Zapraszamy na letnie wędrówki oraz spotkania edukacyjne w Tatrzańskim Parku Narodowym. W tym roku letnia oferta edukacyjna TPN jest wyjątkowo bogata, a wszystkie atrakcje bezpłatne! W każdy wtorek i czwartek odbywać się będą wycieczki dla rodzin z dziećmi. Trasy i tematyka dostosowane są do małych turystów, którzy zaczynają dopiero swoją przygodę z Tatrami.

W środy i soboty zapraszamy turystów dorosłych zainteresowanych turystyką przyrodniczą zapraszamy na dłuższe wycieczki, w czasie których dowiedzą się więcej na temat geologii, botaniki i ekologii.

Dorośli turyści mogą też wziąć udział w cyklu spacerów "Dziedzictwo nieoczywiste" prowadzonych metodą interpretacji dziedzictwa. To okazja do poznania mniej znanych miejsc w TPN i spojrzenia na Tatry z innej perspektywy.

Wszystkich odwiedzających Dolinę Kościeliską zapraszamy na prelekcje edukacyjne nad Smreczyńskim Stawem prowadzone przez pracowników oraz wolontariuszy TPN w poniedziałki, wtorki i piątki.

Bardziej doświadczonych turystów zapraszamy na popołudniowe zajęcia w Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN (Zakopane, ul. Chałubińskiego 42a). Na spotkaniu przy makiecie zajęcia edukacyjne przy makiecie Tatr (wtorek) będzie można sprawdzić swoją wiedzę o topografii i przyrodzie Tatr a na szkoleniu “Leave No Trace” (poniedziałek) poznać zasady turystyki przyjaznej dla przyrody.

Zasady uczestnictwa w zajęciach terenowych

Aby wziąć udział należy przesłać zgłoszenie. Formularz można znaleźć pod opisem wycieczek (http://tpn.pl/lato-z-tpn). Ilość miejsc jest ograniczona. W przypadku rezygnacji z udziału w zajęciach, prosimy o informację e-mailem na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..;

Zajęcia prowadzone są przez pracowników Parku, którzy na co dzień zajmują się edukacją. Uczestnicy, wchodząc do Parku, wykupują bilet wstępu. Powinni być odpowiednio ubrani i wyposażeni (obuwie górskie, ubranie przeciwdeszczowe itp.). Organizatorzy mogą zrezygnować z fragmentów zaplanowanej trasy w przypadku pogorszenia pogody lub stwierdzenia, że uczestnicy nie poradzą sobie z trudnościami). Uczestnicy muszą być jednak świadomi zagrożeń wynikających z przebywania w górach (upadek na kamienistym szlaku, możliwość spotkania żmii, niedźwiedzia czy innych dzikich zwierząt, spadające kamienie i drzewa, załamanie pogody itp.) i podejmują ryzyko uczestniczenia w zajęciach na własną odpowiedzialność.

Prowadzący ma prawo odmówić udziału w wycieczce osobom naruszającym przepisy obowiązujące w parku narodowym lub nieodpowiednio wyposażonym, w sposób zwiększający ryzyko wypadku (np. niewłaściwe obuwie). Uczestnicy wyprawy mogą w każdym punkcie trasy zrezygnować z dalszej wspólnej wędrówki i kontynuować wycieczkę samodzielnie.

UWAGA: WYCIECZKI PRZEZNACZONE SĄ DLA TURYSTÓW INDYWIDUALNYCH I RODZIN Z DZIEĆMI, NIE DLA GRUP ZORGANIZOWANYCH.

Lato w TPN

Zostań Przyjacielem Tatrzańskiego Parku Narodowego

Jeśli masz 3–11 lat i zamierzasz wraz z rodziną spędzić wakacje w Tatrach, dołącz do naszego programu! Dzięki niemu wędrówka po górach stanie się dla ciebie przygodą, nagrodzoną dyplomem i odznaką Przyjaciela Parku Narodowego.

Jak zostać Przyjacielem Tatrzańskiego Parku Narodowego?

Weź darmową książeczkę z Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN w Zakopanem (ul. Chałubińskiego 42a przy rondzie Jana Pawła II) lub z budynku Wozowni (Zespół Dworsko-Parkowy obok Dyrekcji TPN, Kuźnice 1), w czasie dyżurów wolontariuszy w terenie będzie je można również pobrać przy wejściu do Doliny Kościeliskiej i przy Dróżniczówce przed Wodogrzmotami Mickiewicza na szlaku do Morskiego Oka, a następnie:
- Jeśli masz 9–11 lat, wykonaj przynajmniej 7 zadań z książeczki.
- Jeśli masz 6–8 lat, wykonaj przynajmniej 5 zadań z książeczki.
- Jeśli masz 3-5 lat, weź książeczkę dla młodszych dzieci.

(Przykładowe zadania z książeczki: zadanie nr 1, zadanie nr 9)

Weź udział w przynajmniej jednej z atrakcji oferowanych przez park narodowy:

1. Odwiedź Zespół Dworsko-Parkowy w Kuźnicach, gdzie możesz zwiedzić wystawy: „Kolekcja Kocyana” (wystawa przyrodnicza) i „Zamoyscy i ich dzieło” (wystawa historyczna).
2. Odwiedź Centrum Edukacji Przyrodniczej w Zakopanem, gdzie znajdziesz wiele atrakcji, w tym największą makietę Tatr, dwie sale kinowe, gry multimedialne czy sztuczną jaskinię.
3. Poznaj Tajemniczy Ogród przy Centrum Edukacji Przyrodnicze.
4. Odwiedź Tatrzańskie Lapidarium przy ul. M. Karłowicza w Zakopanem.
5. Poznaj Ośrodek Czynnej Ochrony Płazów i Gadów” przy ul. Oswalda Balzera (przy wylocie Doliny Olczyskiej, w dzielnicy Jaszczurówka).

Kiedy uda ci się wykonać odpowiednią dla swojego wieku ilość zadań, pokaż książeczkę pracownikowi Parku, dostaniesz dyplom i odznakę! 

Gdzie i kiedy odebrać dyplom i odznakę?

- Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN w Zakopanem ul. Chałubińskiego 42a przy rondzie Jana Pawła II Godziny otwarcia: od poniedziałku do soboty, z wyjątkiem dni świątecznych w godzinach od 9–15. Telefon 18 20 23 312

- Zespół Dworsko-Parkowy w Zakopanem, Kuźnice 1,  budynek Wozowni – wystawa „Kolekcja Kocyana”. Godziny otwarcia: styczeń – kwiecień 9.00–14.00 (codziennie), maj – sierpień w dni powszednie od 9.00–14.00, maj – sierpień w soboty i niedziele 9.30–15.00, wrzesień – październik 9.00–14.00 (codziennie), listopad – grudzień 9.00–14.00 (w niedziele i poniedziałki nieczynne)

Zapraszamy i życzymy powodzenia!

Obejrzyj krótki film: https://youtu.be/LeAdXptvHT4