loading...
Turystyka Górska
Sporty Górskie
loading...
Strefa Outdoor
Kultura
loading...
Kultura

Turystyka

Sport

Sprzęt

Konkursy

Niestety nie mamy na razie żadnych zdjęć z nowej drogi, schematu jeszcze też nie można udostępnić, ale bedzie na pewno na stronie KKA i w nastepnych GÓRACH, a teraz garść informacji o drodze na Żabim Mnichu: nazywa się "Pro pain", autorzy to Paweł Tarnawski oraz Piotr Hodur, propozycje wyceny: VII i VIII- (dwie wyceny - dlaczego? wyjaśnienie dalej). Z wypowiedzi samego autora Pawła Tarnawskiego:
"podczas robienia "fantazji" wpadł nam w oko kawałek fajnej ściany który dawał szansę wspinaczki dla ludzi (tzn w naszym zasięgu), schemat jest gotowy, generalnie droga posiada z wariantami dojściowymi pod trudności 3 własne wyciągi (potem ściana niestety się kładzie i przez łąki i pola na pik) pierwszy wyciąg prowadzi prosto przez dwa charakterystyczne okapiki na płycie, tam wsadziliśmy 4 spity i 2 haki wyciąg ten prowadzi pod pionowa płytę - wchodząc w nią dokładnie w sam środek i ucieka delikatnie w prawo aż do połączenia z wspólnym stanem na wilczkowskim (nad trudnościami). 8 spitów - stanowiska obite propozycja wyceny to VII oraz dla płyty VIII- za ciąg (choć ruchy są chyba 6.2) ciężko nam było dać 100% wycenę ponieważ obijaliśmy drogę ze zjazdu i wisieliśmy tam jednak 3 dni więc mam nadzieje że ani nie zaniżyliśmy ani tym bardziej nie poszybowaliśmy - czas pokaże, zapraszamy do powtórzeń, potrzebny sprzęt to: 10 expresów, 3 pętle i komplet kości potrzebny na wyciągi do piku - stanowiska są obite w haki i spity, posiadają pętle do zjazdu".

Autorzy Drogi: Paweł Tarnawski, Piotr Hodur,
Nazwa drogi: Pro pain,
Propozycja wyceny: VII/VIII-,
Czas: 3-4 godz.
Schemat drogi ukaże się w magazynie Góry

opis: Wejście w drogę posiada dwa warianty:

A) prowadzi rysą z trawiastej półeczki (IV) na trawiasty balkonik, gdzie przecina Chrobaka i wychodzi położoną płytą na pierwsze stanowisko wspólne z Chrobakiem (dwa stałe haki)

B) podchodząc żlebem w kierunku przełączki wchodzimy w trawiasty zachodzik (jeden hak) następnie rodzajem poziomej zanikającej półeczki dochodzimy do pierwszego stanowiska ( I-II)

...ze stanowiska kierujemy się wprost pod dwa charakterystyczne okapiki (V+,VI+, po drodze jedna v-ka oraz spit) przez które w lewo na płytę (jedna rynna oraz "kutasik" na pętelkę). Płytą wprost do góry (spit) na półeczkę (VII).Teraz kierujemy się lekko w lewo (dwa spity) aż do wyjścia na półkę pod pionową płytą (VI+, stanowisko nr 2 spit+v-ka). Ze stanowiska wprost do góry przez największe spiętrzenie płyty (VII-,VII+,5 spitów) do miejsca gdzie płyta lekko się kładzie wówczas już przez łatwiejsze płetwy i odciągi kierujemy się w prawo (V+,VI-, dwa spity) aż do wspólnego stanowiska z Wilczkowskim, już nad jego trudnościami (1 spit+ pętla na bloczku) Pik osiągamy po połączeniu z drogą Wilczkowskiego

Prace nad drogą trwały 3 dni (25-27.07.03), a panujące wówczas warunki w Tatrach zmuszały nas do patentowania i ubezpieczania drogi przeważnie w strugach deszczu - mocząc i przewiewając Nas "do bólu". Droga w trudnościach wyposażona jest w komplet przelotów, stanowiska posiadają pętle do zjazdu, a stanowisko nr 3 dodatkowo HMS-a. "Pro Pain" ma swoją podstawową zaletę - można się na niej wspinać zaraz po deszczu, ponieważ błyskawicznie wysycha (poza wariantami dojściowymi do 1 stanowiska).

Specjalne podziękowania dla chłopaków z klubu- Mateusza, Marcina oraz Piotrka za przywiezienie i wytarganie wiertarki z pinklami do Moka.

Paweł T.

loading...
Dla Niej
loading...
Dla Niego
loading...
Dla Dzieci

Artykuły Strefy Outdoor

loading...
Nowości
Produkty i testy
Porady
Producenci