Dee Molenaar – setne urodziny uczestnika wyprawy na K2 z 1953 roku

Kategoria: Artykuły / Ludzie Gór

Dee Molenaar urodził się 21 czerwca 1918 roku w Los Angeles w stanie Kalifornia. Jest amerykańskim alpinistą, artystą i autorem znanym szczególnie z wyjątkowej publikacji The Challenge of Rainier, która ujrzała światło dzienne w 1971 roku. Publikacja uważana jest za ostateczną pracę nad historią wspinaczki na Mount Rainier, stratowulkan w Stanach Zjednoczonych położony około 90 kilometrów na południowy wschód od Seattle.

Rodzice Molenaara byli holenderskimi imigrantami. Podczas II wojny światowej służył on jako fotograf w Straży Przybrzeżnej USA. Po wojnie, w roku 1950 uzyskał tytuł licencjata Uniwersytetu Waszyngtońskiego na kierunku geologicznym, a następnie służył jako doradca cywilny w Dowództwie Szkolenia Armii Górskiej w Camp Hale w stanie Kolorado. Dee Molenaar pracował też jako strażnik i przewodnik górski w Parku Narodowym Mount Rainier, wspinając się na tę górę ponad 50 razy, zarówno jako przewodnik, jak i podczas prywatnych wypadów. Przemierzył tam kilkanaście wariantów dróg, zaliczając trzy pierwsze wejścia w kilku wariantach.

Dee Molenaar z książką „In Memoriam Tadeusz Piotrowski. K2 1986”
Dee Molenaar z książką „In Memoriam Tadeusz Piotrowski. K2 1986”

Najważniejszym wątkiem górskiej aktywności Molenaara był udział w trzeciej amerykańskiej wyprawie alpinistycznej w Karakorum. Wyprawy odbyła się w roku 1953, a jej celem było pierwsze wejście na K2. Ekspedycja przebiegała na tyle skutecznie, że zespół dotarł na tzw. ramię K2, a alpiniści byli gotowi na rozpoczęcie ataku szczytowego. Niestety warunki atmosferyczne zaczęły ulegać pogorszeniu. Wkrótce rozpoczęła się regularna burza, a wspinacze zostali uwięzieni na śmiertelnie niebezpiecznej wysokości blisko 8000 metrów na 10 dni. By ratować życie najbardziej osłabionego członka wyprawy – Artura Gilkeya, alpiniści postanowili ruszyć w dół. Było to bardzo ryzykowne przedsięwzięcie. Podczas zejścia dochodziło do wielu skrajnie niebezpiecznych sytuacji. W wyniku jednej z nich Artur Gilkey stracił życie. Paradoksalnie jego śmierć prawdopodobnie przyczyniła się do ocalenia pozostałych członków wyprawy, którzy mogli rozpocząć zejście w szybszym tempie. Pojawiły się również teorie, że Gilkey celowo pozbawił się życia, by ratować swoich partnerów.

Gdy już wszystkim członkom udało się dotrzeć do bazy, postanowili oni uczcić pamięć swojego kolegi usypując kopiec, znany dziś jako Kopiec Gilkeya. Jest to miejsce upamiętnienia alpinistów, którzy stracili życie podejmując się próby zdobycia K2.

Dee Molenaar znany jest również ze swojej impresjonistycznej sztuki, gdzie główną tematykę jego twórczości stanowią górskie i pustynne krajobrazy. Dee Molenaar jest autorem obrazu namalowanego akwarelą, czego dokonał najwyżej w historii. Alpinista namalował ów obraz, znajdując się w wyprawowym namiocie podczas wspomnianej wcześniej burzy. Molenaar namalował z pamięci bazę pod K2, umieszczając sylwetkę góry w drugim planie.

Dee Molenaar z książką „In Memoriam Tadeusz Piotrowski. K2 1986”

Dziś Dee Molenar obchodzi swoje 100 urodziny. Jednym z prezentów, które otrzymał z tej okazji, jest książka K2 In Memoriam Tadeusz Piotrowski autorstwa Danuty Piotrowskiej. Dee otrzymał egzemplarz w prezencie od znanego polskiej społeczności górskiej Boba A. Schelfhouta Aubertijna, pasjonata gór i eksperta w tematyce związane z Karakorum oraz historią podboju ośmiotysięczników. Dziś pozostaje nam dołączyć się do życzeń wszelkiej pomyślności dla szanownego seniora.

Specjalne podziękowania kieruję do Danuty Piotrowskiej oraz do Boba.

Bartek Andrzejewski

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  logo biale_proste2

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Statystyki

  • Artykułów: 9269
  • Odsłon artykułów: 25350290
  
  ';