loading...
Turystyka Górska
Sporty Górskie
loading...
Strefa Outdoor
Kultura
loading...
Kultura

Turystyka

Sport

Sprzęt

Konkursy

Jeśli mamy już dosyć ubitych, wyratrakowanych stoków i chcielibyśmy sprawdzić się w naturalnym górskim terenie, pozostaje nam rozejrzeć się za sprzętem specjalnie zaprojektowanym do górskiej turystyki narciarskiej. Przedstawiamy porady i opis sprzętu do skituringu…

Skituring w Alpach. Źródło: skiturowe-tatry.plSkituring w Alpach. Źródło: skiturowe-tatry.pl

Wiązania

Ten element już na pierwszy rzut oka różni się od zjazdowego i jest niezbędny, by spróbować narciarskich wędrówek. Starsze konstrukcję składają się z ruchomej ramy (bądź płyty), do której przypinamy but. Rama przymocowana jest zawiasem do narty na wysokości przodu buta, co umożliwia unoszenie pięty przy marszu, podobnie jak w biegówkach. Do zjazdu ramę blokuje się sztywno na powierzchni narty i wtedy but całą powierzchnią przylega do deski identycznie jak w wiązaniach zjazdowych. Taki rodzaj zapięć jest jeszcze dosyć popularny. Jego niewątpliwą zaletą jest wygoda i łatwość przy wpinaniu i wypinaniu buta. Natomiast wadą mało anatomiczna oś obrotu oraz dosyć duża waga, para takich wiązań to ok. 1500 gram.

Wiązania szynowe Diamir Scount. Źródło: polarsport.plWiązania szynowe Diamir Scount. Źródło: polarsport.pl

Lepszym rozwiązaniem jest wybór zapięć na tak zwane „kły” z przodu wiązanie, które trzymają buty dzięki specjalnym zagłębieniom. Ten rodzaj zapięć to patent firmy Dynafit. A obecnie takie zapięcia są produkowane przez kilka wiodących firm skiturowych. Ich niewątpliwą zaletą jest niska waga, która w zależności od modelu to 150 do 600 gram para. Wadą trudności w wpinaniu przodu buta do zapięcia.

Wiązania Dynafit TLT Radical. Źródło: polarsport.plWiązania Dynafit TLT Radical. Źródło: polarsport.pl

Buty

Tutaj możemy wyróżnić dwa zasadnicze rodzaje butów. Pierwsze – lekkie i stosunkowo miękkie, nie dające właściwego oparcia w zjeździe (szczególnie osobom początkującym), są natomiast fantastyczne do podchodzenia. Drugie – cięższe i bardziej twarde, mniej wygodne podczas podejścia, ale dające lepsze oparcie podczas zjazdu. Kupując buty musimy zdecydować na czym bardziej nam zależy. Musimy również pamiętać, że but skiturowy musi być bardzo dobrze dobrany, będziemy w nim spędzać czasami długie godziny na wycieczkach. Z tego względu polecam zakup butów nowych lub ewentualnie używanych, ale dokupić nowy botek, który dopasuje się do anatomicznych kształtów naszej stopy. Wszystkie buty do skituringu mają kilka wspólnych cech: umożliwiają przestawienie z pozycji do chodzenia na pozycję do zjazdu, dają możliwość ruchu w stawie skokowym, posiadają wibramową lub podobną podeszwę, która zwiększa przyczepność buta w oblodzonym terenie.

Buty do speedtouringu, Scarpa Alien. Źródło: himalsport.plButy do speedtouringu, Scarpa Alien. Źródło: himalsport.pl

Buty typu adventure Dynafit TLT 6. Źródło: polarsport.plButy typu adventure Dynafit TLT 6. Źródło: polarsport.pl

Narty

Narty do skituringu na pierwszy rzut oka trudno odróżnić od zjazdowych. Są wykonane z trwałych materiałów, nie zmienia się ich zazwyczaj po jednym lub dwóch sezonach, nie podlegają modzie jak sprzęt zjazdowy. Ważnym parametrem na jaki musimy zwrócić uwagę szukając nart skiturowych jest ich waga i szerokość w talii. Można podzielić je na 4 kategorie: ultralight, adventure, free touring, freeride.

Jeśli najbardziej cieszy nas szybkość podchodzenia lub mamy żyłkę zawodniczą to najlepszym wyborem są narty z grupy ultralight. Charakteryzują się niską wagą, poniżej 1000 gram i są wąskie w tali (w granicach 60-70mm). Nie są to narty dla amatorów.

Podczas największych zawodów w ski alpiniźmie Pierra Menta. Źródło skiturowe-tatry.plPodczas największych zawodów w ski alpiniźmie Pierra Menta. Źródło skiturowe-tatry.pl

Najbardziej uniwersalne to narty typu adventure, ich zaletą jest stosunkowo niska waga ok. 1000 – 1400 gram i szerokość w talii 70-85mm. To narty, które możemy wykorzystać w każdych warunkach. Jazda w puchu nie będzie może tak przyjemna jak na freeridowych, ale docenimy jej lekkość na podejściu.

Dobór nart zależy od aktywności jaką chcemy uprawiaćDobór nart zależy od aktywności jaką chcemy uprawiać

Kolejna grupa to narty z grupy free touring, będą dobrym wyborem jeśli nie zależy nam na niskiej wadze a preferujemy jazdę w puchu i chcemy mieć komfort w trudnych warunkach śniegowych. Narty tego typu ważą powyżej 1 300 gram i mają w tali 90 – 110mm. Bardzo zbliżone parametry mają narty z ostatniej grupy, czyli freeridowe, które będą cięższe i mogą być jeszcze szersze.

Narty typu free touring, Ski Trab Maximo. Źródło: skiturowe-tatry.plNarty typu free touring, Ski Trab Maximo. Źródło: skiturowe-tatry.pl

Foki

To przyklejone do ślizgów pasy materiału ze specjalnym włosiem, które umożliwiają poślizg do przodu, a zapobiegają cofaniu się narty. Dzięki fokom możemy podchodzić pod całkiem strome stoki. Z kolei do zjazdu foki zdejmujemy. Obecnie produkowane są foki z tworzywa z włosiem naturalnym (moherowym) albo sztuczne (nylonowe). Zaletą tych pierwszych jest lepszy poślizg, natomiast zużywają się szybciej. Z kolei foki sztuczne są bardziej trwałe, ale z gorszym poślizgiem. Dostępne na rynku są również foki mix (np. 30% moheru i 70% nylonu). Foka musi być odpowiednio dopasowana do narty. To znaczy po przyklejeniu do narty na odcinku jej tali cały ślizg powinien być pokryty przez fokę, a wystawać powinna tylko krawędź, czyli około 2mm z każdej strony. Do foki musimy dopasować odpowiednie zaczepy w zależności od rodzaju i modelu narty.

Foki PomocaFoki Pomoca

Kijki

Tutaj wybór jest już dużo mniejszy. Mamy do wyboru zasadniczo dwa rodzaje. Kijki jednoczęściowe zbliżone budową do kijka biegowego, ale ze specjalną pianką poniżej rączki, ułatwiającą poruszanie w stromym terenie. Drugim rodzajem są kijki teleskopowe, z możliwością regulacji wysokości. Ważnym elementem kijka do skituringu są duże talerzyki, które dają nam dodatkowe oparcie w świeżym, niezwiązanym śniegu.

Składane kijki do skituringu. Źródło: 8a.pl

Ile to kosztuje

Sprzęt do skituringu nie jest tani. Za komplet narty, buty, wiązania, foki i kije trzeba zapłacić kilka tysięcy złotych. Dla osób niezdecydowanych lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług wypożyczalni, gdzie będziemy mieli możliwość przetestować kilka modeli nart i sprawdzić, na których lepiej się nam podchodzi i zjeżdża. Za komplet sprzętu za jeden dzień w wypożyczalni trzeba zapłacić ok. 100zł. Jeśli zdecydujemy się na zakupy najlepiej zacząć od wygodnych butów.

Jacek Żebracki
ski-alpinizm.pl

loading...
Dla Niej
loading...
Dla Niego
loading...
Dla Dzieci

Artykuły Strefy Outdoor

loading...
Nowości
Produkty i testy
Porady
Producenci