Korona Himalajów i Karakorum, nazywana także niezbyt precyzyjnie Koroną Himalajów, to 14 ośmiotysięczników, z czego 10 znajduje się w Himalajach, a 4 w Karakorum.

Do tych najwyższych szczytów na Ziemi zaliczamy:
- Mount Everest (8850)
- K2 (8611)
- Kanczendzonga (8586)
- Lhotse (8516)
- Makalu (8463)
- Czo Oju (8201)
- Dhaulagiri (8167)
- Manaslu (8156)
- Nanga Parbat (8126)
- Annapurna I (8091)
- Gaszerbrum I (8068)
- Broad Peak (8047)
- Gaszerbrum II (8035)
- Sziszapangma (8013)

Wśród nich wyróżniamy 5 ośmiotysięczników wysokich, mających prawie lub ponad 8500 m n.p.m. – Makalu (8481), Lhotse (8516), Kanczendzonga (8586), K2 (8611) i Mount Everest (8848).

Namiętność do kolekcjonowania ośmiotysięczników na przestrzeni lat zaprowadziła jak dotąd na wszystkie ich szczyty 33 osoby. Niniejszy artykuł jest początkiem cyklu poświęconego zdobywcom Korony Himalajów i Karakorum i Reinholdowi Messnerowi – pierwszemu zdobywcy tej Korony.

Reinhold Messner urodził się 17 września 1944 r. we Włoszech, gdzie dorastał w otoczonej górami wiosce Villnöss. Od wczesnych lat życia wspinał się z ojcem, który zaszczepił mu miłość do gór, a później także z bratem Güntherem i szybko stali się jednymi z najlepszych wspinaczy w Europie.

Reinhold Messner - fot. GianAngelo Pistoia (Wikipedia)Reinhold Messner - fot. GianAngelo Pistoia (Wikipedia)

To właśnie Messner był jednym z pierwszych entuzjastów alpejskiego stylu wspinaczki w Himalajach - był zwolennikiem wspinania z lekkim sprzętem, przy minimalnej ilości obozów pośrednich i poręczówek, a także minimalnej pomocy z zewnątrz, starał się nie korzystać z tragarzy. Odrzucił również wspinaczkę z tlenem - w 1978 r. jako pierwszy wszedł na Mount Everest (8848) bez użycia tlenu! W tamtych czasach uważano, że taki wyczyn z pewnością skończy się śmiercią. Kwintesencja górskiego ABC Messnera to: no artificial oxygen, no bolt, no communication (bez sztucznego tlenu, bez haków, bez komunikacji).

Napisanie górskiego życiorysu Messnera to nie lada wyzwanie, bo jego osiągnięcia na tym polu są ogromne i trudno czegoś nie pominąć, stąd poniżej tylko najważniejsze fakty. Przeszedł w sumie około 3500 dróg alpinistycznych, a w tym około 100 pierwszych przejść. Alpejski dorobek Messnera stawia go w gronie najwybitniejszych wspinaczy i mimo jego himalajskich dokonań warto pamiętać, że jest przede wszystkim autorem niesamowitych samotnych przejść w Alpach i Dolomitach.

Rok 1970 był w jego życiu przełomowym. Zaproszony przez niemiecki zespół do wyprawy na dziewiczą ścianę Rupal na Nanga Parbat, pojechał wraz z bratem Güntherem. Obaj stanęli na szczycie Nagiej Góry, jednak sukces został okupiony tragedią i brat Messnera pozostał w górach na zawsze, natomiast Messner w efekcie odmrożenia stracił 7 palców. Po amputacji nie był już w stanie pokonywać trudnych skalnych dróg i skupił się na górach wysokich. Wydarzenia te dały początek kolekcjonowaniu Korony Himalajów i Karakorum, co zajęło mu 16 lat. W 1986 r. został pierwszy człowiekiem, który zdobył wszystkie czternaście ośmiotysięczników świata. Na wszystkie wierzchołki wszedł bez użycia tlenu. Jednocześnie w 1986 r. skompletował Koronę Ziemi – najwyższe szczyty wszystkich kontynentów i dokonał tego jako piąty człowiek na świecie.

Reinhold Messner - fot. GianAngelo Pistoia (Wikipedia)Reinhold Messner - fot. GianAngelo Pistoia (Wikipedia)

Messner znany jest przede wszystkim jako himalaista, jednak jego życiorys jest o wiele bogatszy. Jest autorem przeszło 50 książek, w których upamiętnił swoje wyprawy, a także opublikował liczne artykuły w prasie. Jest także jednym z największych podróżników XX w. – m.in. przetrawersował wschodni Tybet, Bhutan ze wschodu na zachód, przeszedł pustynię Takla Makan z południa na północ, samotnie przeszedł pustynię Gobi, przetrawersował Grenlandię z południowego wschodu na północny-zachód, przetrawersował także północy lądolód Patagonii. Jest też polarnikiem – zdobył biegun południowy.

W latach 1999 - 2004 zajmował się działalnością społeczną i polityczną. Był posłem do Parlamentu Europejskiego z ramienia Federacji Zielonych, zajmując się m.in. zagadnieniami praw człowieka oraz bezpieczeństwa i polityki obronnej.

W kolejnym etapie życia skupił się na projekcie powołania muzeum górskiego w Południowym Tyrolu „Messner Mountain Museum”, co ostatecznie miało miejsce w 2006 r. i dziś muzeum posiada 6 oddziałów.

Anna Makowska

 

Źródła:
Wielka Encyklopedia Gór i Alpinizmu tom VI, Wydawnictwo Stapis
Wikipedia