Edmund Massalski, patron Gór Świętokrzyskich. Poświęcił im całe życie. Jego imię nosi oznaczony na czerwono Główny Szlak Świętokrzyski (105 km). Jeden z najwybitniejszych znawców regionu.

massalskifot. www.dhkielce.zhp.pl

Z czasie wybuchu I Wojny Światowej zgłosił się ochotniczo do służby w Legionach. Ze względu na stan zdrowia nie mógł iść na front, dlatego przydzielono go do pracy sztabowej. W 1916r. został współzałożycielem i redaktorem "Ziemi Kieleckiej". Czasopismo propagowało ideę Legionów Polskich. Wkrótce potem objął pieczę nad "Gazetą Kielecką", którą redagował przez 9 lat. Całe życie harcerstwo było jego wielką pasją. W 1915r. dołączył do Naczelnej Komendy POS i został komendantem XI Okręgu z siedzibą w Kielcach. Był redaktorem pisma harcerskiego "Nasz Druh", a od 1923r. redaktorem i wydawcą pisma harcerzy Okręgu Kieleckiego "Ślad". Został mianowany komendantem Kieleckiej Chorągwi Harcerzy, którą to funkcję pełnił do 1939r. Podczas II Wojny Światowej zainspirował miejscowych działaczy do ukrycia części zbiorów Muzeum Świętokrzyskiego, którego został dyrektorem w 1947 roku. W tym okresie również należał do Szarych Szeregów i prowadził tajne nauczanie.

massalskifot. www.dhkielce.zhp.pl

Ciężko znaleźć kieleckie instytucje, w których Massalski się nie udzielał. Rada Miasta, „Gazeta Kielecka”, „Ziemia Kielecka”, Polskiej Organizacji Skautowej, harcerstwo , Oddział PTK (po 1950 r. przeistoczony na PTTK), którego kilkakrotnie był prezesem. W lipcu 1920 r. objął funkcję sekretarza rady wojewódzkiego Obywatelskiego Komitetu Obrony Państwa.
Edmund Massalski 70 lat życia poświęcił turystyce i krajoznawstwu regionu świętokrzyskiego, czego efektem był obszerny przewodnik „Góry Świętokrzyskie” z 1967 roku. Jego pasją była szczególnie roślinność porastająca pasmo i okolice. Badał ją, fotografował, opisywał, czego owocem jest praca „Obrazy roślinności Gór Świętokrzyskich”. Stworzył mapę rozmieszczenia roślin górskich na terenie świętokrzyskiego. Był jednym z inicjatorów idei utworzenia Parku Narodowego w Łysogórach, opracowując koncepcję granic parku. Ostatecznie jednak ten projekt nie doczekał się realizacji (Świętokrzyski Park Narodowy powstał dopiero w 1950 r.).

massalskifot. www.pttkkielce.pl

Zmarł w Kielcach 27 marca 1975 r. Spoczywa Cmentarzu Nowym w Kielcach. Za działalność społeczną i zawodową został uhonorowany m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, W okresie międzywojennym otrzymał Złoty Krzyż Zasługi.

Izabela Janaszek

Źródła:
www.dhkielce.zhp.pl
www.pttkkielce.pl