Popularne

Blogi

FundacjaTOPR 271x62_v1

TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

Statystyki

  • Artykułów: 6517
  • Odsłon artykułów: 17114094

Opowiadania

Etiopia - obrazki z dachu Afryki II część V

etiopia

Mieszkanie na tym zboczu to na standardy tych okolic zapewne coś jak mieszkanie przy Zakopiance u nas. W okolicy, jeśli dobrze zrozumiałem, w jednej z szop (na szczęście zamkniętej na kłódkę) znajdował się skład dynamitu, używanego przy budowie drogi. Dla spokoju ducha nie dopytywałem o szczegóły.

Czytaj więcej...

Etiopia - obrazki z dachu Afryki II część I

Etiopia po burzy

Są to góry ze zwietrzałego kamienia, w kolorze brązu i miedzi, zakończone u szczytu płasko i tak gładko, że zwieńczenia te mogłyby służyć za naturalne lotniska. Lecąc nad nimi samolotem, widzi się stojące tam biedne chatki, gliniane lepianki bez wody i światła. Od razu nasuwa się pytanie — jak ci ludzie tam żyją? Z czego? Co jedzą? Dlaczego tam są? W takich miejscach, w południe, ziemia musi mieć temperaturę kipiącego żużla, palić stopy, zamieniać wszystko w popiół. Kto skazał ich na to podniebne, upiorne wygnanie? Dlaczego? Za jakie winy? Nigdy nie miałem okazji wspiąć się do tych samotnych osad i szukać odpowiedzi.

Czytaj więcej...

Etiopia - obrazki z dachu świata II część IV

etiopia

Góra nazywa się w języku amharskimራስ ደጀን lub ራስ ዳሸን. Mniej biegłym w etiopskim piśmie czytelnikom wyjaśnię, że tę pierwszą nazwę przeczytamy "ras dedżen", a tę drugą "ras daszen". Pierwszy człon nazwy — "Ras" oznacza w języku amharskim głowę. W ten sposób określa się przywódcę. Tytuł Ras był niegdyś najwyższym w hierarchii wojskowej i był odpowiednikiem naszego generała. Określali się w taki sposób również zwierzchnicy etiopskiego kościoła, a nawet cesarze.

Czytaj więcej...

Góry Chamar-Daban polskim i szamańskim śladem – Część XI

Góry Chamar-Daban polskim i szamańskim śladem – Część XI

Benedykt Dybowski nie był, rzecz jasna, jedynym Polakiem, którego losy zostały związane w XIX wieku z Buriacją. Do miejscowości Tunka, od której nazwę wzięła cała dolina, trafiło po Powstaniu styczniowym wielu polskich duchownych katolickich.

Czytaj więcej...

Etiopia - obrazki z dachu Afryki II część III

etiopia

Z takim krajobrazem Etiopia teoretycznie miałaby szanse na zostanie drugą Szwajcarią. W tle piękny masyw gór Beroch Wuha oraz Silki (4420 m), jednego z najwyższych szczytów pasma. U ich podnóży idzie "koneserski" wariant zejścia z Gór Simien do wioski Adi Arkay.

Czytaj więcej...

Góry Chamar-Daban polskim i szamańskim śladem – Część X

Góry Chamar-Daban polskim i szamańskim śladem – Część X

Oddajmy głos Benedyktowi Dybowskiemu: "Na Burjatów których Sybiracy nazywają "bratskimi", patrzaliśmy ja, Marjan Dubiecki i Stanisław Kietliński, jak na przodków naszych z perjodu życia pasterskiego, jak na prarodziców w uczuciach, myślach, poglądach. Z tą miłością, że tak nazwę rodzinną, obcowaliśmy z niemi".

Czytaj więcej...

Etiopia - obrazki z dachu Afryki II część II

etiopia

W sezonie w Górach Simien pogoda jest niemal codziennie taka sama. Zimna noc, chłodny poranek, słoneczne, parne i bardzo gorące okolice południa, następnie przyjemne umiarkowane temperatury z lekkim wiaterkiem, nadejście chmur i późnopopołudniowa ulewa i piękny wieczór.
Na zdjęciu las drzewiastych wrzośców (Erica arborea) w okolicach pierwszego obozu — Sankaber. Ten las nie wydawał dźwięków. Ten las WYŁ. Cykady generowały natężenie dźwięku godne death metalowego koncertu.
Najczęstsza wielodniowa marszruta w Górach Simien zakłada spanie w czterech obozach.

Czytaj więcej...

Góry Chamar-Daban polskim i szamańskim śladem – Część IX

Góry Chamar-Daban polskim i szamańskim śladem – Część IX

Wyjazd do Doliny Tunkińskiej, do miejscowości Arszan był równocześnie wizytą złożoną w Republice Buriacji, położonej między Mongolią, górami Sajan Wschodni z najwyższym szczytem Munku Sardyk, górami Chamar-Daban a Bajkałem. Drogi prowadzą tu dwie: z Rosji, od strony Morza Syberii i z Mongolii, od jeziora Chubsuguł.

Czytaj więcej...

Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"