Forum Portalu Górskiego :  Forum Portalu Górskiego - portalgorski.pl
Forum Portalu Górskiego - forum moderowane 
messageRe: Komentarz do: Konkurs wiedzy o górach - Zestaw 7
Polan ()
16 kwi 2012 - 20:25:55
avatar
Dzięki!smiling smiley

Przyda się również jeszcze jedna mała poprawka - miejscowość Ferro/El Hierro na Wyspach Kanaryjskich znajduje się ok. 17 stopni 39 minut 46 sekund na ZACHÓD od Greenwich, a nie na wschód, jak to jest podane w odpowiedziach.

Przy okazji pragnę pogratulować Autorowi pytania nr 3 bo dotknął bardzo ciekawego dla mnie problemu tatrzańskich pomiarów, a mam takie wrażenie, że temat ten jest w polskiej literaturze opisany bardzo słabo. Jeśli chodzi o Triest, to sprawa była dla mnie oczywista od początku, nawet nie szukałem potwierdzenia mojego pomysłu. Natomiast drugą część zadania "położyłem" przez to, że zacząłem się doszukiwać w nim drugiego dna. Szukałem cały czas południka zerowych zniekształceń odwzorowawczych (południka osiowego, w którym przyłożono płaszczyznę mapy do kuli/elipsoidy ziemskiej) i nie wpadłem na to, że chodzi o PRAWDZIWY południk zerowy, który przecież nie zawsze był południkiem Greenwich... Zadanie - jak dla mnie - genialne w swojej prostocie pod warunkiem, że człowiek wie, czego szuka. Gratuluję wszystkim, którzy byli bardziej rozgarnięci ode mnie! winking smiley

Natomiast w związku z tym, że - tak jak wspominałem wyżej - temat niezwykle mnie interesuje, chciałbym dowiedzieć się z jakich źródeł korzystał Autor zadania? Gdzie szukać informacji na temat austriackich pomiarów Tatr? Interesuje mnie tak naprawdę wszystko co jest związane z samymi pomiarami, a zwłaszcza model matematyczny odwzorowania, które zastosowano przy kartowaniu (czyli to, czego zupełnie nie mogę nigdzie odnaleźć). Na razie przyznam szczerze, że wobec słabej znajomości niemieckiego, szukałem zwłaszcza na słowackich stronach internetowych. Nigdzie jednak nie wpadłem na żadne konkretne informacje. Czytałem również bardzo ciekawy artykuł Nyki w "Taterniku" 1973/3 na temat "nieznanej" mapy Tatr i Podtatrza. Nie odpowiedział on na moje pytania.

Za wszelką pomoc i wskazówki poszukiwawcze będę więc bardzo wdzięczny!

Pozdrawiam serdecznie,
Michał Polański.


Temat Odsłon Napisane przez Wysłane
messageKomentarz do: Konkurs wiedzy o górach - Zestaw 7 3697 Polan 2012-04-16 15:39
messageRe: Komentarz do: Konkurs wiedzy o górach - Zestaw 7 2524 mm 2012-04-16 16:08
messageRe: Komentarz do: Konkurs wiedzy o górach - Zestaw 7 1884 Anonymous User 2012-04-16 16:40
messageRe: Komentarz do: Konkurs wiedzy o górach - Zestaw 7 1940 Polan 2012-04-16 20:25
messageRe: Komentarz do: Konkurs wiedzy o górach - Zestaw 7 2621 AndrzejZ 2012-04-17 11:23


Forum Portalu Górskiego - portalgorski.pl - Statystyka forum

Globalna
Wątki: 1,752, Posty: 9,351, Użytkownicy: 7,312.
Ostatnio zarejestrowany: Natalia Walasiak.

To forum
Wątki: 1,317, Posty: 8,407.

Uwaga: publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników strony. Portal Górski www.portalgorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.