Error
 • JLIB_APPLICATION_ERROR_COMPONENT_NOT_LOADING
 • JLIB_APPLICATION_ERROR_COMPONENT_NOT_LOADING

Blogi

Blogi Portalu Górskiego

Zapraszamy do lektury blogów ludzi związanych z wspinaniem, górami i podróżami.
  
  • avatar
   Paulina Janczar

   Kiedy 35 lat temu pod choinkę dostałam swoje pierwsze narty jeszcze nie miałam pojęcia do czego służą, ale i tak poszłam z nimi spać. Późniejsze maszerowanie kilometrami w butach narciarskich na pólka, wielokrotne podchodzenie czy mozolne udeptywanie stoku wcale nie wydawało mi się zbyt wielką ceną za tych kilka chwil jazdy w dół. Dla nart straciłam głowę! Obecnie świat narciarstwa zjazdowego wygląda zgoła inaczej, poczynając od komfortu szybkobieżnych kanap oraz gondoli z podgrzewanymi siedzeniami i WIFI a kończąc na bezmiarze sprzętu, na którym można szusować. Zapraszam Was w podróż, w której  dni zaczynają się i kończą na stoku, zaś rok dzieli się na przed lub w trakcie sezonu narciarskiego, a większość znajomych i przyjaciół pyta, jaki jest śnieg tam, gdzie akurat jesteś :)

  Letnie igraszki z lodowcem

  Category: Wszystkie wpisy

  Od chwili, w której kończy się narciarski sezon zimowy, dla pasjonata zjazdów zaczyna się okres oczekiwania. Początkowo nadchodzi ulga, że wreszcie i to bez wyrzutów sumienia wobec swej pasji, można zająć się innymi sportami, zajęciami i tak dalej. W końcu jest czas na rower, spacery i wspinanie. Wszystko najlepiej w górach.
  Ale wraz z mijającym czasem pojawia się tęsknota za zjazdami po śniegu. W mediach społecznościowych  możecie zobaczyć zdjęcia wszystkich tych, którzy  poddają się jej i  wychodzą w narciarskim rynsztunku na łąkę (!) plażę (!!), na basen (!!!). Taki mały narciarski manifest :)

  2A2

  avatar
  0
  05 September 2017, 16:20
   

  Jak zakończyć sezon zimowy?

  Category: Wszystkie wpisy

   Jak zakończyć sezon zimowy?

  Dobre pytanie, ale nasuwa się od razu kilka innych.

  Pierwsze to: „Czy zakończyć?” 

  Nie jest to przecież takie oczywiste. Mam znajomych, którzy późną wiosną pakują narty i przenoszą się na drugą stronę globu: do Argentyny, Australii czy  Nowej Zelandii aby jeździć dalej. Mnie też co jakiś czas korci, aby zrobić to samo.   Jednak nie jestem do końca przekonana. Dawno temu spotkałam instruktora, który przez 6 lat wędrował za śniegiem. Mimo, iż to był dopiero początek on już wyglądał, jak cień człowieka. Kiedy go spytałam , czy dobrze się czuje – opowiedział smutno, że to jego 12 sezon z rzędu i dawno nie widział nic poza śniegiem. To przygnębiające wyznanie zapadło mi w pamięć . Odtąd uważam, że sezon kończyć należy.  Zrobić przerwę choćby na kilka tygodni. Zamknąć pewien etap.  Zrobić podsumowania. I przede wszystkim zrobić imprezę :)

  panorama

   

  Puch w Japonii

  Category: Wszystkie wpisy

  Połowa marca to moment, kiedy narciarstwo zjazdowe w Polsce powoli się zwija. I albo przenosi się w Alpy, albo sprzęt musi czekać do następnej zimy.

  Od kilku lat ostatnie tygodnie sezonu spędzałam pracując w Alpejskich ośrodkach, gdzie długie dni i wiosenne słońce sprawia, że szusy po śniegu stają się już tylko przyjemnością.  Jednak tej wiosny plan był inny.  Dzięki uprzejmości Stowarzyszenia Instruktorów i Trenerów Narciarstwa wybrałam się na Międzynarodowy Kongres Instruktorów Amatorów (IVSI) w Hakubie, Japonii.

  trasa

   

  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  
  ';