male dolomity

Popularne

Blogi

FundacjaTOPR 271x62_v1

TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

Blogi Portalu Górskiego

Zapraszamy do lektury blogów ludzi związanych z wspinaniem, górami i podróżami.
  

  Piachem w oczy

  Category: Wszystkie wpisy

     Z dużym opóźnieniem rozpoczynam ten sezon wspinaczkowy. Jakoś tak się ułożyło, że kiedy miałem wolne to lało nieprzerwanie, a jak słoneczko wychodziło to zamiast w skały jechałem na koncerty. Rzecz jasna odwiedziłem ścianki wspinaczkowe prawie we wszystkich miastach, podczas tych podróży, ale kto się wspina ten wie, na czym polega różnica między wspinaniem na panelu a wspinaniem w skałach.

  avatar
  0
  26 maj 2017, 08:38
   

  6 najlepszych tras w Tatrach słowackich z niemowlakiem

  Category: Wszystkie wpisy

  Wiosna, miejmy nadzieje, że zagościła u nas już na dobre. Czas wyruszyć z dzieckiem w góry!

  Nie dawno urodziłaś? Kochasz Tatry? Nie musisz siedzieć w domu;) Nawet z niemowlakiem możesz przejść bardzo ciekawe, widokowe i bezpieczne trasy.
   
  Polecamy Wam dzisiaj wg nas 6 najlepszych tras w Tatrach słowackich nie tylko z niemowlakiem, ale w ogóle z małym dzieckiem.
   
  Dlaczego Tatry słowackie?
  avatar
  0
  24 maj 2017, 09:05
   

  2301 m.n.p.m (09/2016)

  Category: Wszystkie wpisy

  Tego dnia wszystkie dzieci w Polsce ubierały się elegancko by przywitać pierwszy września rozpoczynając rok szkolny a ja wykorzystując ostanie dni pobytu pod Tatrami i piekną pogodę , wziełam swój plecak i skoro świt wyruszyłam ku przygodzie.

  Naszym celem była Świnica ,więc moje przedszkole oddalone o ponad sześćset kilometrów od Zakopanego mogło spokojnie na mnie poczekać jeszcze kilka dni.

  Po dojechaniu do Kuźnic i wjeździe koleją na Kasprowy Wierch czym prędzej wyruszyliśmy w stronę Suchej Przełęczy nie mogąc oderwać oczu od szczytu Świnicy, który w oddali mienił się przed nami w porannym wrześniowym słońcu. Po krótkim spacerze rozległą przełęczą dotarliśmy na Beskid ..

  avatar
  0
  20 maj 2017, 20:52
   

  Przed Rzeźnickim czelendżem

  Category: Wszystkie wpisy

   

   

  Jurek – "majówka" jak to majówka – była, słoneczko pogrzało, browarek i łono natury w pełnym wydaniu! Postanowiliśmy pojechać w Bieszczady, ale nie w głowie nam była jakaś tam Siekierezada czy inna Połonina Caryńska – my postanowiliśmy zrobić trasę Biegu Rzeźnika.

   

  Moja heroina...

  Category: Wszystkie wpisy  

  Pomysł na wycieczkę jednodniową na Pogórzu Kaczawskim

  Category: Wszystkie wpisy

  Lubicie Karkonosze? Urzekają swoim niepowtarzalnym pięknem i oryginalnością. Tak, a czy wiecie, że większość z Was, chcąc się tam dostać, przejeżdża właśnie przez Pogórze Kaczawskie? :). Najogólniej mówiąc, Góry i Pogórze Kaczawskie rozciągają się między Jelenią Górą, Złotoryją, Jaworem i Bolkowem. To nieco zapomniana, ale bardzo ciekawa, pełna zabytków część Sudetów.
  Polecamy Wam dzisiaj zachodnią część Pogórza Kaczawskiego. Proponowana przez nas pętla zahacza o najciekawsze perełki tego regionu.
  Dzięki różnorodności atrakcji każdy znajdzie tu coś dla siebie. Zaznajomimy dzieci ze sztuką, pokażemy różne formy geologiczne i zdobędziemy najwyższy szczyt Pogórza Kaczawskiego!
  Poza tym Pogórze Kaczawskie to idealny region na spokojne i często samotne wędrowanie.

  avatar
  0
  11 maj 2017, 09:03
   

  Twardy reset!

  Category: Wszystkie wpisy

  Kilka dni temu mój komputer umarł. Padł dysk i prawdopodobnie większość danych została utracona. Cieszę się, że zdążyłem z wydaniem swojej książki #YETI40, która teraz stanowi mój najcenniejszy, niezniszczalny nośnik danych. Stara dobra celulozowa szkoła. Przed chwilą podłączyłem nowy sformatowany komputer do klawiatury, czysty pulpit bije po oczach i ukazuje mi wolną przestrzeń z pięknym widokiem w tle. Może teraz uda mi się wszystko poukładać, posortować, stworzyć i sformatować moje widzenie. Od dłuższego czasu czuję, że pętam się po różnych kątach, badam sufit i podłogę, szukam wyjścia z coraz mniejszego pomieszczenia, które z każdą chwilą staje się dla mnie coraz ciaśniejsze do nowej przestrzeni w moim wspinaniu. Takiego, które pozwoli mi odkryć i badać nowe sfery zarówno w górach jak i w mojej głowie. Ostatnie lata były magiczne, pokłoniłem się kilku wielkim ścianom. Najwyższy czas podnieść plecak z kamienia i ruszyć dalej.

  W trakcie mojej wędrówki po górach świata popełniłem kilka błędów, zatrzymywałem się w ślepych zaułkach z których zmuszony byłem się wycofać. Dostawałem po łapach i spadały na mnie fale krytyki. Czasem słusznej a czasem nie. Ucząc się siebie, za każdym razem szukałem odpowiedniego kierunku na swojej drodze. Tak jak na nieznanej leśnej ścieżce, która wymaga uwagi by jej nie zgubić.

  Nowa droga do której się szykuję skierowana jest na niemniej wielkie i trudne ściany, w trakcie tej podróży podam rękę wielu najwybitniejszym alpinistom polski i świata.  Jednak nie tylko w tej sferze chciałbym odnaleźć sekretne przejście z mojej dotychczasowej przestrzeni. Mam również nadzieję,  że przybiję piątkę setce lub nawet tysiącom zwykłych ludzi w młodym wieku, którzy podobnie jak ja zainspirowani swoimi autorytetami wybiorą dla siebie lepszą i ciekawszą drogę. czas splącać dług, ktory zaciągnąłem u przyjaciół, którzy pokazali mi góry...

   

  Zamarła Turnia, czyli niemożliwe nie istnieje

  Category: Wszystkie wpisy

  Zanim przejdę do sedna sprawy, chciałbym przytoczyć pierw kilka faktów historycznych. Na Zamarła Turnię można „wejść” na kilka sposobów. Jako pierwsi, od strony północnej, 9 sierpnia 1904 r. na wierzchołku stanęli prawdopodobnie Józef Bajer, Ignacy Król, Ludwik Pręgowski, a zimą – Józef Lesicki, Leon Loria, Mariusz Zaruski, Stanisław Zdyb (1 kwietnia 1911 r.). Ściany zaś od strony południowej (płaski prawie i niezwykle strome) przez długi czas uchodziły za nieosiągalne. Wejście od tej strony (początek XX w.) było wydarzeniem niezwykle istotnym i przełomowym w historii taternictwa. Zdobycie południowej ściany Zamarłej Turni otworzyło długoletni etap niesamowitej jej popularności. Na jej przejście mogli porywać się tylko najlepsi. Ci, którym udało się szczęśliwie zdobyć szczyt, kreowani byli wręcz na bohaterów i herosów.

  Jednak wspinacz o nazwisku Bednarski mało co przejmował się tym, co powszechnie mówiło się o ścianie, jej trudnościach i o śmiałkach ją zdobywających. Któregoś dnia zdecydował się na krok godzący w "dobre imię" ściany i zabrał na tę najtrudniejszą w Tatrach drogę kobietę. Jak na tamte czasy, było to niemalże jak policzek wymierzony w męską brać ówczesnych taterników.

  avatar
  0
  07 maj 2017, 22:15
   

  Coraz bliżęj...

  Category: Wszystkie wpisy

  Do wyprawy pozostały już nieco ponad 2 miesiące. W związku  z tym dzieje się coraz więcej w moich przygotowaniach. Jeśli chodzi o sprawy logistyczne to udało się na przestrzeni ostatnich dni poczynić pewne kroki.

   

  Wycieczka na Wieżę ''Klimek'' w Grudziądzu (05/2017)

  Category: Wszystkie wpisy

  W przerwie pomiędzy opowiadaniami o moich przygodach w Tatrach chciałabym opisać Wam krótko moją ostatnią ,majową wycieczke na wieżę ''Klimek' w Grudziądzu. 

  avatar
  0
  02 maj 2017, 18:56
   

  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"