Międzynarodowa Komisja Ratownictwa Górskiego IKAR - CISA została powołana w 1948 roku. Jest największą na świecie organizacją zrzeszającą górskie służby ratownicze krajów Europy i Ameryki Północnej. W organizacjach tych działa blisko 50 tysięcy ratowników górskich, których głównym zadaniem jest niesienie pomocy osobom poszkodowanym na terenach górskich. W większości ratownicy działają jako wolontariusze - nie pobierają za niesiona przez siebie pomoc żadnych środków finansowych.

Komisja zajmuje się przede wszystkim współpracą z jednostkami ratownictwa górskiego na gruncie międzynarodowym. Głównym zadaniem Organizacji jest wypracowanie i przekazywanie standardów z zakresu udzielania najbardziej fachowej pomocy turystom górskim, którzy ulegli wypadkom lub znaleźli się w stanie nagłego zagrożenia zdrowia lub życia.

 

Międzynarodowa Komisja Ratownictwa Górskiego IKAR-CISA

 

Ważnym elementem działalności Komisji są również działania prowadzące do zwiększenia świadomości wszelkich zagrożeń związanych z turystyką górską, wypracowanie zasad prowadzących do zapobiegania wypadkom górskim i zwracanie szczególnej uwagi na zasady profilaktyki.

Główne cele Stowarzyszenia urzeczywistniane są przez cztery specjalistyczne komisje (Komisja Ratownictwa Naziemnego; Komisja Służb Lawinowych; Komisja Ratownictwa z Powietrza; Komisja Medycyny Wypadków Nagłych), które zrzeszają najlepszych specjalistów, fachowców oraz rzeczoznawców z poszczególnych dziedzin.

Dzięki współpracy wszystkich członków poszczególnych komisji, opracowuje się metody postępowania w określonych przypadkach, które następnie są przekazywane ratowniczym organizacjom stowarzyszonym.

Naczelnym organem IKAR-CISA jest Zgromadzenie Delegatów, przewodniczy mu Przewodniczący, którym obecnie jest Martin Schori.

Siedziba Komisji mieści się w Szwajcarii.

(c)Anna Łazowska & Andrzej Małysz

źródło: http://wegorz23.avx.pl