Dobrosława Miodowicz-Wolf (Mrówka)

Kategoria: Artykuły / Ludzie Gór

Dobrosława Miodowicz- Wolf, dla przyjaciół – Mrówka. Znakomita alpinistka, himalaistka i etnograf. Reprezentantka starej szkoły wspinania. Działała w myśl absolutnego solidaryzmu względem partnerów górskich.

Dobrusię zapamiętaliśmy jako osobę o pięknym wnętrzu. Była świetną koleżanką, zawsze można było liczyć na jej pomoc, stanowiła pewne, silne oparcie dla współtowarzyszy. Do końca pozostała wierna swoim ideałom. Dzięki jej pomocy udało się uratować dwójkę alpinistów. Sama jednak stała się ofiarą bezwzględnej, surowej góry K2.

Urodziła się w 1953 roku w Krakowie. Była żoną znanego polskiego wspinacza – Jana Wolfa oraz siostrą polityka – Konstantego Miodowicza. Wspinała się w Tatrach, Alpach, Kaukazie, a także w Pamirze i Karakorum. Znakomicie sprawdzała się w roli instruktora taternickiego, a w 1983 roku została również trenerem alpinizmu. Pseudonim Mrówka świetnie do niej pasował, gdyż była drobna, pracowita i wytrzymała.

dobroslawa-miodowicz-wolf-2-m

Dobrosława Miodowicz-Wolf fot. www.irys.fijal.org.pl

Dobrosława swój wspinaczkowy debiut zaliczyła w 1970 roku. Pokonała wiele wymagających dróg w Tatrach Wysokich. Do jej największych tatrzańskich osiągnięć należy zaliczyć pierwsze zimowe wejście wschodnim filarem Zadniej Baszty z 1972 roku, zimowe przejście Drogą Koguta na Mały Jaworowy Szczyt z 1976 roku oraz zimowe przejście Wschodniej Ściany Ganku z 1979 roku. Wytyczyła także nowe drogi na Zamarłej Turni i na Wołowej Turni.

Na podbój Alp wyruszyła w 1976 roku. Dokonała wówczas drugiego przejścia drogą Guillota na Mont Blanc du Tacul. Jeszcze w tym samym roku zaliczyła drogę Philipp-Flamm na północno-zachodniej ścianie Punta Tissi w Dolomitach. W 1977 roku uczestniczyła w damskiej wyprawie w Kaukaz. Wraz z Anną Okopińską i Haliną Krügier-Syrokomską dokonały pierwszego kobiecego przejścia drogi przez Deskę na północnej ścianie Ułłu Tau Czarna. Rok 1978 zaowocował kolejnymi, cennymi zdobyczami. Należy do nich zaliczyć przejście kuluarem Couturiera na północnej ścianie Aiguille Verte wspólnie z Barbarą Sienicką-Kalmus. oraz pokonanie drogi Voie Major na wschodniej ścianie Mont Blanc wraz z Maciejem Berbeką. W 1979 roku w ciągu czterech dni uporała się z drogą przewodników na północnej ścnianie Petit Dru, zmierzyła się również z północną ścianą Marmolada di Rocca oraz Via Paolo VI na Filarze Trofany.

dobroslawa-miodowicz-wolf-1-m

Dobrosława haczy w skałkach kobylańskich fot. www.irys.fijal.org.pl

Fascynacja wspinaczką doprowadziła Dobrosławę w góry najwyższe. W 1980 roku zdobyła swój pierwszy siedmiotysięcznik, a mianowicie - Szczyt Korżeniewskiej w Pamirze. Stanęła również na wierzchołku Piku Komunizmu. W 1984 roku wzięła udział w wyprawie na K2, dotarła wówczas do wysokości 7350 m. Rok później, podczas wyprawy na Nanga Parbat udaje jej się przekroczyć magiczną granicę 8000m. Dokładnie 14 lipca 1985 roku podczas samotnego ataku szczytowego osiągnęła wysokość 8050m. W 1986 roku Dobrusia wzięła udział w kolejnej wyprawie na K2. Wspólnie z Anną Czerwińską, Wandą Rutkiewicz i Krystyną Palmowską stanowiły samodzielny zespół w międzynarodowej wyprawie składającej się z 29 alpinistów z 8 krajów. Panie były w wyjątkowo bojowym nastroju, nadały swojej wyprawie pseudonim: „The Greatest Climbing Hit ‘86”. Mrówka jako jedyna ze swojej grupy brała udział w ataku szczytowym. Przyłączyła się do grupy wspinaczy: Alfreda Imitzera, Hannesa Weisera, Williego Bauera, Kurta Dimbergera oraz Julie Tullis. Mrówka dociera do wysokości 8500m, jednak na skutek gwałtownego załamania pogody nastąpiła konieczność odwrotu. Podczas zejścia pomagała innym wspinaczom poświęcając siebie. Dzieliła się wszystkim co miała, nie odstępowała na krok swoich towarzyszy kiedy byli w potrzebie. Podczas zejścia z obozu IV, nie wystarczyło jej sił do dalszej walki. W momencie, kiedy sama potrzebowała wsparcia, nie było nikogo, kto mógłby jej pomóc. Zmarła z wycieńczenia. Jej ciało odnaleziono rok później na linach poręczowych na wysokości 7100m. Została pochowana u podnóża góry w lodowej szczelinie. Rok 1986 uznawany jest za jeden z najbardziej tragicznych sezonów w historii całego himalaizmu. Wszystko to za sprawą K2 – drugiej co do wielkości góry świata, przez niektórych nazywanej – Górą Mordercą. Od 21 czerwca do 10 sierpnia podczas prób jej zdobycia zginęło trzynaścioro doświadczonych wspinaczy, wśród nich Polacy: Tadeusz Piotrowski, Wojciech Wróż oraz Dobrosława Miodowicz-Wolf.

Z biegiem lat podejście do wspinaczki oraz wspólnych wypraw zmieniło się. Coraz częściej jesteśmy świadkami niepohamowanej rządzy zdobywania jeszcze lepszych, bardziej spektakularnych wyników. Nic w tym dziwnego, naturalną rzeczą jest ciągłe podnoszenie poprzeczki. Często jednak zatraca się więź międzyludzka, nagle przestają obowiązywać niegdyś podstawowe zasady kultury. W pogoni za własnymi ambicjami przestajemy zauważać drugiego człowieka. Jest to bardzo niepokojące zjawisko. Nie pozwólmy zatem pogrzebać ideałów, które reprezentowała swoją postawą Dobrosława Miodowicz.

Największe osiągnięcia górskie:

TATRY

- 1972 pierwsze zimowe wejście filarem wschodniej ściany Zadniej Baszty
- 1976 droga Koguta na Jaworowy Szczyt wraz z Janem Wolfem
- 1976 nowa droga na Jaworowy Szczyt, przejście zimowe
-1979 wschodnia ściana Ganku

ALPY

- 1976 drugie przejście drogą Guillota na Mont Blanc du Tacul
- 1976 Philipp-Flamm na północno-zachodniej ścianie Punta Tissi (Dolomity)
- 1978 droga Coturiera na północnej ścianie Aiguille Verte
- 1978 droga Voie Major na wschodniej ścianie Mont Blanc wraz z Maciejem Berbeką
- 1979 droga przewodników na północnej ścianie Petit Dru (w ciągu czterech dni)
- 1979 Vinatzer na południowej ścianie Marmolada di Rocca oraz Via Paolo VI na Filarze Trofany

KAUKAZ

- 1977 pierwsze kobiece przejście drogi przez Deskę na północnej ścianie Ułłu Tau Czana (wraz z Anną Okopińską i Haliną Krügier-Syrokomską)

GÓRY NAJWYŻSZE

- 1980 Szczyt Korżeniewskiej (7105 m)
- 1983 Pik Komunizmu (7495 m)
- 1984 próba zdobycia K2 (8611m), dotarcie do wysokości 7350m
- 1985 próba zdobycia Nanga Parbat (8126m), dotarcie do wysokości 8050m
-1986 ponowna próba zdobycia K2, dotarcie do wysokości 8500m

Zapraszamy również do obejrzenia filmu dokumentalnego: Za cenę życia - Dobrusia "Mrówka" Miodowicz

Izabela Musiał

Komentarze

 • romero

  romero

  (10.5.2013 22:32)
  Dobrosława Miodowicz-Wolf (Mrówka)
  Z wyprawą na K2 w 1986 roku było troszkę inaczej - warto tu przeczytać choćby książkę Anki Czerwińskiej "GórFanka w Karakorum 1979-1986". Tam jest sporo kulisów tej wyprawy, a także sugestii, co mogło przyczynić się do tragicznej śmierci Mrówki. [...]
  odpowiedzi (0)
 •  

Dodaj komentarz


Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

male dolomity

logo biale_proste2

Popularne

Blogi

FundacjaTOPR 271x62_v1

TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

Statystyki

 • Artykułów: 9203
 • Odsłon artykułów: 25216823

';