Jak wzywać pomoc w górach?

Kategoria: Bezpieczeństwo / Górskie ABC

Wzywanie pomocy w górach jest być może jedną z najważniejszych umiejętności, które powinien posiąść turysta wybierający się na szlak. Od tego może zależeć nasze zdrowie lub nawet życie. Nieumiejętnie dawane sygnały mogą nie zostać odczytane lub osoby postronne mogą je źle zinterpretować.


PAMIĘTAJ
Jeżeli zdarzy się wypadek to czas dotarcia służb ratowniczych na jego miejsce jest NAJWAŻNIEJSZY. Dlatego ważną rzeczą jest, aby aby dawać jasne i łatwe w interpretacji sygnały.

Jak wezwać pomoc?

Najłatwiej wezwać pomoc używając telefonu komórkowego. Telefony do służb ratowniczych TOPR i GOPR to:

TOPR - (18) 20 634 44

GOPR - każda z grup ma osobny telefon alarmowy. Poniżej znajdziesz je wyszczególnione:

Grupa Bieszczadzka GOPR (013) 463 22 04
Grupa Krynicka GOPR (018) 471 29 33
Grupa Podhalańska GOPR (018) 267 68 80
Grupa Beskidzka GOPR (033) 829 69 00
Grupa Jurajska GOPR (034) 315 20 00
Grupa Wałbrzysko-Kłodzka GOPR (074) 842 34 14
Grupa Karkonoska GOPR (075) 752 47 34

Numery wspólne dla TOPR i GOPR (pokrywające całkowicie rejony górskie na terenie Polski): 601 100 300 (numer bezpłatny dla abonentów sieci PLUS GSM); 985.

Możesz także skorzystać z bezpłatnego, ogólnego numeru telefonu - 112. Numer ten działa także w przypadku, gdy masz zablokowany telefon, gdy nie masz możliwości wykonać żadnego połączenia (np. w przypadku telefonów na kartę, gdy skończy nam się gotówka na koncie).
Jak wzywać pomoc?Co powinieneś KONIECZNIE podać w komunikacie alarmowym:
1. określ miejsce, w którym zdarzył się wypadek (jeżeli nie masz kontaktu osobistego z poszkodowanym - staraj się określić w miarę jak najwierniej miejsce zdarzenia)
2. powiedz, co się stało, w jakim stanie znajduje się poszkodowany - jeżeli była udzielana pomoc, zaznacz jaka.
3. określ wiek poszkodowanego
4. spróbuj scharakteryzować w co ubrany jest poszkodowany.


Jeżeli nie masz możliwości użycia telefonu komórkowego:
W skali międzynarodowej, w celu wezwania pomocy stosuje się sygnały świetlne i dźwiękowe. Pomoc wzywa się nadając sygnał 6 razy na minutę. Informacja o tym, iż sygnał został odebrany otrzymujemy sygnałem nadawanym 3 razy na minutę. Informacją wizualną dla pilota śmigłowca lub w przypadku ratownictwa z powietrza jest odpowiednie ustawienie naszej sylwetki. Jeżeli pomoc jest potrzebna - unosimy do góry obie ręce, tak, aby całe nasze ustawienie przypominało literę Y - YES.
Jeżeli nie potrzebujemy pomocy, wznosimy do góry tylko jedną rękę, druga pozostaje opuszczona wzdłuż naszego ciała - sylwetka przypomina wówczas literę N - NO.
Bardzo ważne jest, aby turyści NIE POZDRAWIALI załogi śmigłowca. Może to bowiem zostać błędnie odczytane przez pilota i sprawiać wrażenie, że pomoc jest potrzebna.Ułożenie rąk przy wzywaniu pomocy


Aby pomoc była łatwa w odczytaniu/zauważeniu przez inne osoby:
1. odwróć się w stronę, gdzie mogą przebywać ludzie (np. w stronę szlaku, trasy)
2. gdy usłyszysz głosy lub zobaczysz ludzi - staraj się im dać znak o tym, ze potrzebujesz pomocy np. przy pomocy sygnałów świetlnych lub dźwiękowych. Rób to zgodnie z powyższą skalą międzynarodową. Jest to o tyle ważne, aby żądanie pomocy nie zostało pomylone z przypadkowym krzykiem lub zabawą.
3. gdy poszkodowany znajduje się w eksponowanym terenie a Ty masz do niego dostęp - staraj się go umieścić w możliwie jak najbezpieczniejszym miejscu (uważaj! obrażenia poszkodowanego mogą uniemożliwić jego przemieszczenie. Wówczas staraj się możliwie zabezpieczyć go w miejscu, w którym sie znajduje).
4. w przypadku, gdy nie masz możliwości o osobistym poinformowaniu służb ratowniczych o wypadku a znajdujesz się na szlaku, trasie narciarskiej, jakiejkolwiek innej trasie uczęszczanej przez ludzi - poproś pierwszą napotkaną osobę o możliwie jak najszybszą informację służb ratowniczych o zdarzeniu.

Informacja o zaginięciu
Jeżeli podejrzewasz zaginięcie turysty/partnera powiadom o tym służby ratownictwa. Jeżeli osobą zaginiona jest ktoś, kto zostawił Ci informację o wyjściu w góry i tzw. godzinę alarmowa, czyli czas od którego jesteś zobligowany do poinformowania służb ratowniczych o zaginięciu - poinformuj o tym ratownika dyżurnego. Zostaw także informację o planowanej przez turystę trasie - może to w znacznym stopniu ułatwić poszukiwania oraz koniecznie swoje dane osobowe.

źródło: http://wegorz23.avx.pl/

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  logo biale_proste2

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Statystyki

  • Artykułów: 8024
  • Odsłon artykułów: 22626677
  
  ';