Opowiadania

Dlaczego góry są święte?

Olimp

Niemal każda, nawet wyrosła na pustyni czy niezmierzonych nizinach religia, często w swej mitologii, treści wierzeń czy tradycji posiada wzmianki o górach. Wzniesienia świata są nieodłącznym krajobrazem, scenerią wydarzeń religijnych, które przecież po dziś dzień mają niebagatelny wpływ na życie każdego z nas.

Czytaj więcej...

Šíp cz.IV - Informacje praktyczne

sip

Szlaki na Šíp zaczynają się we wioskach Žaškov, Stankovany i na przystanku kolejowym Kraľovany zastávka, kilka kilometrów za Dolnym Kubinem. Dojazd z Zakopanego zajmuje półtora godziny, z Bielska-Białej nieco ponad dwie godziny.

Czytaj więcej...

Jan Paweł II w Tatrach

Jan Paweł II

Tatry kochał, Tatry znał i często tu bywał – jeszcze przed II wojną światową. Nawet jako papież o Zakopanem i Podhalu nie zapomniał. Jako że 2 kwietnia tego roku, minęła już XII rocznica śmierci, chcieliśmy przedstawić, parę „górskich” wspomnień z Ojcem Świętym nierozerwalnie związanych.

Czytaj więcej...

Šíp cz.III - Znakarz Pana Boga

sip

Podziwianie widoków należy rozbić na dwie tury. Z przedwierzchołka Šípu wspaniale prezentuje się krywańska część Małej Fatry. Z wierzchołka głównego natomiast wcale jej nie widać, gdyż zasłonięta jest lasem. Wspaniale prezentuje się natomiast przełom Wagu. Zachwyca Chocz, czarują ośnieżone wierzchołki Tatr na horyzoncie.
Na wierzchołku warto pomyśleć o jednym z mieszkańców dawnego Podšípu, Lácku Chorvácie, który wytyczył ścieżkę na szczyt i starał się o nią, póki starczyło mu sił i nie odszedł "zajmować się szlakami u Pana Boga" w 2011 roku.

Czytaj więcej...

„Wirtualnej wycieczki” ciąg dalszy... (czyli Rohacze lub Rakoń, Grześ i Bobrowiec)

rohacze i rakoń

Po krótkim pobycie „na dole” (w jaskiniach i na Symbolicznym Cmentarzu), pora znów „wrócić” na grań i kontynuować zdobywanie tatrzańskich szczytów Tatr Zachodnich. Naszą „wirtualną wycieczkę” skończyliśmy na Wołowcu i zeszliśmy stąd do schroniska w Dolinie Chochołowskiej. Teraz, czas ruszyć ”w góry”...

Czytaj więcej...

Šíp cz.II - Podšíp, z wizytą w dawnych czasach

sip

Docieramy na rozległą polanę. Za plecami rozpościera się piękny widok na najbardziej reprezentacyjną parę szczytów Małej Fatry — obły, kopulasty Stoh i najeżony setką ostrych skał Veľký Rozsutec. Na skraju polany, w cieniu ogromnego, wspaniałego kasztana rozłożyło się kilkanaście pięknych, drewnianych domków dawnej osady Podšíp.

Czytaj więcej...

Betonowe Tatry

tatry

Ostatnio czytałem w jednym magazynie duży felieton poświęcony Tatrom, Podtatrzu i całemu Podhalu. I piszę o tym dlatego, bo chciałbym zwrócić uwagę na niezwykle istotny problem „naszych czasów”. Chodzi o to, że ta tytułowa cała „tatrzańska okolica” momentami coraz mniej ma wspólnego z tymi sielskimi górskimi klimatami, widokami i góralską, dawną tradycją.

Czytaj więcej...

Šíp cz.I - Pociąg z Austro-Węgier

sip

Czekamy na stacji kolejowej w Parnicy na pociąg, który weźmie nas w okolicę sąsiednich Królewian, gdzie zaczyna się szlak na Šíp. Linię kolejową Kraľovany-Trstená zbudowano w 1898 roku. Wewnątrz stacji, w pomieszczeniu obsługi znajduje się wspaniałe, zielone ustrojstwo z tamtych czasów pełne pokręteł, przekładni i liczników ze staromodnymi wskazówkami.

Czytaj więcej...

Wyprawa Rekina w Andy i zdobycie Aconcaguy

Andy

Pomysł wejścia na Aconcague narodziła się w schronie "Valocie" tuż pod Mount Blanciem w 2016 roku kiedy to pogoda zmusiła nas do zostania na noc. Poznałem, tam człowieka, który mnie mocno zainspirował do  kontynuacji następnych wyjść w góry którą zaszczepili mi rodzicie we wczesnych latach dzieciństwa.
Mogę Tu śmiało przedstawić to Zbyszek Bąk. Po zejściu już z blancka szybko ze swoją grupą załapaliśmy bakcyla i umówiliśmy się na przyszły rok.

Czytaj więcej...

Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

male dolomity

Popularne

Blogi

FundacjaTOPR 271x62_v1

TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

Statystyki

  • Artykułów: 7459
  • Odsłon artykułów: 20420533

';