Snow Leopard - Polish Expedition on Lenin Peak 2017
Tak jak już wcześniej zapowiedziałem, plan na ten rok to Pik Lenina o wysokości 7134m n.p.m., leżący w Kirgistanie. Dlaczego? Otóż oprócz piękna tej góry, ciekawej kultury Kirgizji, zwykłej lub niezwykłej ciekawości, kryje się inny cel. Chciałbym sprawdzić się na tej wysokości, aby kolejnym etapem tego projektu było zdobycie pozostałych, bardziej wymagających szczytów należących do Śnieżnej Pantery. Kolejnymi etapami, przygotowaniami i postanowieniami związanymi z przedsięwzięciem chciałbym się z Wami na bieżąco dzielić. Na początek zrobię opis całego przedsięwzięcia, który znajdziecie poniżej.
Szczyt Lenina 7134m n.p.m.
Szczyt w Górach Zaałajskich w Pamirze, w Azji,na granicy Tadżykistanu i Kirgistanu, drugi co do wysokości (po Szczycie Ismaila Samaniego) w górach Pamiru. Do czasu rozpadu Związku Radzieckiego był drugim co do wysokości szczytem radzieckiego Pamiru i trzecim w ogóle szczytem ZSRR. Jest jednym z pięciu szczytów byłego ZSRR, których zdobycie nadaje tytuł ŚNIEŻNEJ PANTERY. Pik Lenina to wielka góra siedmiotysięczna na miarę najwyższych szczytów w Himalajach. Leży w górach Pamiru, na granicy Tadżykistanu i Kirgistanu. Wspinaczka na Pik Lenina nie jest trudna technicznie, ale wysokość szczytu oraz bardzo surowe warunki pogodowe mogą znacznie utrudnić jego zdobywanie. Pierwsze wejście na szczyt miało miejsce w 1928 r. Dokonali go Karl Wien, Eugene Allwein i Erwin Schneider w ramach wyprawy niemieckiej.
Szczeliny w drodze na Pik Lenina
Położenie
Śnieżna Pantera
Radzieckie wyróżnienie alpinistyczne nadawane za zdobycie pięciu siedmiotysięczników, które w przeszłości znajdowały się w granicach Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Wyróżnienie powstało w czasach istnienia ZSRR, jednak obecnie dalej jest uznawane przez kraje
Wspólnoty Niepodległych Państw.
Odznaka zdobycia Śnieżnej Pantery
Lista szczytów wymaganych do zdobycia:
Szczyt Zwycięstwa (Pik Pobiedy) – 7439 m n.p.m.
Chan Tengri – 7010 m n.p.m.
Szczyt Ismaila Samaniego (Pik Komunizma) – 7495 m n.p.m.
Szczyt Korżeniewskiej – 7105 m n.p.m.
Szczyt Lenina (Szczyt Awicenny) – 7134 m n.p.m
Pik Komunizma - najwyższy ze wszystkich pięciu szczytów
Kilka słow o mnie
Dużo się tutaj rozpisywał nie będę, bo pewnie czytacie bloga na bieżąco, ale tak po krótce: mam 18 lat inależę do Klubu Wysokogórskiego w Bielsku - Białej, góry stały się moją życiową drogą, gdy ukończyłem 12 lat. Odtej pory udało mi się zdobyć w ciągu 7 miesięcy Wielką Koronę Tatr, stanąć na Mont Blanc, Elbrusie, Grossglocknerze, wielu innych tatrzańskich szczytach oraz zrobić kilka ciekawych przejść w tym paśmie górskim. Pik Lenina ma być kolejnym szczytem w mojej górskiej karierze, a także pierwszym z wierzchołków zaliczanych do Śnieżnej Pantery, którą chciałbym skompletować jako najmłodszy Polak. Jednocześnie będzie to przygotowanie przed kolejnymi ambitnymi planami, które zamierzam realizować w górach wysokich
Cel wyprawy
Naszym głównym celem jest sprawdzenie naszych organizmów na tak znacznej wysokości, zdobycie pierwszego ze szczytów wymaganych do osiągnięcia "Śnieżna Pantera", zetknięcie się z kulturą Środkowej Azji, oraz szeroko pojęte pokazanie, że DA SIĘ. Dodatkowo chciałbym być najmłodszym Polakiem, który spróbuje zdobyć tytuł Śnieżnej Pantery. Wyprawa ma też na celu spełnienie kolejnego marzenia i przygotowanie do podejmowania następnych działań w górach wysokich. Chcielibyśmy, aby czekające na nas wyzwania i trudy stawiane przez tą mierzącą pona 7000 metrów górę, których zamierzamy się podjąć, zmotywowały młode pokolenie do odkrywania w sobie ducha polskiego alpinizmu oraz były inspiracją do wyznaczania sobie w życiu celów i dążenia do ich realizacji.
Plan wyprawy
Dzień 1. Wylot z Polski do Biszkeku
Dzień 2. Przelot do Osz, uzupełnienie zapasów, przejazd do bazy na Ługowej Polanie (3600m n.p.m.)
Dzień 3. Dzień aklimatyzacyjny w bazie
Dzień 4. Dojście do Camp I (4400m
n.p.m.) i rozstawienie namiotu
Dzień 5. Dzień odpoczynku w Camp I, nocleg
Dzień 6. Wyjście do Camp II (5300m n.p.m.),
rozłożenie kolejnego namiotu i zejście do Camp I,
nocleg
Dzień 7. Dojście do Camp II, nocleg
Dzień 8. Przeniesienie obozu do Camp III
(6100m n.p.m.), nocleg
Dzień 9. Zejście do Camp I, nocleg
Dzień 10. Dzień w Camp I, nocleg
Dzień 11. Wyjście do Camp III, nocleg
Dzień 12. Atak szczytowy na Pik Lenina (7134m
n.p.m.), zejście do Camp III, nocleg
Dzień 13. Zejście do bazy (3600m n.p.m.)
Dzień 14. Przejazd do Osz
Dzień 15. Przelot do Biszkeku, wylot do Polski
Dni 16, 17, 18. Dni rezerwowe (w wypadku
załamania pogody, złego samopoczucia itp.)
Koszt wyprawy to około 5000zł, dlatego każdego kto chciałby ją w jakimś stopniu wesprzeć uprzejmie proszę o kontakt
Email: 98kajetan@wp.pl
Telefon: 505 378 122
Komentarze
Dodaj komentarz