male dolomity

Popularne

Blogi

FundacjaTOPR 271x62_v1

TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

Blogi Portalu Górskiego

Zapraszamy do lektury blogów ludzi związanych z wspinaniem, górami i podróżami.
  
  • avatar
   Marcin Yeti Tomaszewski

   Witajcie na moim blogu! Od dziś zamieszczać będę w tym miejscu przeróżne ciekawostki związane z moją górską aktywnością. Czasami wrócimy do dalszej lub jeszcze dalszej przeszłości aby wyciągnąć z niej zapomniane już, nawet przeze mnie historie. Jeśli chodzi o terazniejszość to również będę miał o czym pisać...

  Yest!

  Category: Wszystkie wpisy

  W końcu pojawiła się na rynku moja piersza książka #YETI40 ! Co w niej znajdziecie? Na pewno skroconą historie górską Yetiego... Odartą z intymnego życia osobistego, które myślę wypełniloby kolejny ktom opowieści "o mnie". Jeszcze nie czas na takie zwierzenia dlatego skupiam się głównie na swoich górskich ścieżkach. Yeti, podobno nikt go nie widział ale wielu o nim mówi, to chyba o mnie. Na wstępie każdej rozmowy słyszę pytanie skąd wróciłem lub gdzie wyruszam :) Niełatwo jest się ze mną zobaczyć :)) Jak żyć rodzinnie nad morzem i kilka razy w roku wyruszać na krańce świata?  Myślę, że warto poszukać odpowiedzi wewnątrz książki.

  PSR 5813

  Uważny czytelnik z pewnością przeczyta między wierszami historię moich trzech małżeństw i burzliwego dzieciństwa. Dzieci, którym dedykuję #YETI40 są dla mnie inspiracją. Dzięki Wam spełniłam się, teraz Wasza kolej! Góry bywają zaborcze i bezkompromisowe dlatego krocząc swoją drogą nie raz zmuszony byłem "wybierać" i odchodzić by pozostać sobą. Wybory świadczą o nas, dlatego uważam, ze warto myśleć o sobie. Spełniając nasze marzenia stajemy się szczęśliwsi i lepsi dla innych. Marzenia się spełnia, to dobry przykład dla naszych dzieci, wymaga to jednak sporej odwagi. Zapraszam do lektury!

   

  Titanic na Eigerze.

  Category: Wszystkie wpisy

  Zapiski do książki na brudno / bez korekty... 

  ...Gdy tylko sięgnę pamięcią w przeszłość północna ściana Eigeru zawsze towarzyszyła mi w moim górskim życiu. Zakorzeniona głęboko w mojej świadomości była symbolem niedostępności oraz przerażającej mocy natury. Pierwsze uderzenie miało miejsce w 1995 roku gdy w wieku 20 lat postanowiłem przejść drogę klasyczną z Grzegorzem Mołczanem. Uwielbiałem na niego mówić " ratownik nizinny" co nie zawsze spotykało się z jego entuzjazmem. Pochodził z Bieszczad, nie miał palców u jednej ręki ale za to świetnie sobie radził w skałkach oraz w trakcie wspinaczki zimą. Grzegorz mieszka teraz w pięknym miejscu, gdzieś pod Połoninami i z pewnością do dziś wspomina naszą eskapadę na wariackich papierach. Bez odpowiedniego doświadczenia i wbrew zapowiadanym opadom śniegu wbiliśmy sie w ścianę, która po jednym dniu wspinaczki uwięziła nas na swoim terytorium. Wezwaliśmy pomoc. W trakcie kolejnych lat wspinałem się na niej wielokrotnie za każdym razem czując z tyłu głowy potrzebę pozostawienia po sobie nowej polskiej linii. Ucisk ten męczył mnie latami. W trakcie kolejnych wspinaczek odpadałem od ściany z odłamkami luźnych skał łamiąc przy tym żebra lub też przyjmowałem studzące wodne bicze. Na przestrzeni dwóch dekad moje relacje z Eigerem urosły do rangi porachunku. Od chwili gdy wraz z Tomem wytyczyliśmy na niej nową drogę rachunki uważam za wyrównane. Teraz jesteśmy kwita ściano....

   

   

  Witajcie na moim blogu!

  Category: Wszystkie wpisy

  P1060795

  Od dziś zamieszczać będę w tym miejscu przeróżne ciekawostki związane z moją górską aktywnością. Czasami wrócimy do dalszej lub jeszcze dalszej przeszłości aby wyciągnąć z niej zapomniane już, nawet przeze mnie historie. Jeśli chodzi o terazniejszość to również będę miał o czym pisać... kończe przygotowania do kolejnej wyprawy na północną scianę Eiger na której planują wraz z Tomem Ballard wytyczyć nową drogę. Oszaleję ze szczęścia gdy stanę pod tą ścianą, wyznaczenie na niej polskiej kreski zawsze było moim marzeniem. Z uwagi na życie rodzinne, zawodowe i ciągłe przemieszczanie sie po mapie świata pisać będę do Was na przysłowiowym kolanie. Wybacznie mi więc pojawiający się niekiedy stylistyczny nieład :) Zapraszam serdecznie na mój prolil FP na którym będę się starał przesyłać informację o naszych poczynaniach w ścianie.

   

  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"