Rys. schem. budowa łokcia: ścięgna i kości Artykuł doświadczonego wspinacza Barta van Deenen'a, który opracował dla siebie metodę rozćwiczenia "łokcia tenisisty". Pamiętajcie jednak, że filmik ten ma charakter jedynie pokazowy i tylko lekarz lub rehabilitant udzieli Wam profesjonalnych porad jak wrócić do pełni zdrowia. Nie stosujcie żadnego rodzaju leczenia na własną rękę!

 

{youtube}UHXpMPQ4sNM{/youtube} przyrząd do ćwiczeń "Jako spełniony wspinacz nie ominęła mnie dość popularna kontuzja w tym sporcie - łokieć tenisisty. Cierpiałem przez 3 lata (2005 - 2008) w międzyczasie stosując standardową terapię: obkładanie lodem, odpoczynek, zastrzyki z kortykosteroidów nic nie pomogło. W najgorszym momencie nawet proste czynności jak mycie włosów, zamykanie drzwi do auta bolały.


Po tym jak usłyszałem, że nawet operacja może dać mi tylko 50% szans na wyzdrowienie, byłem zdesperowany. Szukając w internecie znalazłem kilka obiecujących stron i artykułów o dość ekscentrycznym ćwiczeniu, które pomogło kilku profesjonalnym piłkarzom z urazami ścięgna Achillesa oraz rzepki wrócić do pełni sił.

Zdołałem dostosować ich program ćwiczeń do moich potrzeb. Efekty były całkiem zdumiewające. Po 4 tygodniach zniknął ból przy wykonywaniu codziennych czynności, a po 4 miesiącach mogłem wspinać się na swoim normalnym poziomie. Ćwiczenie daje szubko pierwsze rezultaty, już po 2 tygodniach można zauważyć postęp. Po 7 miesiącach ćwiczeń byłem całkowicie wolny od bólu."


Bart van Deen

przyrząd do ćwiczeń Jak trenować:
Na początku zacznij z małym obciążeniem i niewielkim dystansem (np. 0,5kg i 15cm). Ćwiczenie musi zadawać lekki ból, ale nie aż tak wielki by utrzymywał się on po zakończeniu sesji. Optymalnie jest wykonywać 10 lub 20 powtórzeń w ciągu dnia. W miarę postępów wydłużaj dystans i zwiększaj obciążenie. Pamiętaj, żeby po zwiększeniu obciążenia zmniejszyć dystans, wtedy obciążenie na łokieć pozostanie mniej więcej takie samo. źródło: ukclimbing.com