loading...
Turystyka Górska
Sporty Górskie
loading...
Strefa Outdoor
Kultura
loading...
Kultura

Turystyka

Sport

Sprzęt

Konkursy

Piotr Konopka urodził się 23 listopada 1959 r. w Krakowie, ale pierwsze 10 lat życia spędził w schronisku na Turbaczu, gdzie pracowali jego rodzice. Ukończył Akademię Wychowania Fizycznego w Krakowie z tytułami magistra sportu i trenera narciarstwa alpejskiego II klasy.

Jest instruktorem Polskiego Związku Narciarstwa, przewodnikiem tatrzańskim oraz przewodnikiem wysokogórskim i narciarskim, ratownikiem TOPR oraz instruktorem Polskiego Związku Alpinizmu.

Jest także działaczem organizacji górskich. Doprowadził do przystąpienia polskich przewodników do Międzynarodowej Federacji Związków Przewodników Górskich, jest współzałożycielem Polskiego Stowarzyszenia Przewodników Wysokogórskich, którego był prezesem przez 10 lat. Byłem również egzaminatorem Państwowej Komisji Egzaminacyjnej dla kandydatów na przewodników tatrzańskich.

Został odznaczony srebrnym medalem „za wybitne osiągnięcia sportowe”.

Piotr Konopka źr. www.mountain-guide.plPiotr Konopka, źr. www.mountain-guide.pl

Góry i narty (ekstremalne narciarstwo) towarzyszyły mu od najmłodszych lat, a wspinać zaczął się od 1980 r. w skałkach i Tatrach, następnie w Alpach, Kaukazie, Himalajach, Andach, Górach Skalistych, w Yosemite i górach Szkocji.

W czasie studiów przeszedł podstawowe szkolenie nurkowe - nurkował m.in. w tatrzańskim Czarnym Stawie pod Rysami i w Popradzkim Stawie pod lodem.

W Tatrach przeszedł latem i zimą około 300 dróg, wytyczył kilka nowych i dokonał pierwszych przejść zimowych.
Jako pierwszy zjechał na nartach ekstremalnie trudnymi drogami: z Hińczowej Przełęczy wprost do Morskiego Oka, z Długiego Giewontu północno-zachodnią ścianą do Doliny Strążyskiej, z Mięguszowieckiego Szczytu Czarnego wschodnią ścianą do Czarnego Stawu, Zachodem Grońskiego z Wołowego Grzbietu do Czarnego Stawu, Drogą Stanisławskiego z północno-zachodniej ściany Świnicy.

W Alpach przeszedł m.in. wschodnią ścianę Watzmanna i zrealizował zimowe przejście drogę "Boivin-Vallencant" na Filarze Narożnym Mont Blanc.

Wspinał się w skałkach Jury Frankońskiej w Niemczech oraz zimą w masywie Ben Nevis w Szkocji.

W Kaukazie wszedł m.in. na Elbrus, na Uszbę Północną "przez Poduszkę", na północną ścianę Piku Szczurowskiego drogą Abałakowa, na schodnią ścianę Piku Wolnej Hiszpanii drogą Kołomyjcewa, na północno-wschodnią ścianę Nakra-Tau tzw. "włoskim kuluarem", i na wschodnią ścianę Donguz-Orun lewym filarem oraz na Ukju, Pik Panoramnyj i Pik Skalnyj.

W Górach Skalistych w USA wspinał m.in. się na Longs Peak, Petit Grepon, Hallet Peak, Vestal Peak, Middle Teton, Grand Teton i Jagged Mtn. W Yosemite przeszedł 8 dróg. W Andach zdobył Aconcaguę.

W Himalajach w 1986 r. wszedł częściowo nową drogą na Cho Oyu. Uczestniczył także w wyprawach na Nilgiri North, na Lhotse, gdzie osiągnął wysokość ok. 8000 m., brał udział dwukrotnie w zimowych wyprawach na Nanga Parbat, gdzie na flance Rupal doszedł do wysokości ok. 6800 m, a na ścianie Diamir osiągnął ok. 6700 m.

Wielokrotnie startował w zawodach skialpinistycznych w Polsce i zagranicą, czterokrotnie w zawodach PIERRA MENTA.

Jubilatowi życzymy wszelkiej pomyślności!

Anna Makowska

Źródła:
- Wielka Encyklopedia Gór i Alpinizmu tom VI, Wydawnictwo Stapis
- www.mountain-guide.pl
- www.dziennikpolski24.pl/artykul/2770688,alpinista-przewodnik-ratownik,id,t.html

loading...
Dla Niej
loading...
Dla Niego
loading...
Dla Dzieci

Artykuły Strefy Outdoor

loading...
Nowości
Produkty i testy
Porady
Producenci