loading...
Turystyka Górska
Sporty Górskie
loading...
Strefa Outdoor
Kultura
loading...
Kultura

Turystyka

Sport

Sprzęt

Konkursy

Niezapomniana podróż pociągiem retro z Krakowa w Beskid Wyspowy połączony z galicyjskim piknikiem kolejowym i biciem rekordu świata w śpiewaniu piosenki kolejowej na stacji PKP w Dobrej 26 czerwca 2016 roku.

Serdecznie zapraszamy do udziału w bezpłatnym jednodniowym wyjeździe studyjnym pod nazwą „Pociągiem retro w Beskid Wyspowy”. Wyjazd połączony jest z Galicyjskim Piknikiem Kolejowym oraz Biciem Rekordu Świata w Śpiewaniu Piosenki Kolejowej „Ósma dwie” Krzysztofa Krawczyka na stacji kolejowej w Dobrej w dniu 26 czerwca 2016 roku.

Pociągiem Retro z Krakowa w Beskid WyspowyPociągiem Retro z Krakowa w Beskid Wyspowy

Historia stacji kolejowej w Dobrej sięga roku 1884, zbudowana została przez Austriaków jako stacja na szlaku Galicyjskiej Kolei Transwersalnej. Przez lata służyła jako szlak komunikacyjno-towarowy.

W latach dziewięćdziesiątych XX wieku linia ta została zamknięta. Kilka lat temu dzięki grupie pasjonatów na trasie kolejowej znów zaczęły pojawiać się pociągi w zabytkowym składzie. Obecnie przejazdy pociągami „retro” wpisały się w krajobraz Beskidu Wyspowego. Atutem jest malownicza trasa kolejowa, która prowadzi terenami Galicji.

Pociąg „retro” staje się inspiracją wydarzeń kulturalnych w regionie. Podobnie było w przypadku Galicyjskiego Pikniku Kolejowego. Naszym celem jest chęć ukazania piękna terenów i kultury Beskidu Wyspowego, odświeżenia zanikających tradycji kolejarskich na tym terenie, stworzenie możliwości nieszablonowego spędzenia wolnego czasu. Efektem naszych starań stało się utworzenie dodatkowej atrakcji, która dostarczy rozrywki zarówno turystom jak i mieszkańcom.

Pociągiem Retro z Krakowa w Beskid WyspowyPociągiem Retro z Krakowa w Beskid Wyspowy

Ważniejszymi punktami programu będą: przejazd pociągiem retro przez Beskid Wyspowy, Przegląd Kolejowej Piosenki, w którym wezmą udział przedstawiciele Gmin wchodzących w skład Forum Gmin Beskidu Wyspowego. Ciekawym i skłaniającym do refleksji punktem będzie dyskusja panelowa pt. „Komunikacja motorem i łącznikiem w rozwoju gospodarczym, poszukiwanie wpływu linii kolejowej na życie mieszkańców Galicji z perspektywy gospodarczej, kulturowej, społecznej”. Kluczowym punktem programu będzie próba pobicia rekordu świata w ilości osób śpiewających jednocześnie piosenkę kolejową – w tym roku będzie to „Ósma dwie” Krzysztofa Krawczyka. Ciekawostką będzie wystawa fotograficzna poświęcona historii linii kolejowej „Chabówka – Nowy Sącz” pozyskana od Towarzystwa Historycznego w Nowym Targu. Całości dopełnią stoiska z produktami regionalnymi, gastronomią, bazą gastronomiczno-noclegową. Dla najmłodszych będzie przygotowany darmowy kącik atrakcji. Urozmaiceniem będzie parada kolejarzy.

Mamy nadzieję, że pobudzimy tym wydarzeniem zainteresowanie zabytkową linią kolejową Chabówka – Nowy Sącz, jedną z najpiękniejszych tego typu w Europie. Pragniemy zachęcić również do wędrówek po Beskidzie Wyspowym, który oprócz wielu walorów turystycznych posiada bogate dziedzictwo kulturowe Zagórzan, Lachów, Białych Górali, Kliszczaków i Podhalan.

Program wyjazdu studyjnego:
Godz.10.00 – Kraków Główny – zbiórka
Godz.10.14 – odjazd pociągu retro Kraków Główny
Godz.12.27 – przyjazd pociągu do Chabówki
Godz.12.47 – odjazd pociągu retro z Chabówki
Godz.14.07 – przyjazd pociągu do Dobrej
Godz.14.10 – powitanie pociągu retro Chabówka – Dobra
Godz.14.30 – rozgrzewka przed „rekordem”
Godz.15.00 – Bicie rekordu świata w śpiewaniu piosenki kolejowej „Ósma dwie” Krzysztofa Krawczyka
Godz.15.15 – Przegląd Piosenki Kolejowej
Godz.15.30 – Panel dyskusyjny „komunikacja motorem i łącznikiem w rozwoju gospodarczym, poszukiwanie wpływu linii kolejowej na życie mieszkańców Galicji z perspektywy gospodarczej, kulturowej, społecznej”
Godz.15.30 – przejazd pociągiem retro na trasie Dobra – Kasina Wielka – Dobra, powrót godz. 16.30
Godz.16.00 – występy Zespołu Regionalnego JURKOWIANIE z Jurkowa i Orkiestry Dętej OSP Dobra
Godz.16.40 – podsumowanie Przeglądu Piosenki Kolejowej
Godz.17.00 – pożegnanie pociągu retro Dobra – Chabówka
Godz.17.30 – powrót autobusem z Dobrej do Krakowa (ok. godz.19.00)

Pociągiem Retro z Krakowa w Beskid WyspowyPociągiem Retro z Krakowa w Beskid Wyspowy

Organizatorzy: Forum Gmin Beskidu Wyspowego, Urząd Gminy Dobra, Skansen Taboru Kolejowego Chabówka, Stowarzyszenie Lokomotywa, Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei, Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej, Towarzystwo Miłośników Regionu Dobrzańskiego

loading...
Dla Niej
loading...
Dla Niego
loading...
Dla Dzieci

Artykuły Strefy Outdoor

loading...
Nowości
Produkty i testy
Porady
Producenci