Portalgorski.pl
  • ZALOGUJ
  • -->
    Najczęściej oglądane - Tatry - Piotr Czerski - 2017
    • swinica.jpg
      Świnica218 odsłonChmury przetaczające się po szczytach są takim elementem, który nadaje im dodatkowego efektu tajemniczości i grozy. Wtedy nawet najbardziej znane i oklepane widoki stają się na nowo interesujące. Widzimy je przecież tylko przez chwilę i zapewne w takiej konfiguracji już nigdy się nie powtórzą.
    • nocna_piatka.jpg
      Nocna piątka214 odsłonZdjęcie znad Wielkiego Stawu podczas pełni księżyca. Współczesne aparaty bez problemu radzą sobie z nocnymi zdjęciami. Jeżeli nastawimy odpowiednio dużą czułość i/lub długi czas naświetlania, to podczas pełni bez trudu możemy uzyskać zdjęcie z taką ilością szczegółów, jak podczas dnia. Różnice pomiędzy światłem słońca i księżyca wydają się wtedy subtelne. To konkretne trzeba było przyciemnić podczas obróbki i zmienić mu kolorystykę na zimniejszą, żeby nie było wątpliwości, o jakiej porze zostało zrobione ;)
    • pelnia.jpg
      Pełnia214 odsłonWchodzący księżyc nad Tatrami Bielskimi. Kiedy wyłonił się znad horyzontu znajdował się jeszcze tuż obok wierzchołka widocznego po lewej stronie Hawrania. Ale wiedziałem już, w którą stronę będzie się wznosił i że będzie się za chwilę widoczny pomiędzy nim a Płaczliwą Skałą. Pozostało tylko przygotować sprzęt i odczekać tych kilka minut.
    • piekielna_bialka.jpg
      Piekielna Białka208 odsłonW tym miejscu bywałem kiedyś regularnie na wschody słońca, ze zmiennym zresztą szczęściem. Tym razem jednak naprawdę mi się poszczęściło. Oj chciałoby się trafiać na podobne warunki częściej, ale z drugiej strony być może polowanie na tego rodzaju zdjęcia stałoby się mniej ekscytujące ;)
    • pozegnanie_lata.jpg
      Pożegnanie lata206 odsłonTak wygląda koniec lata w Tatrach. To czego nie widać na tym zdjęciu, to bardzo silny wiatr próbujący zdmuchnąć mnie z miejsca, z którego fotografowałem. O rozłożeniu statywu nie było nawet mowy w takich warunkach. Jedynym sposobem na bezpieczne zrobienie zdjęcia było mocne objęcie słupka granicznego trzymając jednocześnie w dłoniach aparat i naciskając przycisk migawki. Wiatr w górach potrafi być naprawdę uciążliwy, ale często niesie ze sobą zmianę pogody, podczas której powstają najciekawsze zdjęcia.
    • po_zachodzie.jpg
      Po zachodzie200 odsłonZima w górach potrafi wyglądać naprawdę bajkowo, zwłaszcza gdy trafi się na odpowiednie światło i warunki.
    • nocne_zywioly.jpg
      Nocne żywioły197 odsłonW pewien sierpniowy weekend zaplanowałem sobie wypad na szczyt Rysów, żeby pofocić zachód słońca. Niestety w Tatrach pojawiły się nagle burze, które zupełnie pokrzyżowały mi te plany. Postanowiłem je więc pogonić z aparatem z bezpiecznej odległości. Tutaj akurat oddalająca się burza odsłoniła na moment kawałek nieba z Drogą Mleczną nad Tatrami. Chwilę potem całe niebo zasnuło się gęstymi chmurami i nie było już czego fotografować.
    • ognisty_podmuch.jpg
      Ognisty podmuch197 odsłonW taki oto sposób zakończył się mój grudniowy wypad na Świnicę. Przez cały ten dzień wiał silny wiatr, a po niebie przetaczały się jakieś dziwne chmury. Kiedy zachodzące słońce przybrało intensywną pomarańczową barwę moje przeczucia, że zdarzy się interesujący finał nabrały pewności. No i nie trzeba było długo czekać…
    • niebo_plonie.jpg
      Niebo płonie195 odsłonTaki oto spektakl na niebie zafundowała nam przyroda pod koniec pewnego październikowego dnia. Akurat zajadałem sobie obiadek w pobliskiej gospodzie wypatrując przez okno jakiś kolorów podczas zachodu słońca, no i doczekałem się! Całe niebo od zachodniej strony zapłonęło na kilka minut intensywną czerwienią. Kiedy było już po wszystkim kelnerka z owej gospody stwierdziła: „Panie, ja już tyle lat tutaj pracuję i nie widziałam jeszcze czegoś podobnego”.
    • w_objeciach_halnego.jpg
      W objęciach halnego195 odsłonZdjęcie wykonane ze Świnicy tuż po zachodzie słońca. Nadciągający Halny utworzył mgły w dolinach, oraz takie oto kolory na niebie. A po wszystkim trzeba było jeszcze jakoś zejść po ciemku ze szczytu.
    • cien_ziemi.jpg
      Cień ziemi193 odsłonMroźny poranek na Spiszu. Zdjęcie zostało zrobione tuż przed wschodem słońca, kiedy na horyzoncie pojawia się na krótko zjawisko atmosferyczne zwane cieniem Ziemi i pasem Wenus. To pierwsze ma barwę niebieską, a drugie różową i widoczne są zawsze po przeciwległej stronie wchodzącego (lub zachodzącego) słońca. Szczyty widoczne na zdjęciu, to Czerwone Wierchy i Giewont.
    • dzien_niepodleglosci.jpg
      Dzień Niepodległości191 odsłonTakie oto cuda na niebie można czasem zobaczyć podczas Halnego w Tatrach. Jest to chmura lentikularna, która pomimo silnego wiatru wisiała sobie nad górami w tym jednym miejscu przez kilka godzin. Ta chmura kojarzy mi się ze statkiem kosmicznym obcych z filmu Dzień Niepodległości, który jak może niektórzy pamiętają zwisał sobie nad ziemią dokonując eksterminacji biednych ziemian.
    • halny_na_kozim.jpg
      Halny na Kozim183 odsłonTo co widać na tym zdjęciu, to tatrzańskie szczyty wystające ponad wierzchołki chmur oświetlone zachodzącym słońcem. To czego nie widać, to bardzo silny wiatr, który usiłował zwiać mnie ze szczytu, z którego fotografowałem, oraz przenikliwe zimno towarzyszące tym niezwykłym widokom. Może i lepiej było zostać w schronisku popijając grzańca, ale tego rodzaju widoki po prostu się nie zdarzają bez wysiłku, poświęceń i podjęcia pewnej dozy ryzyka.
    • barwy_jesieni.jpg
      Barwy jesieni181 odsłonRzadko kiedy udaje mi się zrobić ciekawe zdjęcie w samo południe, zwłaszcza w pełnym słońcu. Zazwyczaj mamy wtedy ostre światło, które powoduje duże kontrasty, a cała sceneria po zrobieniu zdjęcia wychodzi płaska i kolorystycznie nijaka. Ale wystarczy że na niebie pojawią się chmury w odpowiedniej ilości i warunki do zdjęć potrafią się zmienić się na znacznie korzystniejsze.
    plików: 14, stron: 1