Raz do roku w Podlesicach na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej ma miejsce wyjątkowa impreza, na którą zjeżdżają grotołazi z całej Polski. Speleokonfrontacje, bo to o nich mowa w tym roku zorganizowane zostały już po raz XXI, przez wszystkie te lata bez zmian organizatorem jest Speleoklub Dąbrowa Górnicza.

“Speleokonfrontacje prócz imprezy zrzeszającej środowisko mają na celu przegląd działalności jaskiniowej, a coraz częściej również kanioningowej z ostatniego roku” wyjaśnia Iza Włosek, prezes Speleoklubu Dąbrowa Górnicza oraz spiritus movens spotkań jaskiniowców. W tegorocznych spotkaniach oprócz projekcji filmowych odbyło się wiele prezentacji. Piątkowy wieczór rozpoczęła tym samym prezentacja poświęcona 60-leciu zdobycia przez Polaków niegdyś najgłębszej jaskini świata Gouffre Berger we Francji – pierwszej 1000 metrowej jaskini świata. Piątkowy wieczór uświetniły opowieści uczestników tych wypraw, ich zdjęcia oraz wspominki.

W sobotę natomiast panel pokazów filmowych został poprzedzony prelekcjami kolejno Janusza Krukowskiego “Malowane jaskinie rejonu Ariege (Francja)”, Jacka Szczygła “Co skrywają Czerwone Wierchy?”, Piotra Hercoga o projekcie “Hercog Mountain Challenge” oraz Krzysztofa Starnawskiego o nurkowaniu jaskiniowym “Hranicka Propast 404m”. Za swój wyczyn Krzysztof pretenduje do miana National Geographic People’s Choice Adventurer of the Year. To niezwykle prestiżowa nagroda przyznawana za niebywałe osiągnięcia w świecie wyczynu i eksploracji, co ciekawe prelekcja ta była tak naprawdę video – konferencjo - prelekcją gdyż Krzysztof przeprowadził ją live z Meksyku.

Speleopasja rodzi się od najmłodszych lat fot. Michał OsuchSpeleopasja rodzi się od najmłodszych lat fot. Michał Osuch

Najmłodsi uczestnicy biegu grotołaza fot. Michał OsuchNajmłodsi uczestnicy biegu grotołaza fot. Michał Osuch

Po godzinie 16.00 główna sala konferencyjna wypełniła się po brzegi zainteresowanymi przeglądem działalności jaskiniowej. Autorzy krótkometrażowych filmów przedstawiali dokonania eksploracyjne z ostatniego roku. Wśród prezentacji znalazły się filmy autorstwa:
1. Andrzej Dajek – Czarnogóra Maganik 2016
2. Beata Nawrotkiewicz – Każdy kiedyś był kursantem
3. Dariusz Bartoszewski – Hagengebirge 2016
4. Magda Słupińska – Nowe życie Szachownicy
5. Krzysztof Juszyński – Na patencie
6. Olo Dobrzański – Ticino. Suma wszystkich strachów.
7. Kacper Konior – Lodowy kras, Spitsbergen
8. Michał Ciszewski – Leoganger Steinberge 2016
9. Alicja i Sebastian Szczepaniak – Spiral Cave – Czarnogóra 2014-2016
10. Krzysztof Juszyński – Magducha
11. Jakub Nowak – Jedna jaskinia
12. Robert Pest – Explo Sureanu 01
13. Krzysztof Papuga Kmita – Aven Dobrin Romania

Poza konkursem zaprezentowano jeszcze filmy autorstwa:
1. Andrzej i Michał Ciszewscy – Chiny 2015, Wyprawa Centralna KTJ PZA
2. Zbigniew Grzela – Picos 2016
3. Arkadiusz Brzoza – Picos de Europa
4. Kazimierz Szych – Dwie jedynki dwie dwójki

Kiermasz odzieży i sprzętu outdoorowego fot. Michał OsuchKiermasz odzieży i sprzętu outdoorowego fot. Michał Osuch

Krótkometrażowe filmy dokumentujące osiągnięcia eksploracyjne zgłoszone do konkursu walczyły o nagrodę publiczności, nagrodę jury oraz zaszczytne miano wyczynu roku. W skład tegorocznej kapituły weszły osoby związane z działalnością jaskiniową: Paulina Szelerewicz - Gładysz - redaktor naczelna kwartalnika Jaskinie, Ewa Libera - instruktor taternictwa jaskiniowego, polarnik oraz członek Speleoklubu Dąbrowa Górnicza, Janusz Baryła (STJ KW Kraków), Petr Rehak - właściciel hurtowni Fatra - dystrybutor marek Tendon /Kong,  Janusz Płodzień (członek Speleoklubu Dąbrowa Górnicza), Iza Pałygiewicz KTJ/SW) oraz Zenon Kondratowicz ze Speleoklubu Bobry Żagań będący wielokrotnym laureatem poprzednich edycji speleokonfrontacji. To do nich należało trudne zadanie wyłonienia trzech najlepszych prezentacji.

Jury tegorocznych speleokonfrontacji fot. Michał OsuchJury tegorocznych speleokonfrontacji fot. Michał Osuch

Spiritus movens speleokonfrontacji Iza Włosek fot. Michał OsuchSpiritus movens speleokonfrontacji Iza Włosek fot. Michał Osuch

6 Blisko 400 osób przewinęło się przez tegoroczne speleokonfrontacje fot. Michał OsuchBlisko 400 osób przewinęło się przez tegoroczne speleokonfrontacje fot. Michał Osuch

W niedzielne południe jury przedstawiło werdykt. Tym samym nagrodę jury za najlepszą prezentację otrzymali:
I miejsce: Michał Ciszewski i Agata Klewar- Krakowski Klub Taternictwa Jaskiniowego
"Leoganger Steinberge 2016"
II miejsce: Dariusz Bartoszewski- Sopocki Klub Taternictwa Jaskiniowego
"Hagengebirge 2016"
III miejsce: Jakub Nowak- Krakowski Klub Taternictwa Jaskiniowego "Jedna Jaskinia"
Nagrodę publiczności zaskarbili sobie:
I miejsce: Beata Nawrotkiewicz- Speleoclub Wrocław "Każdy kiedyś był kursantem"
II miejsce: Dariusz Bartoszewski- Sopocki Klub Taternictwa Jaskiniowego "Hagengebirge 2016
III miejsce: Alicja i Sebastian Szczepaniak- Sopocki Klub Taternictwa Jaskiniowego
"Spiral Cave- Czarnogóra 2014-2016"

Wyczynem Roku okrzyknięto natomiast, z miażdżącym zwycięstwem nad innymi, Krzysztofa Starnawskiego. Jego sukces jest związany z pobiciem rekordu głębokości w nurkowaniu jaskiniowym w jaskini Hranicka Propast w Czechach.

Podczas speleokonfrontacji prezentowano krótkometrażowe filmiki będące podsumowaniem sezonu fot. Michał OsuchPodczas speleokonfrontacji prezentowano krótkometrażowe filmiki będące podsumowaniem sezonu fot. Michał Osuch

Pokazy zakończył koncert wrocławskiego zespołu „jaskiniowego” Chałos fot. Michał OsuchPokazy zakończył koncert wrocławskiego zespołu „jaskiniowego” Chałos fot. Michał Osuch

Speleokonfrontacjom towarzyszyły również liczne imprezy dodatkowe, w tym bieg grotołaza organizowany z myślą o najmłodszych uczestnikach imprezy, których z roku na rok przybywa. Sobotnią noc natomiast rozpoczął koncert wrocławskiego zespołu “Chałos”, który w rytm znanych szlagierów wyśpiewywał pieśni wielbiące jaskinie i tematy około - jaskiniowe. Następnie ognisko w strugach deszczu oraz dyskoteka do białego rana.

Speleokonfrontacje co roku ściągają do Podlesic blisko 400 osób, które właśnie tutaj mają okazję zintegrować się, posnuć plany o kolejnych wyjazdach i wyprawach oraz korzystając z bliskości jurajskich skał i jaskiń co nieco potrenować. O popularności imprezy niech świadczy statystyka sporządzona przez organizatora. W piątkowym panelu Gouffre Berger uczestniczyło 135 osób. W sobotnich pokazach uczestniczyło 375 osób. W Biegu Młodego Grotołaza udział wzięło 12 zapaleńców, w wieku od 2 do 13 lat. Na grillu przygotowano 50 kg kiełbasy i 20 kg kaszanki - wszystko zjedzono. Rozdano 400 sztuk breloczków z nietoperzami.

Speleokonfrontacje są imprezą otwartą, gdzie można przybyć nie będącym osobą zrzeszoną w jednym z 28 klubów o jaskiniowym profilu działalności w naszym kraju. Wystarczy miłość do gór oraz chęć spędzenia weekendu w miłym, rozrywkowym i zabawnym gronie. Organizacja XXII Speleokonfrontacji dopiero za rok, natomiast w najbliższy piątek 25 listopada Speleoklub Dąbrowa Górnicza serdecznie zaprasza do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Górniczej na ul. Kościuszki 25 na godzinę 18.00 wszystkich tych, którzy chcieliby zobaczyć nagrodzone w tym roku prezentacje. Wstęp oczywiście wolny. Zapraszamy w imieniu organizatorów.

Paulina Polly Wierzbicka
pollyenespana.blogspot.com