Podczas spotkania będzie można posłuchać opowieści inspirowanych północą, m.in. o polarnikach norweskich: Roaldzie Amundsenie i Fridtjofie Nansenie, skoczkach z Kongsbergu, bogatych tradycjach narciarstwa biegowego w Norwegii i narciarstwie wędrownym w górach Tafjordfjella i Alpach Sunmorskich. Nie zabraknie także staronormańskich sag na temat narciarza Hemminga.

Wieczorek w Muzeum Tatrzańskim to niepowtarzalna okazja do poznania tradycji i śladów nart Norwegów, które prowadzą do… Polski. Zapraszamy!

Niedawny pobyt w górach Tafjordfjella zainspirował prelegenta Wojciecha Szatkowskiego do zorganizowania wieczoru narciarskiego poświęconego tradycjom narciarskim tego kraju, który nieprzypadkowo nazywany jest Ojczyzną Narciarstwa.

2905nartynorge

Będzie to dobra okazja do poznania tradycji i śladów nart Norwegów, które prowadzą także do Polski i w cały świat. Prezentacja multimedialna będzie zawierała pięć opowieści o norweskim narciarstwie: pierwsza dotyczyć będzie staronormańskich sag o narciarzu Hemmingu, druga opowie o polarnikach norweskich: Roaldzie Amundsenie i Fridtjofie Nansenie, trzecia o braciach Sigmundzie, Bigerze i Asbjoernie Ruudach – skoczkach narciarskich z Kongsbergu, ze słynnej szkoły skoczków Kongsberg, czwarta o teamie trenera Miki Kojonkoskiego, który prowadził kadrę norweskich skoczków i ostatnia, która traktuje o bogatych tradycjach narciarstwa biegowego w Norwegii i narciarstwie wędrownym w górach Tafjordfjella i Alpach Sunmorskich. Jest to dobra okazja, by sięgnąć do przebogatego, prywatnego archiwum narciarskiego, w którym od lat Wojciech Szatkowski gromadził materiały: wspaniałe skoki i loty narciarskie Norwegów w Planicy 2004, narciarzy ze złotego teamu trenera Miki Kojonkoskiego, Roara Ljoekelsoeya – mistrza świata w lotach indywidualnie i w drużynie, Tommyego „Tigera” Ingebrigtsena, Andreasa Jacobsena, Bjoerna Einara Romoerena i innych, zwycięstwo Andreasa Bardala w Zakopanem, wspaniałe biegi Marit Bjoergen i Pettera Northuga jr. I wielki talent króla biathlonu – Ole Einara Bjoerndalena. Heya Norge – ten okrzyk norweskich kibiców, których pełno jest, jak i polskich, na sportowych arenach całego świata, nadal pokazuje narciarskie oblicze kraju dawnych Wikingów. Oblicze, które jest wielką dumą Norwegów.

Wojciech Szatkowski/Muzeum Tatrzańskie

Szczegółowy plan:

-18.00 – rozpoczynamy od opowieści o staronordyckich bohaterach: Ulr i Skade, narciarzu Hemmingu i norweskich opowieściach królewskich, sagach grenlandzkich o Wikingach-narciarzach. Potem opowieść przeniesie nas na bieguny: Fridtjof Nansen i Roald Amundsen – ich wyprawy polarne z użyciem nart przedstawi Wojciech Szatkowski (Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem).
Potem przeskoczymy płynnie do Kongsbergu na słynną skocznię narciarską „Hannibalbakken”, gdzie powstała szkoła skoczków Kongsbergband. Bracia Sigmund,
Birger i Asbjoern Ruud i ich wspaniałe kariery sportowe, w tym wątki polskie i zakopiańskie będą tematem kolejnej opowieści

-18.45 – Mateusz Mróz (Skitourowe Zakopane.pl) opowie o skitourach w Norwegii w kontekście tegorocznej wyprawy w Alpy Sunmorskie. Specjalnie w Okszy odbędzie się premiera filmu
z tej wyprawy, jak i pokaz filmu o ubiegłorocznej wyprawy narciarskiej do Tjoennebu w Tafjordfjella.

-19.20 – Wisz Orłowski opowie o wyprawach narciarskich do Norwegii z użyciem jachtu.

-19.50 Wojciech Szatkowski opowie o biegach narciarskich w Norwegii w kontekście sukcesów biegaczy i biegaczy norweskich: Marit Bjoergen i Pettera Northuga juniora. Ponadto odbędzie się pokaz filmu o biegach Northuga na Mistrzostwach świata FIS w Oslo (2013) i na zawodach międzynarodowych oraz wspomnienie o skoczkach z teamu trenera Miki Kojonkoskiego: Roarze Ljoekelsoeyu,
Andersie Jacobsenie, Bjoernie Einarze Romorenie i Andersie Bardalu.
Ostatnia część wieczoru to powrót do magicznego miejsca – Tjoennebu i relacja z tegorocznej wyprawy na fokach w Tafjordfjella.

Serdecznie zapraszamy do wilii Oksza, Zamoyskiego 25.

Partnerem wydarzenia jest Skitourowe Zakopane.

źródło: Muzeum Tatrzańskie/Fot. Wojciech Szatkowski