Twój Sklep Górski

 

Popularne

Blogi

FundacjaTOPR 271x62_v1

TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

Statystyki

 • Artykułów: 6513
 • Odsłon artykułów: 17095737

Blogi Portalu Górskiego

Zapraszamy do lektury blogów ludzi związanych z wspinaniem, górami i podróżami.
  

  Pierwsze kroki w pionie

  Category: Wszystkie wpisy

  Wspinanie to przepiękny, bezsensowny sposób spędzania wolnego czasu… W tej „definicji” brakuje jednego zdania. Cytując mistrza – …w przepięknych okolicznościach przyrody”.

  16106373 1202576746498137_1264794808_o_copy

   

  Khan Tengri 2017 Solo Expedition.

  Category: Wszystkie wpisy

  Skoro już udało mi się poczynić relację z wyprawy na Pik Korżeniewskiej i Pik Komunizma. To czas napisać o kolejnym kroku mojego projektu, zaplanowanym na 2017 rok.
         Celem wyprawy jest zdobycie szczytu Khan Tengri ( 7010 m n.p.m ), położonego w górach Tien-szan, na granicy trzech państw – Kazachstanu, Kirgistanu oraz Chin.

  avatar
  0
  13 luty 2017, 20:10
   

  Korona Gór Polski Zimą

  Category: Wszystkie wpisy

  Rekord pobity 82godz i 50min.-finish na Śnieżce

   

  Udało się czas się zatrzymał na 82godz i 50min. na szczycie Śnieżki czas został poprawiony o 86 godz. wcześniejszy rekord wynosił 168godz. Przygode zacząłem w Tatrach o 04.01 - 6 lutego z Palenicy Białczanskiej a skończyłem o 14 49 - 9 lutego na Śnieżce.

   

  Na Hali

  Category: Wszystkie wpisy

     Mój niezwykle ambitny plan, zakładał spakowanie do 30-litrowego plecaka wszystkich niezbędnych rzeczy na kilkudniowy wyjazd w Tatry. I kiedy wydawać się już mogło, że mój cel jest blisko, zupełnie niespodziewanie znajdowałem na podłodze menażkę, tudzież kosmetyczkę, albo część jedzenia.

     Podjąłem jeszcze kilka prób przepakowania, konsultacji telefonicznych polegających na przekupieniu partnera, co by zabrał ode mnie jeszcze kilka rzeczy aż w końcu wyciągnąłem z szafy 60 litrowego „staruszka” i wypchałem go po sam komin. Podchodząc na Halę Gąsienicową przez Boczań, dyszałem jak lokomotywa u Tuwima, niosąc jeszcze linę i trochę żelastwa.

     Na przełęczy między Kopami zaczyna trochę wiać a na niebie ukazują się gwiazdy, będące, jak mniemam, zwiastunem dobrej pogody. W schronisku spokój i sporo wolnych miejsc. Przypominam sobie październik zeszłego roku, kiedy to walczyliśmy z Marcinem o chociażby jedną noc w Murowańcu. Na podłodze, pod prysznicem, w kuchni lub gdziekolwiek jeszcze. Wtedy nam się nie udało a dzisiaj proszę bardzo… W ośmioosobowym pokoju śpimy we troję.

  avatar
  0
  09 luty 2017, 14:38
   

  Spacer na Rusinową Polanę

  Category: Wszystkie wpisy

  Drugi dzień naszego pobytu w Tatrach był pochmurny i lekko padał deszcz dlatego postanowiliśmy odpocząć po wyprawie na Kasprowy Wierch. Trzeciego dnia pogoda nie była idealna ale bliskość gór nie pozwoliła bym dłużej siedziała w domu. Mama chciała czekać aż się wypogodzi ale po moim marudzeniu rodzice zdecydowali że gdzieś się wybierzemy. Choć nie padał deszcz to niebo było zachmurzone dlatego rodzice wybrali na ten dzień ''spacer'' na Rusinową Polanę. 

   

  avatar
  0
  08 luty 2017, 18:23
   

  Yest!

  Category: Wszystkie wpisy

  W końcu pojawiła się na rynku moja piersza książka #YETI40 ! Co w niej znajdziecie? Na pewno skroconą historie górską Yetiego... Odartą z intymnego życia osobistego, które myślę wypełniloby kolejny ktom opowieści "o mnie". Jeszcze nie czas na takie zwierzenia dlatego skupiam się głównie na swoich górskich ścieżkach. Yeti, podobno nikt go nie widział ale wielu o nim mówi, to chyba o mnie. Na wstępie każdej rozmowy słyszę pytanie skąd wróciłem lub gdzie wyruszam :) Niełatwo jest się ze mną zobaczyć :)) Jak żyć rodzinnie nad morzem i kilka razy w roku wyruszać na krańce świata?  Myślę, że warto poszukać odpowiedzi wewnątrz książki.

  PSR 5813

  Uważny czytelnik z pewnością przeczyta między wierszami historię moich trzech małżeństw i burzliwego dzieciństwa. Dzieci, którym dedykuję #YETI40 są dla mnie inspiracją. Dzięki Wam spełniłam się, teraz Wasza kolej! Góry bywają zaborcze i bezkompromisowe dlatego krocząc swoją drogą nie raz zmuszony byłem "wybierać" i odchodzić by pozostać sobą. Wybory świadczą o nas, dlatego uważam, ze warto myśleć o sobie. Spełniając nasze marzenia stajemy się szczęśliwsi i lepsi dla innych. Marzenia się spełnia, to dobry przykład dla naszych dzieci, wymaga to jednak sporej odwagi. Zapraszam do lektury!

   

  Superdirettissima MSW

  Category: Wszystkie wpisy

  msw 1 

  * * *


  Już dawno ze Sławkiem nosiliśmy się z zamiarem zrobienia razem, dłuższej drogi w Tatrach. Deficyt wspinania, po przerwie spowodowanej różnymi względami, najoględniej nazywanych nizinnymi zmaganiami z rzeczywistością własnego bytu (dom, rodzina, praca) spowodował impuls, który wskazywał jeden kierunek: Tatry. Dodatkowo wyjątkowa aura, będąca rzadkością w ostatnich latach powodowała szybszą konsolidację naszych ruchów. Wniosek na temat celu wydawał się jasny
  i klarowny: taką pogodę grzechem byłoby wykorzystać na krótkie drogi, a północna ściana Mięguszowieckiego Szczytu Wielkiego kusiła nas od dawna. Teraz jaka droga...? Dlaczego akurat Superdirettissima ściany? A czy nie ma czegoś piękniejszego niż droga wiodąca przez sam środek 800 metrowej ściany, rozwiązując nad wyraz logicznie jej spiętrzenie? Pewnie takie rzeczy istnieją, ale my mamy na to inne zdanie...

  avatar
  0
  04 luty 2017, 17:51
   

  Tępa. Kolejny raz na dobry początek.

  Category: Wszystkie wpisy

  Oczywiście, jak to bywa, zwykle z opóźnieniem, dodaje kolejny post na moim blogu. Ale postanawiam się poprawić.

  tepa 5

  ***

  avatar
  0
  03 luty 2017, 22:35
   

  Korona Gór Polski Zimą

  Category: Wszystkie wpisy

  Czas start 06.02.2017-godzina 04.00

   

  No i mamy oczekiwany luty więc trzeba w końcu wstawać z łóżka uśmiechnąć się zjeść jakaś bułeczkę z dżemem, wypić izotonik, naszpikować się węglowodanami i zrobić co trzeba. Przed nami sporo kilometrów na drodze i po górach.

   

  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"