Ty też możesz, Betlejemka i Adrian Koźbiał

Kiedy zbliżamy się do Murowańca, na Hali Gąsienicowej łatwo zobaczyć kilka stojących tam domków. Ten najbliżej drogi to COS – PZA „Betlejemka”.

COS – PZA „Betlejemka” to równocześnie baza szkoleniowa i całoroczna baza noclegowa dla turystów. Jest tutaj ponad 20 miejsc do spania, sanitariaty i prysznice. Brakuje natomiast jakichkolwiek usług w zakresie gastronomii. Sąsiedztwo jednak Murowańca (5 minut drogi) powoduje, iż fakt ten nie sprawia żadnego problemu.

O historii Betlejemki można pisać naprawdę sporo. Nazwa kojarzyć się ma ze skromną, biblijną stajenką w Palestynie. Szkolą tu najlepsi. Jednak to nie wszystko. Bliskość gór, atmosfera, klimat i barwne osobowości jakich tu nie brakuje sprawiają, że przebywanie w tym miejscu obok różnych umiejętności nabytych na szkoleniach, kursach itd., to również fantastyczna przygoda i wspomnienia na całe życie...

Obecnie, kierownikiem Betlejemki jest od 2009 r. Adrian Koźbiał. Adriana poznałem kilka lat temu. Jest instruktorem oraz ratownikiem TOPR II stopnia. Przede wszystkim jednak, to wspaniały, życzliwy bardzo człowiek. Zna góry jak własną kieszeń. To fakt, że jest bardzo zabiegany i ciągle „coś”. Ostatnio znalazł jednak czas żeby już po raz kolejny zawieźć mnie na Halę, skąd z innymi znajomymi udałem się nad Czarny Staw Gąsienicowy. I może pogoda nie była najlepsza. Chmury, mgła i deszcz co jakiś czas. Ale nie o to chodzi. Widoki gór podziwiałem już tutaj kilkanaście razy. Liczy się bowiem przede wszystkim nieopisywana magia chwili, cała otoczka, bliskość innych osób i bycie tu i teraz.

Tak, to wszystko pisze osoba, która uważa same puste góry jako zwyczajną kupę kamieni i która ze względu na swoje problemy ruchowe zwykłego, fizycznego aktu chodzenia po górach, po tych wszystkich głazach - nie lubi. Jednakże cała magia i cały sens tego wszystkiego pojawia się dopiero wieczorem – w łóżku, po kąpieli i przy herbacie. Ten sens woła:

WARTO BYŁO I CHCĘ JESZCZE!

Ty też możesz, Betlejemka i Adrian Koźbiał

Ty też możesz, Betlejemka i Adrian Koźbiał

Ty też możesz, Betlejemka i Adrian Koźbiał

Ty też możesz, Betlejemka i Adrian Koźbiał

avatar
0
11 wrzesień 2018, 09:48
Bartosz Michalak