych rejonach świata. Po tych doświadczeniach był gotowy do wypraw na ośmiotysięczniki.

Andrew Lock, źr. www.escape.com.auAndrew Lock, źr. www.escape.com.au

Na swoim koncie ma 6 pierwszych australijskich wejść - na Dhaulagiri, Nanga Parbat, Gasherbrum I, Manaslu, Annapurnę i Shishapangmę. Cztery szczyty zdobył solo - Lhotse, Broad Peak, Shishapangmę Central i Cho Oyu. Na wierzchołku Mount Everest i Cho Oyu stanął dwukrotnie, dwa razy wszedł także na Shishapangmę Central. Wspinał się z takimi himalaistami jak na przykład z kazachskim wspinacz pochodzenia rosyjskiego Anatolijem Bukriejewem na K2 w 1993 r., ze Szwedem Göranem Kroppem na Broad Peak w 1994 r., z Anglikiem Dougiem Scottem i Wojciechem Kurtyką na Nanga Parbat Granią Mazeno w 1995 r. czy Ivanem Vallejo oraz Inaki Ochoa na Annapurnę w 2007 r.

Himalaista preferuje wspinanie w małych zespołach, bez wsparcia Szerpów i korzystania z dodatkowego tlenu.

Koronę Himalajów i Karakorum zdobył jako osiemnasty człowiek w historii i jednocześnie pierwszy i jedyny Australijczyk. Dokonał tego w wieku 48 lat, po 16 latach wypraw (1993 – 2009).

{yutube}TM9uxA_qDjg{/youtube}

Etapy zdobywania Korony Himalajów i Karakorum:
1993 - K2 - wejście od strony pakistańskiej. Wspinał się w małym międzynarodowym zespole, wraz Anatolijem Bukriejewem.
1997 - Dhaulagiri - pierwsze australijskie wejście, jako członek ekspedycji Australian Army Alpine Association.
1997 - Broad Peak – solo. Była to druga i udana próba zdobycia szczytu. Pierwsza miała miejsce w 1994 r., himalaista dołączył wówczas do szwedzkiej ekspedycji.
1998 - Nanga Parbat - pierwsze australijskie wejście.
Pierwszą próbę zdobycia Nanga Parbat podjął w 1995 r. Granią Mazeno. Ponownie spróbował w następnym roku, tym razem na południowej ścianie.
1999 - Gasherbrum I - pierwsze australijskie wejście.
1999 - Gasherbrum II
2000 - Mount Everest - jako lider wyprawy komercyjnej. Była to trzecia próba zdobycia szczytu i tym razem udana. Jest pierwszym Australijczykiem, który poprowadził wyprawę komercyjną na szczyt Everestu.
W 1991 r. atakował górę po raz pierwszy, w małym australijskim zespole. W założeniu miało być to wejście bez pomocy Szerpów i bez dodatkowego tlenu. W trakcie wspinaczki jednego z jego kompanów porwała lawina. Pomimo tego oraz mimo, że inny członek zespołu zrezygnował, himalaista nie wycofał się i kontynuował wyprawę. Kilka tygodni później w czasie ataku szczytowego jego partner zachorował i Lock rezygnując z dalszej akcji górskiej ratował chorego kolegę. Drugą próbę zdobycia Everestu podjął w 1993 r. jako jeden z liderów australijsko-macedońskiej wyprawy. Ponownie w czasie ataku szczytowego zrezygnował ze zdobycia wierzchołka na rzecz poszukiwania zaginionego wspinacza. Wraz z kolegą z zespołu spędził wówczas trzy dni na wysokości 8000 m bez dodatkowego tlenu, odnajdując ciało zaginionego.
Ponownie na szczycie Everestu stanął 16 maja 2004 r. w małym, czteroosobowym zespole. Brał wówczas udział w wyprawie Discovery Channel, której celem było nakręcenie filmu. Zespół dokumentował swoją wspinaczkę, a także filmował inne wyprawy. W czasie zejścia Lock uratował 4 wspinaczy poświęcając na ich rzecz swój tlen. Z zebranego materiału powstał dokument „Ultimate Survival – Everest”.
2002 - Manaslu - pierwsze australijskie wejście.
2002 - Lhotse – solo.
2004 - Cho Oyu – solo. Poza Cho Oyu planował zdobyć Shishapangmę. Jednak wracając ze szczytu został ranny w wypadku, co uniemożliwiło kontynuowanie dalszej ekspedycji. Ponownie szczyt Cho Oyu osiągnął w 2005 r., jako lider wyprawy komercyjnej. I tym razem udało mu się przejść na Shishapangmę, gdzie osiągnął wierzchołek Centralny.
2006 - Kangchenjunga - była to druga próba zdobycia szczytu i tym razem udana. Pierwszy raz próbował zdobyć wierzchołek w 2003 r. łącząc siły z Amerykanką Christine Boskoff. Miało być to wejście bez pomocy Szerpów i bez dodatkowego tlenu. Boskoff zrezygnowała, Lock kontynuował atak, jednak ze względu na złe warunki także i on się wycofał.
2007 - Annapurna - pierwsze australijskie wejście.
Pierwszy raz próbował zdobyć Annapurnę wiosną 2005 r., jednak wyprawa zakończyła się tragicznie. Zeszła lawina, która porwała czterech wspinaczy. Pomimo akcji ratunkowej i ewakuacji rannych, jeden z himalaistów zmarł, a wyprawy już nie kontynuowano.
2008 (21 maja) - Makalu
2009 - Shishapangma - pierwsze australijskie wejście. W 2003 r. wszedł solo na Shishapangma Central, a następnie ponownie w 2005 r., jako lider wyprawy komercyjnej. Podejmował także próby zdobycia głównego szczytu w 2007 r.

{youtube}dgasIV2LW1Y{/youtube}

W 2009 i 2010 r. Australijskie Stowarzyszenie Geograficzne przyznało mu nagrodę Podróżnika Roku. 13 czerwca 2011 r. został odznaczony Medalem Orderu Australii za górskie dokonania.

Jest mówcą korporacyjnym, prelegentem.

Anna Makowska

Źródła:
-Wielka Encyklopedia Gór i Alpinizmu tom VI, Wydawnictwo Stapis
-wikipedia.org
-www.escape.com.au/travel-tips-from-a-serial-survivor-australian-mountaineer-andrew-lock-shares-his-secrets/news-story/bc791469b2bd049685dc51b33480ed2b

Źródło zdjęcia:
-http://www.escape.com.au/travel-tips-from-a-serial-survivor-australian-mountaineer-andrew-lock-shares-his-secrets/news-story/bc791469b2bd049685dc51b33480ed2b