Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady to jedna z najstarszych i największych imprez górskich w kraju, odbywająca się tradycyjnie pod koniec września w Lądku-Zdroju. Do cieszącego się długą tradycją konkursu filmowego w ostatnich latach dołączył także konkurs książkowy: Książka Górska Roku im. Wawrzyńca Żuławskiego. Właśnie rozpoczęto przyjmowanie zgłoszeń do tegorocznej edycji. Książki można zgłaszać na stronie: http://www.festiwalgorski.pl/zglos-ksiazke-2017/

- Ludzie gór nie są „statystycznymi Polakami”, bo książki czytają. Żeby ułatwić im dotarcie do wartościowych pozycji górskich, w ramach Festiwalu Górskiego, staramy się promować te najlepsze. W tym roku po raz piąty ogłosimy laureatów Konkursu Książka Górska Roku - mówi Jagoda Mytych, dyrektor Konkursu.

Konkurs skierowany jest do wydawców i autorów książek o tematyce górskiej. Zgłoszone publikacje oceniane będę w kategoriach: literatura wspinaczkowa, literatura górsko-podróżnicza, literatura tatrzańska, górska fikcja literacka i poezja, albumy oraz przewodniki i poradniki. W ostatniej z tych kategorii przyznawana jest Nagroda im. Janusza Kurczaba (1937-2015), alpinisty, kierownika wypraw górskich i autora książek, który za życia był związany z konkursem jako jego Juror. Ponadto Jury przyzna Grand Prix – tytuł Książki Górskiej Roku.

Festiwal

Książki oceni Jury w składzie: Iwona Baturo (redaktorka, autorka przewodników i blogerka), Tomasz Cylka (polonista, dziennikarz, redaktor naczelny Magazynu Turystyki Górskiej „n.p.m.”) , Bogusław Kowalski (recenzent, instruktor PZA, alpinista) oraz Marek Maluda (geograf, antykwariusz, kolekcjoner literatury górskiej). Poza wyróżnieniami przyznawanymi przez Jurorów, głos oddany zostanie także czytelnikom. Magazyn Turystyki Górskiej „n.p.m.” ufundował nagrodę dla książki, która wygra w głosowaniu jego czytelników oraz festiwalowej publiczności.

Dotychczas w Lądku triumfowały: "Korona Ziemi. Nie-poradnik zdobywcy" Artura Hajzera (2013), „Wielkiej Encyklopedii Gór i Alpinizmu. Tom VI. Ludzie gór” Małgorzaty i Jana Kiełkowskich (2014), „Mój pionowy świat” – album będący wznowieniem książki Jerzego Kukuczki (2015) oraz „Sztuki piękne pod Tatrami” Teresy Jabłońskiej (2016).

Festiwal

Trwają też zgłoszenia do konkursu filmowego. Jury w składzie Piotr Pustelnik (himalaista, prezes Polskiego Związku Alpinizmu), Dariusz Załuski (himalaista, filmowiec), Marek Arcimowicz (fotograf), Marek Kłosowicz (filmowiec) przyzna nagrodę Grand Prix oraz nagrody w kategoriach najlepszy Film Wspinaczkowy, o Górach Wysokich, o Kulturze Górskiej, o Sportach Górskich, Film Polski, Film Krótkometrażowy. Publiczność również wybierze swój ulubiony tytuł. Pula nagród finansowych w tym roku przekroczy 20.000 zł.

W roku ubiegłym Grand Prix zdobył film „Down to Nothing” w reż. Renana Ozturka, nagrodę publiczności zdobył film „Dodo’s Delight” w reż. Seana Villanueva O’Driscolla, Josha Lowella, Nicka Rosena i Petera Mortimera.
Niedługo dowiemy się również jacy goście pojawią się na Festiwalu (21-24.09.2017) – choć już wiadomo, że tradycyjnie w Lądku nie zabraknie Alexa Txikona – baskijskiego zimowego zdobywcy Nanga Parbat. Z prelekcjami wystąpią także wybitny biegacz górski Piotr Hercog – pierwszy wśród obcokrajowców na Everest Marathonie oraz Monika Witkowska – podróżniczka i dziennikarka.

Tegoroczny festiwal jest wspierany przez firmy Brubeck, Petzl, Lotto, Regatta, Salomon, LyoFood.

Szczegóły na www.festiwalgorski.pl