loading...
Turystyka Górska
Sporty Górskie
loading...
Strefa Outdoor
Kultura
loading...
Kultura

Turystyka

Sport

Sprzęt

Konkursy

Tym razem, mowa jest o schronisku w Karkonoszach, pod Śnieżką, nazywanym Śląskim Domem. Obiektu tego nie należy mylić ze Śląskim Domem- górskim hotelem położonym w Dolinie Wielickiej (nad Wielickim Stawem) na wysokości 1665 m n.p.m. u podnóża Gerlachu.

Opis:
Schronisko Dom Śląski leży na Śląskim Grzbiecie, na tak zwanej Równi Pod Śnieżką i stanowi ostatni przystanek na trasie Karpacz-Śnieżka i innych szlakach prowadzących na najwyższą górę Sudetów. Równia rozciąga się na powierzchni 9 kilometrów kwadratowych i znajduje się zarówno po polskiej jak i czeskiej stronie. Większa część równi porośnięta jest kosodrzewiną i pokryta torfowiskiem. Tutaj swój bieg zaczynają Łomniczka, Łomnica, Upa oraz Biała Łaba. Teren wokoło Śląskiego Domu jest objęty ścisłą ochroną, przecinają się tutaj szlaki prowadzące ze Szklarskiej Poręby na Śnieżkę, czyli tzw. Główny Szlak Sudecki oraz z Karpacza.

Śląski Dom, fot.otonoc.plŚląski Dom, fot.otonoc.pl

Turystyka:
Do schroniska Śląski Dom dojdziemy zarówno z Karpacza jak i ze Szklarskiej Poręby.  Wycieczki rozpoczynające się z tej drugiej miejscowości są dłuższe i bardziej forsowne. Najczęściej uczęszczanym jest niebieski szlak z Karpacza prowadzący przez Śląski Grzbiet na Śnieżkę. Kolejny, również z Karpacza, czarny szlak przez Kopę na szczyt Śnieżki. Ze Szklarskiej Poręby prowadzi szlak czerwony przez Szrenicę na Śnieżkę. Z Karpacza możemy udać się na nieco dłuższą wycieczkę, prowadzącą szlakiem czerwonym z Przełęczy pod Śnieżką przez Kocioł Łomniczki.

Historia:
W XVII w. na Przełęczy pod Śnieżką postawiono budę służącą za schronienie drwalom i pasterzom. W roku 1847 po śląskiej stronie stanęło pierwsze schronisko, będące opozycją dla Riesenbaude (później Obří bouda), znajdującego się tuż obok, po czeskiej (wówczas habsburskiej) stronie. Początkowo nazywało się Heldmannbaude– od nazwiska właściciela. W 1888 r. spłonęło (nie jest wykluczone, że podpalił je Reinard Schulz, właściciel Riesenbaude), a w 1904 r. wzniesiono nowe.
Obecny budynek został zbudowany w latach 1921-1922 i jako schronisko "Pod Śnieżką" ("Dom Śląski") pozostawał we władaniu PTTK od 1945 roku. W roku 1951, obiekt został przekazany w zarząd i użytkowanie Polskiemu Towarzystwu Turystyczno-Krajoznawczemu- Oddział w Jeleniej Górze.
Część schroniska została też na jakiś czas przekazana i udostępniona jednostce WOP (Wojska Ochrony Pogranicza).
Prezydium ZG PTTK w dniu 3 czerwca 1959 r. podjęło uchwałę o wyrażeniu zgody na przekazanie "Domu Śląskiego" na rzecz MSW, pod warunkiem pozostawienia dla PTTK za symboliczną złotówkę, pomieszczeń bufetowych i mieszkalnych dla personelu.
Ostatecznie na rzecz schroniska przekazano:
-bufet,
-kuchnię,
-część piwnicy,
-pomieszczenia noclegowe dla personelu na 20 osób.
Ostatecznie 12 września 2005 r. starosta jeleniogórski wygasił trwały zarząd Oddziału Straży Granicznej, a niedługo potem powiat jeleniogórski nabył nieodpłatnie nieruchomość i wydzierżawił ją panu Henrykowi Czarskiemu.
W 2007 r. zdecydowano się sprzedać "Dom Śląski", wystawiając go na przetarg. Tak, nieruchomość ta trafiła w ręce nowych właścicieli:
-Karola Wareckiego (który nabył ją w 75%),
-Miejskiej Kolei Linowej Karpacz sp z o.o. (która nabyła ją w 25%).
W dniu 13 listopada 2007 r. wypowiedziana została umowa dzierżawy Panu Henrykowi Czarskiemu (za porozumieniem stron); od tego momentu "Dom Śląski" prowadzony jest przez Pana Karola Wareckiego.

Ciekawostki:
Samo schronisko położone jest we wschodniej części Równi pod Śnieżką na Przełęczy pod Śnieżką przy granicy czesko-polskiej.
Do 2007 r. istniało tu nawet przejście graniczne- Śląski Dom-Luční bouda (zlikwidowane 21 grudnia 2007 r. na mocy układu z Schengen. Było czynne przez cały rok:
-w okresie wiosenno-letnim (kwiecień-wrzesień) w godz. 8.00 - 20.00,
-w drugiej połowie roku w godz. 9.00 - 16.00.
Dopuszczony był ruch pieszych i narciarzy. Odprawę graniczną i celną wykonywały organy Straży Granicznej.
W pobliżu schroniska zachował się fragment tundry norweskiej z charakterystycznym niskim trzy-centymetrowym wrzosem. Torfowiska na Równi po Śnieżką, nieopodal schroniska, należą do najwspanialszych w Europie.
Przy schronisku znajduje się również najwyżej położony Ośrodek Narciarstwa Biegowego. Wytyczone zostały trasy, z których najdłuższa ma 14 kilometrów. Schronisko dysponuje wypożyczalnią sprzętu narciarskiego oraz wyszkoloną kadrą instruktorską. W schronisku organizowane są również obozy dla dzieci i młodzieży. W pobliżu schroniska uprawia się również narciarstwo zjazdowe.
Latem schronisko staje się stacją tranzytowa dla turystów udających się na Śnieżkę.
Interesujące zdają się tu być serwowane w bufecie dania- serwowane prosto z kuchni węglowej. W sezonie letnim działa także bar na tarasie, na zewnątrz gdzie obok zimnego piwa skosztować można grillowanych potraw (np. kurczaka, kiełbasy itd.).

Informacje praktyczne:
Dane adresowe:
-ul. Na Śnieżkę 20,
-58-540 Karpacz,
-tel. 75 612 67 00 lub 75 753 52 90- prosi się o telefon w godzinach 11.00-19.00.
-adres email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .

Bartosz Michalak

{youtube}0OLcvsjhbO8{/youtube}

Źródła:
-Internet

loading...
Dla Niej
loading...
Dla Niego
loading...
Dla Dzieci

Artykuły Strefy Outdoor

loading...
Nowości
Produkty i testy
Porady
Producenci