loading...
Turystyka Górska
Sporty Górskie
loading...
Strefa Outdoor
Kultura
loading...
Kultura

Turystyka

Sport

Sprzęt

Konkursy

W jaskini nigdy nie jesteś sam - jest zawsze on… czujesz na sobie jego spojrzenie, nie odstępuje Cię na krok, wierny kompan każdego zacisku, każdej studni, uciążliwy, małomówny, niekiedy uparty - zwłaszcza, gdy zatrze się gdzieś między kamieniami w wąskim gardle i nie chce ruszyć dalej.

Kto zacz jest? Wór jaskiniowy - który w kolejnych godzinach akcji jaskiniowej jest już nam tak bliski, że nawet zaczynamy z nim rozmawiać i nadawać mu imię. Zazwyczaj ciężki, wiszący gdzieś przy uprzęży. Nigdy pomocny - zawsze przeszkadzający.

Życie grotołaza nie jest usłane różami - zimno, ciemno, często mokro a już na pewno zawsze brudno. Takim na pierwszy rzut oka jawi nam się taternictwo jaskiniowe. Gdy jednak przyjrzymy się bliżej wygląda już znacznie ciekawiej. Kręte, podziemne korytarze ukryte poza zasięgiem ludzkiego wzroku, w większości zarezerwowane dla wybranych, często nieodgadnione i nie do końca zbadane. Miejsce ucieczki od zgiełku i tabunów turystów, samotnia, pustelnia, gdzie nic nie liczy się tak, jak zgrany zespół i wspólna praca przy noszeniu worów, poręczowaniu i deporęczowaniu studni. Tak właśnie wygląda magiczny świat jaskiń czekający na swoich odkrywców.

Zdecydowana większość bywalców Jury Krakowsko-Częstochowskiej zapewne przyzna mi rację, że choć raz swój nos wściubiła do jakiejś groty czy jaskini jurajskiej. Pół biedy, jeśli ta ma rozwinięcie poziome, gdzie jej korytarzami możemy odbyć spacer, no ewentualnie się poczołgać. Sprawa komplikuje się przy prożkach i barierach wymagających od nas użycia specjalistycznego sprzętu. Tutaj warto mieć, choć minimum wiedzy jak poruszać się po jaskini i jak używać rzeczonego sprzętu, który jest dedykowany pod tego typu działalności.

Gdzie po kurs?
Kursy taternictwa jaskiniowego organizowane są przez Speleokluby zrzeszone, podobnie jak Kluby Wysokogórskie, w Polskim Związku Alpinizmu. Łącznie na terenie kraju działa aż 26 klubów speleo, co daje nam szeroki wachlarz wyboru. Wybierając się na kurs trzeba mieć świadomość, że trwa on zdecydowanie dłużej niż większość kursów sygnowanych przez Polski Związek Alpinizmu. Podczas blisko rocznego szkolenia kursant musi bowiem odbyć, co najmniej 8 akcji jaskiniowych, w tym nie mniej niż 4 do jaskiń o rozwinięciu pionowym i nie mniej niż 3 w warunkach zimowych, stąd obozy tatrzańskie podzielone są na letnie i zimowe. Wskazane jest, aby wśród akcji jaskiniowych znalazł się m.in. trawers międzyotworowy (poruszanie się zespołu z jedną liną) oraz akcja z elementami wspinania. Najczęściej odwiedzanymi na kursach tatrzańskimi “dziurami” są: Jaskinie Kasprowe, Śpiących Rycerzy, Miętusia, Czarna, Zimna, Litworowa, Pod Wantą, Marmurowa, Nad Kotliny.

Nauka poręczowania, podchodzenia i zjazdów to pierwsze kroki szkolenia. fot. Janusz PłodzieńNauka poręczowania, podchodzenia i zjazdów to pierwsze kroki szkolenia. fot. Janusz Płodzień

Do obowiązkowego programu dochodzą zajęcia merytoryczne w formie wykładów oraz praktyczne np. pierwsza pomoc, autoratownictwo, które mogą być realizowane na ściankach wspinaczkowych, skałach czy innych formacjach oraz szkolenie lawinowe.

Kurs taternictwa jaskiniowego zawiera też elementy szkolenia wspinaczkowego. Szkolony powinien poprowadzić minimum 8 dróg wspinaczkowych o charakterze skałkowym z asekuracją dolną, w tym co najmniej 4 o minimum IV stopniu trudności. Stąd też ukończenie kursu taternictwa jaskiniowego predysponuje bezpośrednio do podjęcia kursu tatrzańskiego (wspinaczkowego). Na stronie Polskiego Związku Alpinizmu w zakładce szkolenia można przeczytać szczegółowy opis kursu, oraz umiejętności, jakie kursant zdobędzie, wśród których do najważniejszych należą:
- zaplanowanie i wejście do dowolnej jaskini zarówno w okresie letnim i zimowym z zachowaniem zasad bezpieczeństwa,
- bezpieczne poruszanie się oraz asekuracja partnerów w terenie wspinaczkowym,
- wyprowadzenia zespołu w bezpieczny teren w przypadku załamania pogody czy nieprzewidzianego splotu wypadków;
- samodzielnego zastosowania techniki autoratowniczej w sytuacjach tego wymagających, zarówno w jaskini, jak i podczas wspinaczki;
- udzielenia w warunkach górskich pierwszej pomocy w sytuacjach tego wymagających;

Gdzie w Tatrach uprawiać taternictwo jaskiniowe?
Taternictwo jaskiniowe w Tatrzańskim Parku Narodowym można uprawiać w wyznaczonych i udostępnionych do tego celu jaskiniach lub ciągach jaskiniowych. Z tego, co możemy przeczytać na stronie TPNu z około 800 obiektów jaskiniowych znajdujących się na terenie Parku dla taterników udostępnionych jest kilkadziesiąt jaskiń. Jednak łączna długość ich korytarzy osiągająca prawie 58 km stanowi blisko 50 proc. długości korytarzy wszystkich jaskiń. Większość tych jaskiń znajduje się w Dolinie Kościeliskiej i Dolinie Małej Łąki, kilka obiektów położonych jest w Dolinie Bystrej.

Nabytą w skałach wiedzę można przenieść do działalności jaskiniowej fot. Iza WłosekNabytą w skałach wiedzę można przenieść do działalności jaskiniowej fot. Iza Włosek

Jakie dokumenty zezwalają na akcję jaskiniową?
Aby uzyskać zezwolenie na wejście do jaskini na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego należy posiadać Kartę Taternika Jaskiniowego, licencję TPN uprawniającą do uprawiania taternictwa jaskiniowego na terenie Parku lub uczestniczyć w kursie jaskiniowym.
Kursanci mogą wejść do jaskini pod następującymi warunkami:
- muszą posiadać dowód tożsamości oraz imienne zaświadczenie potwierdzające uczestnictwo w kursie taternictwa jaskiniowego wystawione przez jednostkę organizującą kurs
- w wyjściu musi brać udział osoba posiadająca uprawnienia instruktora taternictwa jaskiniowego

Przed wejściem do jaskiń należy dokonać rejestracji wyjścia, wypełniając formularz znajdujący się na stronie internetowej www.jaskinie.tpn.pl. Dzięki temu na bieżąco widzimy kto i w jakich akcjach uczestniczy oraz czy akurat planowana przez nas akcja jest możliwa, choćby ze względu na limity liczbowe wprowadzone przez park. I tym samym do tej samej jaskini w ciągu jednego dnia mogą być wydane zezwolenia tylko trzem grupom taterników, przy czym dzienny limit wejść to maksymalnie 15 osób.

Za dokonanie prawidłowego wpisu odpowiada kierownik wyprawy. Po dokonaniu wpisu, trzeba wydrukować "poświadczenie rejestracji wejścia do jaskini” lub zapamiętać numer wpisu. Będzie on bowiem potrzebny w przypadku ewentualnej kontroli.

Rejestracja w elektronicznym systemie nie zwalnia nas jednak z obowiązku zostawienia informacji o planowanej akcji wraz z przewidywaną godziną powrotu oraz godziną alarmową w książce wyjść taternickich.

Po wyjś́ciu z jaskini świat wygląda inaczejPo wyjściu z jaskini świat wygląda inaczej

Na koniec artykułu rodzi się fundamentalne pytanie - co jest takiego w tych jaskiniach, że chce się tam wracać? Odpowiedzi znajdzie się wiele, w zależności od tego komu to pytanie zadamy. Dla mnie najważniejszym uzależnieniem w jaskiniach jest moment, tuż po wyjściu po akcji z “dziury” gdy czujesz zapach powietrza, na który nacodzień nie zwracamy uwagi, przesiąknięty aromatami, zapachami lasu, traw, słońca, ziemi, to zupełnie tak jakby na nowo zacząć żyć.

Paulina Polly Wierzbicka

loading...
Dla Niej
loading...
Dla Niego
loading...
Dla Dzieci

Artykuły Strefy Outdoor

loading...
Nowości
Produkty i testy
Porady
Producenci