loading...
Turystyka Górska
Sporty Górskie
loading...
Strefa Outdoor
Kultura
loading...
Kultura

Turystyka

Sport

Sprzęt

Konkursy

Leksykon AlpinizmuLeksykon Alpinizmu

Od miesiąca można znaleźć tą pozycję na naszych półkach księgarskich, dzieło Wydawnictwa MUZA SA. Pięknie i starannie wydana pozycja. Twarda oprawa, całość szyta (nie rozklei się czy rozłamie przy pierwszym przeglądaniu), ilustracje na najwyższym poziomie, przyjazny dla oka matowy papier nie odbijający światła. Na uwagę zasługuje szata graficzna. Kolorowe wyróżniki poszczególnych rozdziałów są połączone z archiwalnymi i współczesnymi zdjęciami stanowiącymi informację o hasłach pod kolejną literą Leksykonu.

Wolumen liczy 700 stron, zawiera około 800 ilustracji i przeszło 2000 haseł w porządku alfabetycznym. Autorami są dwaj francuscy alpiniści Sylvain Jouty i Hubert Odier, których niezaprzeczalny dorobek górski połączony jest z działalnością dziennikarsko edytorską. Polskiego tłumaczenia podjął się pięcioosobowy zespół a konsultację merytoryczną zapewnił Janusz Kurczab. Staraniem wydawnictwa było, aby polska wersja tej pozycji nie była wierną kopią wydania oryginalnego. To się udało! Słowem pominięto te hasła, które w Polsce miałyby marginalne znaczenie a zastąpiono je polonikami (hasła polskich gór, organizacji wysokogórskich i dodano wiele biogramów Polaków związanych z górami i alpinizmem). Autorami polskich akapitów są Małgorzata i Jan Kiełkowscy, twórcy Wielkiej Encyklopedii Gór i Alpinizmu.

Dobór haseł jest zawsze zależny od autorów czyli jest subiektywny, mimo pełnego ich przekonania do obiektywizmu. I dlatego, każdy bardziej zorientowany odbiorca będzie mógł wyrazić swój pogląd, że brak mu tego czy innego hasła a inne są zbyteczne. Powszechnie wiadomo, że najłatwiej jest szukać dziury w całym, ale jak piszą autorzy w przedmowie do wydania francuskiego: “ Zresztą typując współczesnych alpinistów, nie sposób dokonać jednoznacznego wyboru. Medialność jednych, dyskrecja innych, porównywalny poziom wyczynów powodują, że obiektywizm staje się prawie niemożliwy,…” Mnie brakuje wzmianki o Fernandzie Petzlu, któremu wszyscy wiele zawdzięczamy…

To dzieło przeznaczone dla szerokiego grona miłośników i wielbicieli gór. Leksykon jest rodzajem słownika encyklopedycznego, w swoim założeniu nie uzurpuje sobie miana specjalistycznej encyklopedii. Przeto dobrze się stało, że Wydawnictwo Muza pomyślało o wszystkich, którym góry nie są obce i w jednym tomie mogą znaleźć to, co proponują Autorzy: “chcemy pokazać kulturowe aspekty gór i urok, jaki w nich drzemie, przedstawić nazwy i pojęcia, które napotykamy podczas lektury tekstów o górach, podczas przeglądania map i w trakcie wspinaczek, oraz zaprezentować sylwetki bohaterów alpinistów”.

Na okładce polskiej wersji Leksykonu znajdziemy zdjęcia Wandy Rutkiewicz i Jurka Kukuczki. Reasumując, pozycja warta uwagi.

Piotr Jasieński Rat. TOPR

LEKSYKON ALPINIZMU
WYDAWNICTWO MUZA SA
Warszawa 2007

loading...
Dla Niej
loading...
Dla Niego
loading...
Dla Dzieci

Artykuły Strefy Outdoor

loading...
Nowości
Produkty i testy
Porady
Producenci