Blogi Portalu Górskiego

Zapraszamy do lektury blogów ludzi związanych z wspinaniem, górami i podróżami.
  
  • avatar
   Bartosz Michalak

   O górach, wspinaniu, możliwym na pozór niemożliwym, o przyjaźniach, przygodach i wielu innych rzeczach. A wszystko gdzieś łączy jedno - góry, skały, wysokość, wolność, przestrzeń i takie tam…

  O turystach z nizin trochę inaczej

  Category: Wszystkie wpisy

  W piątek 2 marca do ratowników Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego zadzwonił z prośbą o pomoc turysta. Razem z kolegą schodząc z masywu Starorobociańskiego Wierchu we mgle i przy zawiewającym ślady wietrze, zgubili szlak i zaczęli schodzić na słowacką stronę. Ratownik dyżurny zasugerował, by w tej sytuacji schodzili dalej, a na pomoc wezwie ratowników Horskiej Záchrannej Služby. Turyści jednak odmówili argumentując, iż nie mają ubezpieczenia i nie stać ich na zapłacenie za akcję ratunkową na Słowacji. Turyści wbrew zaleceniom polskich ratowników, postanowili wrócić po swoich śladach na polską stronę Tatr i tam czekać na TOPR.

  Jak podsumowuje ratownik TOPR – Adam Marasek:

  Turyści mentalnie, sprzętowo i kondycyjnie nie byli zupełnie przygotowani na tak długą i trudną orientacyjnie wycieczkę. Dodatkowo brak ubezpieczenia na Słowację i odmowa skorzystania z pomocy HZS znacznie przedłużył całe działania (ostatecznie pomoc nadeszła z polskiej strony).

  avatar
  0
  14 marzec 2018, 21:10
   

  Górska literatura

  Category: Wszystkie wpisy

  Zespół Fasolki śpiewał kiedyś o szkiełku fantazji, które potrafi przenosić aż do gwiazd. O Marzeniach, wyobraźni itd. swoje piosenki mieli/mają Grechuta, Kaczmarski, Turnau, Bajor i wielu innych. Kiedy bardzo, bardzo dawno jeszcze z górami miałem mało wspólnego, dość dużo na ten temat czytałem. Zresztą chyba każdy trochę podobnie kiedyś zaczynał. Czy zawsze i wszystko lubiłem czytać? Absolutnie nie… Ale literatura taka i tematy górskie zawsze jakoś mnie pociągały interesowały.

  A co najbardziej? Wydaje mi się, że trudno mi jest precyzyjnie odpowiedzieć na to pytanie. Właściwie odkąd pamiętam zawsze towarzyszyły mi wszelkie magazyny górskie i podróżnicze. Starałem się być również na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami z kręgu wspinaczki sportowej, metodami treningowymi, a także pozostałymi, cennymi często i praktycznymi poradami technicznymi.

  avatar
  0
  19 luty 2018, 09:25
   

  Jeszcze odnośnie Nanga Parbat...

  Category: Wszystkie wpisy

  Nie byłbym sobą, gdybym nie napisał w tej sprawie paru słów. Niewątpliwie tempo i odwaga Bieleckiego i Urubki są imponujące, ale chciałbym napisać o innej ważnej bardzo rzeczy: Zimowe K2 – zapewne wielkie marzenie, cel, szczyt szczytów itd. I nagle obok, na sąsiedniej Nandze dzieje się tragedia. W pobliżu już od dawna nikogo nie ma.  I co...? Członkowie ekipy K2 potrafią odłożyć na bok, na później wszystko inne swoje prywatne plany i z narażeniem życia z niewiarygodną szybkością wspinają się by pomóc Elisabeth Revol i Tomkowi Mackiewiczowi (dodać należy, że ostatecznie z pomocą na górę pospieszyli Bielecki i Urubko choć chęć taką zgłosili właściwie wszyscy wspinacze spod K2).

  avatar
  0
  06 luty 2018, 11:45
   

  Bo liczy się nie to „czy”, ale „jak” coś osiągniesz

  Category: Wszystkie wpisy

  Chciałbym Wam opowiedzieć trochę o moich Marzeniach. Kiedy byłem małym chłopaszkiem jeździłem z Rodzicami często w okolice Babiej Góry i do Zakopanego. Zacząłem wtedy naturalnie „nasiąkać” górami i tymi klimatami. I za każdym razem kiedy oglądałem Tatry itd. chciałem je dotknąć, zwiedzać, przemierzać, eksplorować i poznawać. Potem też pojawiła się chęć by odwiedzać i inne góry. W ogóle miłość do gór i ciągłe podróżowanie daje doskonałą okazję do poznawania innych ludzi i kultur.

  To wszystko  pozwala nadać życiu jakiś głębszy, szerszy sens, zmotywować, powoduje, że coś ciekawego można przeżywać czy coś lepiej zrozumieć. Dzięki temu wszystkiemu „życie jest warte życia”. I postanowiłem sobie kiedyś, że moje życie zdeterminują góry, a konkretnie KORONA ZIEMI.

  avatar
  0
  01 styczeń 2018, 20:49
   

  Marzenia i góry

  Category: Wszystkie wpisy

  Kiedy byłem mały, pamiętam jak różne osoby powtarzały mi BZDURY typu:
  - "Trzeba być realistą",
  - "Trzeba dorosnąć",
  - "Trzeba twardo stąpać po ziemi",
  - "Marzenia Marzeniami, ale życie jest ważniejsze",
  itd., itd.  I pomijając fakt, że w pewnych aspektach ma to sens i warto się tego czasem trzymać, ogólnie jest to stek bzdur. Rozejrzyjmy się dookoła. Przecież gdyby nie MARZENIA właśnie, nie to TRZEŹWE PATRZENIE NA ŚWIAT (trzeźwe, ale nie w znaczeniu że niepijane :) ) nie byłoby na tym świecie absolutnie nic.

  avatar
  0
  16 listopad 2017, 11:47
   

  A Ty? Pomożesz mi dotrzeć pod Everest?

  Category: Wszystkie wpisy

  Myślę sobie, że gdyby nie Marzenia, Cele, Pragnienia, Pasje nasze życie nie miałoby sensu. I nikt obcy chyba nie ma ani prawa ani takiej mocy, aby nasze Marzenia oceniać, jakoś je weryfikować, tłamsić, naśmiewać się z nich. One są nasze i już! Kropka! A teraz do rzeczy. Jako osoba niepełnosprawna ruchowo, która ma dosyć duże problemy z równowagą i koordynacją, na skutek mojej ciężkiej pracy, różnych wystaranych przeze mnie kontaktach i układach oraz okolicznościach sprawiłem, że mój stan ogólny się znacznie poprawił i mam nadzieję, że tendencja ta się utrzyma.

  Ale NICZEGO bym nie osiągnął gdyby nie Marzenia. To one (choć powstały dawno temu w dzieciństwie) prowadzą mnie teraz (mimo obiektywnych trudności) do życia pełnego pasji, sukcesów i ciągle czegoś nowego. Spotykam ludzi pełnosprawnych, którzy siadają po pracy w fotelu i wegetują. Straszne uczucie... Na szczęście etap żałoby, wegetacji i marazmu w moim życiu po utracie sprawności mam już za sobą. Wiele przeszedłem, ale dziś wiem że jeśli czegoś bardzo chcesz, robisz to wytrwale i konsekwentnie to to osiągniesz. A czym mogę się pochwalić?

  avatar
  0
  16 listopad 2017, 11:32
   

  Ja i góry

  Category: Wszystkie wpisy

  Wielokrotnie zastanawiałem się nad tym czym dla mnie są góry i czemu właściwie to one stanowią główny wyznacznik tego jak żyje i gdzie oraz kim jestem i co robię. Pewnie nad tym tematem można by się rozwodzić godzinami, a i tak na próżno szukać jasnej i kompletnej odpowiedzi. Kuriozum i pozytywnie śmieszne jest już to, że aktywność górska, która ogólnie kojarzona jest z jakąś ogólną sprawnością jest uprawiana przez osobę niepełnosprawną. Się czasem śmieję, że biorąc pod uwagę moje obiektywne problemy raczej powinienem wybrać sobie zajęcia typu szachy czy brydż towarzyski, a nie coś takiego. Góry – Tatry są więc dla mnie poniekąd symbolem spełniających się Marzeń, dopełnianiem się tego, co powszechnie jest uznawane za niemożliwe.  Kiedy ktoś zadaje mi pytanie czy góry dają mi wolność, nigdy nie wiem co odpowiedzieć, bo niby i tak i nie. Mówię „nie”, bo biorąc pod uwagę, że ktoś musi mi pomagać, w pewien sposób czuję się skrępowany i ograniczony. Do tego dochodzi całe planowanie, terminy, telefony, ktoś może wtedy, ale ktoś inny akurat nie itd., itd. - i wtedy wszystko trzeba zacząć od nowa. Ale i tak, nawet jak już wszystko jest dograne to nagle czasem siada pogoda i cały misterny plan „o kant stołu”.  Wspomnę tylko o tym, że staram się też dość regularnie ćwiczyć i utrzymywać swoje ciało w dobrej kondycji – mimo jego niedoskonałości (bo przecież jakoś w tych górach trzeba funkcjonować).

  avatar
  0
  23 październik 2017, 21:08
   

  Zamiana ról

  Category: Wszystkie wpisy

  Pamiętam, że kiedy już jako niepełnosprawny zacząłem na powrót przemierzać tatrzańskie szlaki, wielokrotnie towarzyszyli mi moi wspaniali, starsi znajomi, wywodzący się z dawnej „braci taternickiej”, pamiętający „ludzi gór”, o których czytywałem w starych książkach i poznawałem ich na czarno-białych zdjęciach. Często zabierali mnie też na swoje imprezy – spotkania dinozaurów, oldbojów, gdzie wesołych anegdot i górskich opowieści oraz przygód nie brakowało. Pamiętam jak zaczęła wtedy od nowa kształtować się u mnie definicja „gór”, „wspinania” oraz tej całej otoczki jaka się z tym wiąże.

  Aby to wyjaśnić, muszę na chwilę cofnąć się do czasów sprzed niepełnosprawności, kiedy to Tatry stały przede mną otworem i je dość intensywnie eksplorowałem. Głównie liczyły się dla mnie wtedy „osiągnięcia sportowe” i chodziło o to żeby gdzieś wejść, zrobić zdjęcie, zejść, a świętować dopiero na dole.

  avatar
  0
  11 wrzesień 2017, 22:25
   

  Ból nie rani

  Category: Wszystkie wpisy

  Ponoć CHCIEĆ TO MÓC. To nie do końca prawda. Jak mówię – jak Ktoś nie ma nogi, to nie wiem jakby chciał, ale noga mu nie odrośnie. Może zrobić jednak wszystko co możliwe i jeszcze więcej by zdobyć np. profesjonalne protezy i gdzieś tam dotrzeć mimo obiektywnych problemów. CHCIEC, CHCĘ, CHCIALBYM jest zatem bardziej złożone. Siedząc w fotelu, nie robiąc nic prócz mówienia CHCĘ tak naprawdę NIE CHCESZ.

  Prawdziwe CHCIEC oznacza pracę, starania, poświęcenie, czasem wręcz świadome przyzwolenie na ból i dyskomfort. Powiem wręcz, że dla mnie osobiście ten właśnie szeroko pojęty DYSKOMFORT i WSZELKIE TRUDNOŚCI są niezwykle tutaj ważne i nadają temu wszystkiemu głębszy sens. Pokusiłbym się nawet, że są kluczowe. Większość ludzi chodzących w góry zachwyca się przede wszystkim widokami. Dla mnie również są one niezwykle istotne, ale chyba te obiektywne trudności, walka z własnym ciałem, przekraczanie tych granic wytrzymałości i robienie czegoś o ten przysłowiowy „krok dalej” są prawdziwą siłą napędową całego górskiego przedsięwzięcia.

  avatar
  0
  31 sierpień 2017, 22:54
   

  Ćma...

  Category: Wszystkie wpisy

  W Zakopanem przebywam od czerwca. I jakoś tak od początku wziąłem się ostro do pracy i za ćwiczenia. Odwiedziłem parę schronisk, pozałatwiałem parę rzeczy i skupiłem się na robieniu formy. W sierpniu ze wspomnianym projektem Razem Na Szczyty wybieram się na Rysy od słowackiej strony. Ale jakoś tak w połowie lipca, stwierdziłem, że należy mi się odpoczynek i błogie lenistwo. Jak pomyślałem, tak właśnie uczyniłem. Spędziłem okrągłe siedem dni na „nic nierobieniu”.

  Zakupy spożywcze i obiady prawie „pod nos”, a moja aktywność ograniczała się do pójścia do toalety i prysznica. A i oddychałem jeszcze czasem. :) Generalnie wszystkiemu temu przyświecał cel nadrzędny – regeneracja mięśni. Jakie są moje wnioski po tym? Ogólnie – koszmar jakiś i zły sen. Nie potrafię sobie wytłumaczyć jak można przeżyć właśnie tak jak ja ledwo, ledwo wytrzymałem tydzień, całe życie? A przecież masę ludzi właśnie o tym marzy. I oni nie chcą tak przez tydzień, dwa. Oni marzą, żeby właśnie tak wyglądało ich całe życie...

  avatar
  0
  01 sierpień 2017, 08:37
   

  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Statystyki

  • Artykułów: 7835
  • Odsłon artykułów: 21860761
  
  ';