loading...
Turystyka Górska
Sporty Górskie
loading...
Strefa Outdoor
Kultura
loading...
Kultura

Turystyka

Sport

Sprzęt

Konkursy

Technika asekuracji a miękkie odpadnięcia.

(tłumaczenie z http://www.8a.nu/eng/articles/belaying/belaying1.htm Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)

Powodem większości wypadków wspinaczkowych jest zbyt sztywna asekuracja. Statyczne odpadnięcie zwiększa ryzyko, że wspinacz uderzy w ścianę i odniesie obrażenia. Czy jesteś dobrym asekurantem? Jaka jest różnica wagi pomiędzy tobą i twoim partnerem? Masz nową dynamiczną linę czy może twoja lina stała się już statykiem? Dzięki kilku radom i treningowi możesz ze swoim partnerem wspinaczkowym nauczyć się miękko odpadać, przestać obawiać się lotów i wysokości, dzięki czemu staniecie się lepszymi wspinaczami.

 

Pięć najważniejszych czynników decydujących o miękkości lotu:

  1. Technika asekuracji: Przemieszczenie się w stronę ściany może wydłużyć lot o metry, ale jeśli instynktownie przykucniesz możesz w rezultacie skrócić lot o 20 cm.
  2. Stan liny: Zniszczona lina może z łatwością zmniejszyć miękkość lotu o metr lub więcej.
  3. Przegięcie liny: Odpadnięcie, szczególnie z wysoka, staje się tym twardsze im większy stopień przegięcia liny.
  4. Przyrząd asekuracyjny: Kubek lub płytka Stichta może zwiększyć miękkość lotu o 20 cm.
  5. Waga: Lżejszy wspinacz będzie miał twardsze i bardziej statyczne odpadnięcia.

     

W oparciu o te pięć czynników rozważymy najgorszy i najlepszy scenariusz 5-cio metrowego lotu z wysokości 10 m (czyli ostatnia wpinka została zrobiona na wysokości 7.5 m). Najgorszy scenariusz, to bardzo niebezpieczny, całkowicie statyczny lot 50-cio kilogramowej kobiety. Poniższa tabela pokazuje, że jej lot mógłby być miękki, jeśli zostałaby zastosowana technika dynamicznej asekuracji lub jeśli zostałaby użyta nowa lina. W tym przypadku pozostałe czynniki nie mają tak wielkiego wpływu. Jednak w przypadku gdy chodzi o początkowe centymetry "luzu" najważniejsze dla miękkości lotu, nawet najmniej istotny czynnik - przyrząd asekuracyjny - może w uchronić od złamania kostki.

Porównanie różnych scenariuszy dla 5-cio metrowego lotu na 10 m linie

CZYNNIKI DECYDUJĄCENajgorszy przypadek: 50 kg wspinaczNajlepszy przypadek: 80 kg wspinacz
1.Technika asekuracji-20 cm (przykucnięcie)200 cm (dynamicznie)
2. Stan liny40 cm (zniszczona)140 cm (nowa)
3. Przegięcie liny-20 cm (duże)0 cm (brak)
4. Przyrząd do asekuracji0 cm (GriGri)20 cm (kubek, płytka)
CAŁKOWITA DŁUGOŚĆ HAMOWANIA LOTU0 cm - bardzo niebezpieczniebardzo miękko

Powyższe wartości są przybliżone i mają na celu porównanie różnych warunków. Powyższe pięć czynników wpływają na siebie i dlatego nie jest możliwe podsumowanie najlepszego scenariusza. 80-cio kg wspinacz nigdy nie zaliczy 0 centymetrowego, całkowicie statycznego lotu, jeśli asekurujący nie jest słoniem.

1. Technika asekuracji jest najważniejszym czynnikiem. Dobra technika oznacza przemieszczanie się asekurującego w stronę ściany w czasie hamowania/wyłapywania lotu. Kiedy lekki wspinacz asekuruje ciężkiego, dzieje się to często automatycznie, gdyż różnica wagi unosi asekurującego ponad ziemię. Odwrotny przypadek jest bardziej niebezpieczny. W najgorszym przypadku ciężki asekurant przestraszy się i zrobi krok w tył lub usiądzie/przykucnie (-20 cm) przez co lot staje się twardy. Wspinacze o większej wadze powinni trenować (w kontrolowanych warunkach np. na sztucznej ściance wspinaczkowej) aby podchodzić do przodu i uginać kolana w trakcie wyłapywania lotu oraz być przygotowanym do podskoczenia. Stojąc dalej od ściany asekurujący zwiększa szansę na bardziej miękki lot. Może się okazać, że asekurujący początkowo będzie musiał stanąć z boku drogi (a nie pod nią), gdyż wspinający się może odpaść na linę i się nią poparzyć. Zastosowanie techniki dynamicznej asekuracji pozwala zwiększyć bezpieczeństwo w przypadku asekurowania lekkich partnerów bądź dzieci. Jeśli asekurujący stoi na półce skalnej lub z jakichś innych powodów nie może odsunąć się od ściany, istotne jest aby ugiął kolana i był przygotowany na podskoczenie w czasie wyłapywania lotu.

Lżejszy asekurant może zrobić wpinkę na sąsiedniej drodzePochylenie się do przodu pomaga ciężkiemu asekurującemu w podejściu pod ścianę w czasie odpadnięcia partneraUgięte kolana nie pozwalają na przysiad, a jednocześnie pomagają ciężkiemu asekurantowi podskoczyć do góry

2. Drugim najważniejszym czynnikiem jest stan liny. Różne liny mają różną elastyczność (wydłużenie). Producenci lin deklarują wydłużenie liny 6-10% dla masy 80 kg. Po odpadnięciu lina musi trochę "odpocząć", aby wróciła do normalnego stanu. Jeśli odpadniesz/wisisz długo patentując ruchy, dobrze jest przywiązać sie drugą końcówką liny, gdyż każdy lot powoduje zmniejszenie elastyczności liny. Jeśli zostanie użyta technika dynamicznej asekuracji, lina nie zużyje się tak szybko, ze względu na przenoszenie mniejszych sił. Naukowe raporty producentów lin podają ilość odpadnięć UIAA itp. Ale nikt nie mówi o zmniejszaniu się elastyczności zniszczonej liny. Zespół 8a zmierzył, że deklarowane wydłużenie 6-10% może zmniejszyć się do 2% w przypadku zniszczonej liny. Używanie takiej liny jest jednoznaczne z używaniem liny statycznej w trakcie odpadnięcia!

Siła graniczna (Beal)

 

3. Przegięcie liny jest kolejnym ważnym czynnikiem. Przegięcie liny powodowane jest przez tarcie o ścianę i/lub błędne rozmieszczenie ekspresów (lina mocno przegina się w wielu miejscach). To ma negatywny efekt na zdolność liny do wydłużania się. Średnica liny i jej ogólny stan także mogą wpłynąć negatywnie. Jeśli lina jest mocno przegięta technika miękkiej asekuracji jest trudniejsza, a lina nie rozciąga się tak bardzo. Dzieje się tak dlatego, że większość obciążenia powstałego na skutek lotu jest przejmowana przez przegięcia. Na długich drogach przegięcie liny może być główną przyczyną twardych odpadnięć. W takich przypadkach, kiedy dynamiczna asekuracja jest niemożliwa, możesz dać trochę więcej dodatkowego luzu na linie.

 

4. Przyrząd asekuracyjny odgrywa mniej istotną rolę. Niektóry twierdzą, że GriGri jest główną przyczyną twardych odpadnięć, ale uwzględniając wszystkie czynniki wspomniane powyżej przyrząd nie jest najważniejszy. Różnica pomiędzy kubkiem lub płytką a GriGri to tylko kilka centymetrów uzyskiwanych dzięki temu, że ręka może przesunąć się w stronę przyrządu. Ważne jest podkreślenie faktu, że normalne użycie kubka oznacza, że lina nie przesuwa się przez przyrząd. Czasem asekuracja może być zbytnio dynamiczna z fatalnymi skutkami szczególnie dla asekurującego. Lekka dziewczyna asekurując ciężkiego chłopaka może zderzyć się z nim, uderzyć w ścianę lub zatrzymać się pod pierwszym ekspresem. W takich przypadkach nie użycie GriGri może być bardzo niebezpiecznie. Poprzez wpięcie liny w spita z sąsiedniej drogi zwiększysz przegięcie liny, dzięki czemu zmniejszysz ryzyko wypadku. Jeśli to nie jest możliwe, lekki asekurant powinien założyć sobie autoasekuracje. Celem tego artykułu jest polepszenie bezpieczeństwa wpinaczy. Dynamiczna technika asekuracji, której łatwo się nauczyć, jest ważnym czynnikiem zwiększającym bezpieczeństwo. Z drugiej strony nie jest łatwo ocenić stan liny. Fizyczne opisanie sił działających na linę w czasie odpadnięcia jest niezwykle skomplikowane i niemożliwe do obliczenia. Zarówno duże odpadnięcia jak i normalne używanie liny (wiele małych odpadnięć i wiszenie na linie w czasie patentowania drogi) wpływają na stan liny. Więc kiedy lina staje się zniszczona? Odpowiedź na to pytanie nie może odnosić się do długości czasu używania liny, gdyż zużycie zależy od tego jak często się wspinasz, od liczby zaliczonych lotów itp. Czy jest możliwa odpowiedź na to pytanie uwzględniająca elastyczność liny? Jeśli tak, to jaką wybrać metodę testowania i jakie wartości powinny zostać określone? Zespół 8a nie zna tych odpowiedzi, ale zachęcamy do dyskusji (zapraszamy na nasze forum dyskusyjne) dotyczącej stanu lin.

Bezpieczne asekurowanie przy pomocy GriGri
loading...
Dla Niej
loading...
Dla Niego
loading...
Dla Dzieci

Artykuły Strefy Outdoor

loading...
Nowości
Produkty i testy
Porady
Producenci