loading...
Turystyka Górska
Sporty Górskie
loading...
Strefa Outdoor
Kultura
loading...
Kultura

Turystyka

Sport

Sprzęt

Konkursy
Nikt omnibusem się nie narodził a każda, nawet podstawowa wiedza też nikomu nie zaszkodziła, stąd dekalog podstawowych zasad korzystania z liny, który może się przydać osobom zaczynającym swoją przygodę ze wspinaczką. Wiedza taka jest niezbędna do bezpiecznego uprawiania tego sportu... 1. Liny wspinaczkowe(dynamiczne) spowalniają lot wspinacza przez rozciąganie - w ten sposób zmniejszają siły działające na człowieka jak i na nie same.

2. Liny statyczne (nierozciągliwe) nadają się idealnie do zjazdów lub technik linowych. Nigdy nie mogą być użyte do wspinaczki na prowadzeniu!

3. Asekuracja lotna służy tylko do tymczasowego podchodzenia w skalistym terenie w nagłych sytuacjach i jest ostatecznością. Może pomóc w czasie przeprawy przez rzekę. Służy też do asekuracji podczas pokonywania zlodowaciałych terenów.

4. Sprawdzaj swoją linę przed każdym użyciem. Przeciągnij ją przez dłoń jednocześnie wizualnie oceniając jej jakość i stan zużycia.

5. Liny wspinaczkowe pękają rzadzko, zazwyczaj tylko wtedy gdy narażone są na niekorzystne warunki, jak ostra krawędź lub kontakt z substancjami żrącymi.

6. Liny i urządzenia asekuracyjne powinny być ze sobą sprawdzane pod względem współpracy i kompatybilności. Nowe, cienkie lub śliskie liny mogą być szczególnie trudne do zatrzymania podczas upadku lub podczas opuszczania czy zjazdu. Zawsze warto sprawdzić swoją kombinacje liny i przyrządu asekurującego zanim będziemy musieli jej zaufać w sytuacji kryzysowej. Mokre lub oblodzone liny są znacznie trudniejsze do kontrolowania.

7. Przechowywanie liny w worku i regularne czyszczenie jej za pomocą pędzlia do lin i wodą może znacznie przedłużyć jej żywotność.

8. Liny wspinaczkowe dzielą się na pojedyncze, podwójne i bliźniacze. Pojedyncze idealne są do wspinaczki sportowej. Podwójne używane są do wspinaczki tradycyjnej, alpinizmu, wspinaczki górskiej. Wychodzące juz z powszechnego użycia liny bliźniacze stosowane były głównie do wspinaczki na długich trasach (częściej sportowych wielowyciągach).

9. Lina o niskiej sile uderzeniowej bardziej rozciągają się podczas odpadnięcia co zmniejsza siły działające na górny punkt asekuracyjny.

10. Zawsze używaj płachty podczas wspinania, chroni to oplot i rdzeń przed przedostawaniem się ziarenek piasku czy innych zabrudzeń, które w wyniku pracy włókna mogą go znacznie uszkadzać i osłabiać.

loading...
Dla Niej
loading...
Dla Niego
loading...
Dla Dzieci

Artykuły Strefy Outdoor

loading...
Nowości
Produkty i testy
Porady
Producenci